Trump'dan 'U' dönüşü... Papa'ya övgü dolu sözler

ABD’de yapılacak başkanlık seçiminde Cumhuriyetçi partinin adayı olmak için yarışan Donald Trump, Katoliklerin ruhani lideri Papa Francisco’ya övgü dolu sözler yağdırdı.

20 Şubat 2016 Cumartesi, 12:59
Abone Ol google-news


İngiltere’nin saygın akşam gazetesi Evening Standard, Katoliklerin ruhani lideri Papa Francisco ile arasında soğuk rüzgarlar esen ABD başkan adayı Donald Trump’ın bugün yaptığı açıklamada Papa Francisco’ya “beni affet” dercesine övgü dolu sözler sarf ettiğini yazdı.

Papa Francisco dün Meksika ziyareti dönüşünde gazetecilerin sorusu üzerine “Nerede olursa olsun köprüler yerine sadece duvarlar inşa etmeyi düşünen insan, Hristiyan değildir” demişti.

Trump'tan Papa'ya yanıt: IŞİD Vatikan'a saldırırsa, başkan olmam için dua eder

Papa’nın kendisiyle ilgili sözlerine karşı sert bir tavır geliştiren Trump, bunun üzerine “Hristiyan olmaktan gurur duyuyorum. Dini bir liderin bir başkasının inancını sorgulaması utanç verici. IŞİD, Vatikan’a saldırdığında size söz veriyorum Papa sadece Donald Trump’ın başkan olmasını umacak ve bunun için dua edecek” açıklamalarını yapmış ve bunun üzerine büyük tepki almıştı.

Trump destekçileri Papa'yla dalga geçti

Gazete, aradaki soğuk rüzgar nedeniyle bugün seçim propagandası için gittiği Güney Carolina’da bir televizyon programına katılan Trump’ın Hristiyanların oylarını kaybetme korkusu ile Papa Francisco için “İyi işler yapan harika bir insan. Kendisine büyük saygı duyuyorum. Papa’nın duvar konusundaki eleştirisi yanlış bilgilendirilmiş olasından kaynaklanabilir ” açıklaması yaptığını belirtti.

Trump, başkan seçilmesi haline Meksika sınırına 2500 kilometre uzunluğunda duvar inşa etmeyi ve 11 milyon göçmeni sınır dışı etmeyi vaat ediyor.