Türk Tabipleri Birliği’nden Koca’ya çağrı: ”Ölüyoruz, iş birliğine açık olun”

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Covid-19 pandemisinde 32'ye ulaşan hekim ölümleri ile ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya çağrıda bulundu.

27 Ağustos 2020 Perşembe, 20:07
Türk Tabipleri Birliği’nden Koca’ya çağrı: ”Ölüyoruz, iş birliğine açık olun”
Abone Ol google-news

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Covid-19 pandemisinde 5’i Ağustos ayı olmak üzere 32 kişiye ulaşan hekim ölümleri ile ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya çağrıda bulundu. Ölen sağlık emekçileri sayısında Dünya’da ilk sıralarda yer alındığı vurgulanırken önerilen tedbirlerin uygulanmaması halinde hekim ölüm sayılarının çok daha vahim bir hal alacağı söylendi. Çağrıdan sonra #ölüyoruz etiketi Türkiye gündemine girdi ve yurttaşlar sağlık emekçilerini koruyacak önlemler alınmasını istiyor.

“EN KISA SÜREDE TTB İLE GÖRÜŞMENİZ GEREKİYOR”

Türk Tabipler Birliği’nin açıklaması şu şekilde:

“Sayın Bakan,Türkiye’de Covid-19 hastalığı nedeniyle yaşamını yitiren hekimlerin sayısı 5’i Ağustos ayında olmak üzere 32’ye ulaştı. Bugüne kadar önerilerimiz yaptığımız uyarılar dikkate alınıp gerekli düzenlemeler yapılmadığı için ülkemizde hastalanan ve ölen sağlık emekçilerinin orantısı Dünya ülkeleri arasında maalesef ilk sırada yer almaktadır. Yapılması gereken bir an önce hayata geçirilmediği takdirde önümüzdeki sürecin daha da ağırlaşarak devam edeceğinden kaygı duyuyoruz. Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi olarak söz konusu ölüm ve hastalıklara engel olacak, azaltacak uygulamaları sizinle yüzyüze görüşmek istiyoruz. Bu bilgi alışverişinin karşılıklı tarihsel sorumluluğumuz olduğu düşüncesindeyiz. Görüşmemizdeki Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi üyeleri ile birlikte TTB Uzmanlık Dernekleri Eş Güdüm Kurulu ve üye uzmanlık derneklerinin temsilcilerinin de olması uzmanlık alanlarının bilimsel bilgi ve tecrübeleri ile çözüme olanak sağlayacak sürecin şeffaf ve bilimsel olarak yürütülmesine katkı sunacaktır.

Kayıplarımızın daha da artmadan bu görüşmenin en kısa sürede gerçekleştirilmesi için gerekli çabayı göstermenizi bekliyoruz. ”