TRT’den ’Kızılelma’ savunması

Alevilerin tepkisini çeken dizi için TRT’den açıklama yapıldı: TRT’nin bugüne kadar Alevi vatandaşlarımızı tek bir saniye yayınla incittiği vaki değildir.

09 Aralık 2013 Pazartesi, 15:02
Abone Ol google-news

TRT, İngiltere’deki Aleviler’in Osman Sınav’ın MİT’i konu alan ’Kızılelma’ dizisini değerleri yozlaştırmak ve ırkçı bir anlayışa sahip olmakla suçlaması üzerine bir açıklama yaptı. 

TRT, yöneticilerinin henüz diziyi izlemediğini belirterek, şu açıklamayı yaptı:

 İngiltere’de bulunan bir Alevi Derneği, TRT’de henüz yayınlanmayan ve çekimleri devam eden “Kızılelma” isimli dizinin Alevi vatandaşlarımızı incittiğini iddia ederek, basına demeç vermiş ve basınımız da henüz çekim aşamasında olan bir diziyi haber yapmıştır.
 
TRT yöneticilerinin bile henüz izlemediği ve çekimleri devam eden bir dizinin, Alevi vatandaşlarımızı rencide ettiğini iddia etmenin, mantığı anlaşılmış değildir…
 
Hangi cümleyle, hangi görüntüyle Alevi vatandaşlarımız rencide edilmiştir?
 
Film henüz çekilirken; bu filmin olmayan montajını kim izlemiştir?
 
TRT’nin bugüne kadar Alevi vatandaşlarımızı tek bir saniye yayınla incittiği vaki değildir. 
 
Bugünün TRT yönetimi, Alevileri incitmek bir yana; Alevi vatandaşlarımız için devrim sayılabilecek bir yayın planı hazırlamıştır. 
 
Muharrem Ayı’nda özel yayına geçen TRT kanalları; çok değil daha geçtiğimiz ay Alevilerle ilgili tam 27 farklı program hazırladı.
 
TRT, Muharrem ayını izleyicilerine anlatabilmek için haber bültenlerinde 80 saat (4 bin 797 dakika) yer ayırdı.
 
Hal böyleyken; reklam amaçlı olarak TRT kurumunu eleştirmek, hukuki suçun yanında “insafsızlıktır…”