Türkiye cep bağımlısı

Uluslararası bir danışmanlık şirketinin yaptığı araştırmaya göre Türkiye, akıllı telefon kullanımı bağımlılığında yüzde 71.7 oranıyla Çin’i bile geride bırakarak birinci sıraya yerleşti.

16 Mayıs 2016 Pazartesi, 22:17
Abone Ol google-news

Britanya merkezli uluslararası danışmanlık şirketi Deloitte, senelik “Global Mobil Kullanıcı Araştırması”nı yayımlandı. Araştırmaya 30 ülkeden 49 bin kişi katıldı. Türkiye, akıllı telefon kullanımı bağımlılığında dünyanın en kalabalık ülkesi Çin’i bile geride bırakarak yüzde 71.7 bağımlılık oranı ile birinci sıraya yerleşti. Bu oran, Rusya, İngiltere, Almanya ve Fransa gibi gelişmiş ülkelerdeki bağımlılık oranının iki katından bile fazla. Raporda Türkiye’yi takip eden ülkeler ise yüzde 68.9 ile Brezilya ve 63.9 ile Meksika oldu. Türkiye’deki akıllı telefon kullanımı ile dikkat çeken bir diğer durum ise kullanıcıların Wi-Fi kullanımının giderek azalması. 2013’te kullanıcıların yüzde 73’ü en tercih ettikleri bağlanma methodu olarak Wi-Fi bağlantısını söylerken bu oran yüzde 59’a geriledi. Bu durum, Türk kullanıcıların giderek mobil ağlara yöneldiğini gösteriyor.

15 dakikada 1 Alo

* Türkiye’de her iki kişiden birinin akıllı telefonu var.

* Kullanıcılar günde 71 kez, yani her 15 dakikada bir telefon kontrol ediyor. 410 kişiden 9’u, uyandıktan sonra,15 dakika içinde telefonunu kontrol ediyor.

* Her iki kullanıcıdan biri çektiği fotoğrafları sosyal medyada paylaşıyor.

* Araç kullananların yüzde 20’si telefon kullanıyor.

* Toplu taşımada akıllı telefon kullanımı oranı ise yüzde 77.