'Troll Bakan'a soru önergesi

HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, sosyal paylaşım sitesi Twitter’daki tweetlerine ilişkin soru önergesi verdi.

21 Aralık 2016 Çarşamba, 19:45
Abone Ol google-news

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, sahte bir hesaptan kendi Twitter hesabına yorum olarak atmaya çalıştığı tweeti, yanlışlıkla kendi hesabından atmıştı.

Özhaseki’nin mesajında “Kardeşlerim PKK’nın çıkarlarına alet olmayın. Bırakın laf salatasını. @mehmetozhaseki’yi yedirmeyiz…” ifadeleri yer almıştı.

HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, bu tweetlere ilişkin Meclis'e soru önergesi verdi. Müslüm Doğan'ın verdiği soru önergesi şöyle:

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI'NA

Aşağıdaki sorularımın Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Mehmet ÖZHASEKİtarafından Anayasa'nın 98. ve TBMM İçtüzüğünün 96. ve 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

 

 

 

Müslüm DOĞAN

İzmir Milletvekili

 

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kayseri'de meydana gelen bombalı saldırının ardından, https://twitter.com/mehmetozhaseki internet adresli, mavi rozet bulunan onaylanmış ve resmî, @mehmetozhaseki kullanıcı adlı Twitter hesabından "Kardeşlerim PKK’nın çıkarlarına alet olmayın. Bırakın laf salatasını.. @mehmetozhaseki’yi yedirmeyiz" şeklinde bir tweet atmış, çok kısa bir süre sonra @RTE_Gonullusu adlı Twitter hesabından da aynı tweetin atıldığı görülmüştür. Olayın sosyal medyada tartışılmaya başlanmasının ardından ise söz konusu tweet sayın bakanın resmi hesabından silinmiştir. (Bu hesabın adresi: https://twitter.com/RTE__Gonullusu) Bu olay, sosyal medyada nefret söylemi yayan, kişileri tehdit edip hedef gösteren ve hiçbir soruşturmaya konu olmayan binlerce sosyal medya hesabının kimler tarafından kullanıldığı, nasıl yönlendirildiği ve korunduğu konularında derin şüpheler uyandırmıştır.

 

Bu bağlamda;

 

1-Bu tweetleri Bakan mı atmıştır?

2-Söz konusu tweetleri Bakan atmamışsa, neden bu konuda bir açıklama yapma gereği duymamıştır?

3-Söz konusu tweetleri Bakan atmışsa, neden peşi sıra hemen silmiştir?

4-Bakan, kaç adet Twitter hesabı kullanmaktadır?

[email protected]_Gonullusu adlı hesabı Bakan mı kullanmaktadır? 

6- Bakan’ın @mehmetozhaseki kullanıcı adlı hesabı, troll olarak tabir edilen bir şahıs ya da ajans tarafından mı yönetilmektedir?

7-Toplumsal olaylar sonrasında kamuoyunu galeyana getirmeye çalışan, hedef gösteren, karalama kampanyaları düzenleyen hesapların Bakan’la, bakanlıkla nasıl bir ilişkisi vardır?
8-Kişilik haklarına saldırı başta olmak üzere, tehdit, hakaret suçu işleyen binlerce sosyal medya hesapları hakkında herhangi bir hukuki işlemin yapılmamasının nedeni hesapların bakanlık veya diğer resmi makamlar tarafından korunması ve aktif olarak kullanılması mıdır? 
9-Her gün hakaret, tehdit, kişilik haklarına saldırı suçu işleyen binlerce sosyal medya hesabının içeriği nasıl oluşturulmaktadır? Ancak ve sadece kolluk güçlerinin ulaşabileceği bilgi ve görüntülere bu hesaplar tarafından erişim nasıl sağlanmaktadır?

10-Sosyal medyada her gün nefret, hakaret ve tehdit suçu işleyen hesaplar, hedef aldıkları şahısların istihbari sayılabilecek kişisel bilgilerini nasıl, kimlerin yardımıyla temin etmektedir? Bu hesaplara bilgi akışı hangi kurumlar tarafından sağlanmaktadır?

11-Sosyal medyada hedef gösterilen insanların kısa sürede gözaltına alınmasının arkasında nasıl bir alt yapı bulunmaktadır? İlgili bakanlık veya diğer bakanlıkların bu konuda bir dahiliyeti var mıdır?

Bursa Belediye Başkanı'ndan sonra Bakan Özhaseki de sahte hesabının kurbanı oldu