Türkiye'de 2011 böyle geçti / Nisan

2011 yılının nisan ayında, Yükseköğrenime Geçiş Sınavı'ndaki (YGS) ''şifre'' iddiaları ve Genelkurmay Başkanlığının devam eden bazı soruşturma ve davalar kapsamında tutuklu görevli ve emekli personellerinin durumuna ilişkin yaptığı açıklama öne çıkan gelişmelerden oldu.

Yayınlanma: 21.12.2011 - 20:09
Abone Ol google-news

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) bağımsız milletvekili adaylarından bazılarının adaylıklarını önce iptal etmesi, ardından da bu adayların eksik belgelerini tamamlanmasıyla adaylıklarının kabulüne ilişkin verdiği kararlar da nisan ayında tartışıldı.

Nisan 2011'in önemli gelişmeleri şöyle:

1 Nisan:

- YGS'de basına dağıtılan kitapçıktaki cevap şıklarının ''şifreli'' olduğu iddiası ortaya atıldı.

2 Nisan:

- ÖSYM'den şifre iddialarıyla ilgili yapılan açıklamada, ''Basında 'YGS'de Gizli Şifre' başlığı ile yer alan kitapçık, ÖSYM'nin sınav sonrasında basına vermek ve internet sitesinden duyurmak üzere hazırlanmış, ana soru kitapçığından türetilmiş, tek bir soru kitapçığıdır. Bu soru kitapçığının herhangi bir adaya verilmesi söz konusu olmadığından, doğru cevabın bulunduğu yer değiştirilmeden sadece yanlış cevap seçeneklerinin yerleri değiştirilmiştir. Bu soru kitapçığı sınava giren hiçbir adaya verilmemiştir'' denildi.

- ÖSYM Soru Kitapçığı'nda şifreleme yöntemi kullanıldığı iddialarını ortaya attığı öne sürülen avukat Ayla Varan, inceledikleri sorularda belirledikleri yöntemin tesadüfi olamayacağını düşündüklerini belirterek, matematik sorularından 30'unu bu yöntemle çözdüğünü söyledi.

- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ''YGS soru kitapçığında şifreleme'' iddialarına ilişkin inceleme başlattı.

- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Anayasa Mahkemesinin yeniden yapılandırılmasına ilişkin 6216 sayılı Anayasa Mahkemesinin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun'u onayladı.

- Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Japonya'daki nükleer kaza sonrası yayılan radyasyon oranının Türkiye için herhangi bir risk oluşturmadığını bildirdi.

3 Nisan:

- ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, YGS soru kitapçığındaki şifreleme iddialarıyla ilgili ''Hiçbir adayı haksız bir şekilde diğerinin önüne geçirecek herhangi bir uygulama asla oluşmamıştır. Bu nedenle tüm adaylarımızın ve velilerin son derece rahat olmalarını ve gerçekleşmiş olan sınavdan şüphe etmemelerini istiyorum'' dedi. Demir, bütün soru kitapçıklarının internet üzerinden kamuoyuna sunulacağını da bildirdi.

- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, YGS'deki ''şifre'' iddialarıyla ilgili, ''Başkandan (ÖSYM Başkanı Ali Demir) aldığım bilgiler beni tatmin etti. Öğrencilerimizin güvenle kendilerini ikinci sınava hazırlamaları gerekir'' dedi.

- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, İstanbul'daki Özel Kartal Hastanesinin, yenidoğan yoğun bakımındaki bebeklerin basına yansıyan görüntüleri nedeniyle soruşturma başlatıldığını ve soruşturma tamamlanana kadar hastanenin kapatıldığını belirterek, ''Hastanenin artık yeni hasta alması mümkün değil. İster acilden, ister başka türlü. Soruşturma tamamlanıncaya kadar işine devam etmesi mümkün değil. Hastanedeki hastalarda uygun biçimde başka hastanelere nakledilecek'' dedi.

4 Nisan:

- Hükümet Sözcüsü, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, YGS'deki şifre iddialarıyla ilgili, ''ÖSYM Başkanı'nın açıklamasının doğru ve yeterli olduğu kanaatini taşıyoruz'' dedi.

- Şifre iddialarına ilişkin soruşturma kapsamında Cumhuriyet Savcısı Şadan Sakınan, polislerle birlikte soruların hazırlandığı matbaada incelemelerde bulundu.

- ODTÜ'de bir grup genç bilim adamı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'ndan kazandıkları 100 bin liralık ''Tekno girişim desteği'' ile Türkiye'nin ilk, dünyanın da sayılı sentetik biyoloji şirketini kurarak ''yapay gen'' üretmeyi başardı.

5 Nisan:

- Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, ''YGS'de şifreleme veya birilerinin kayrılmasının söz konusu olmadığını'' söyledi.

- Deniz Baykal, Başbakan Erdoğan'ın, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'na aile sigortasının kaynağını sormasını eleştirirken kullandığı ''ulan'' ifadesi nedeniyle Erdoğan'dan özür diledi.

- Yargıtay 9. Ceza Dairesi, eski Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan'a düzenlenen suikastın da aralarında bulunduğu 13 eyleme katıldığı gerekçesiyle müebbet hapis cezasına çarptırılan terör örgütü Hizbullah üyesi Bedran Salamboğa'nın cezasını onadı.

-Genelkurmaydan açıklama-

6 Nisan:

- Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde yer alan açıklamada, yürütülen bazı soruşturmalar kapsamında Türk Silahlı Kuvvetlerinin görevli ve emekli 163 personelinin tutukluluk halinin devamını anlamakta güçlük çekildiği bildirildi. Açıklamada, 7 Mart 2003 tarihinde 1. Ordu Komutanlığında yapılan bir plan semineri ve bu seminerle ilişkilendirilmeye çalışılan ve bir darbe planı olduğu iddia edilen planla ilgili olarak başlatılan kovuşturma işleminin devam ettiği belirtildi.

- ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, 27 Mart'ta YGS'ye giren 1 milyon 700 bin adaydan 1 milyon 400 binini cevap kağıtlarının okunduğunu ve geçen yıl düzenlenen YGS sonuçları ile karşılaştırıldığını belirterek, hiçbir olumsuzluğun söz konusu olmadığını bildirdi. Demir, YGS'nin iptal edilmesini gerektirecek bir durum olmadığını kaydetti.

- Hükümete, bazı konularda Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çıkarma yetkisi veren tasarı yasalaştı. Düzenleme devlet bakanlıklarının yerine ''Ekonomi'', ''iç ve dış ticaret'', ''gençlik ve spor''  ile ''aile, özürlüler, çocuklar, kadınlar ve sosyal yardım'' konularında 4 bakanlık kurulmasına imkan sağlıyor.

- BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, ''idam geri gelsin'' imza kampanyası kapsamındaki dosyayı TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin'e teslim etti.

- Üzerinde araştırma yapılacak gönüllü kişinin, araştırmanın her aşamasında izni geri alması, ''Klinik Araştırmalar Danışma Kurulu'' oluşturulması, diş hekimliği ile yan dalda yeni uzmanlık alanları açılması gibi konularda düzenleme getiren tasarı yasalaştı.

- Bir süre önce uğradığı silahlı saldırı sonucu ağır yaralanan ünlü sanatçı İbrahim Tatlıses, tedavisini sürdürmek için özel uçakla Almanya'ya gitti.

- Eskişehir 1. Sulh Ceza Mahkemesi, Eskişehir'de geçen yıl düzenlenen sempozyumda Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'a yumurta ve çakmak atmak suretiyle ''kamu görevlisine görevinden dolayı alenen hakaret'' suçunu işlediği iddia edilen 2 öğrenciyi, 7 bin 80'er lira para cezasına çarptırdı. Hakim, hükmün açıklamasının geri bırakılmasına karar verdi.

7 Nisan:

- TBMM'nin 23. Dönem'i sona erdi. 24. Dönem çalışmaları 12 Haziran milletvekili seçimi kesin sonuçlarının YSK tarafından ilanını izleyen 5. gününden itibaren başlayacak.

- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, YGS'deki şifre iddialarıyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, ''ÖSYM Başkanını ve kurumun faaliyetlerini kapsayacak şekilde, teferruatlı bir idari soruşturmanın mutlaka başlatılması ve devam eden adli soruşturmaya destek olunması gerektiğini belirterek, ''Esasen bunun adı ve tanımı bellidir; o da AKP markalı sınav yolsuzluğudur'' ifadesini kullandı.

- YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Demir'in YGS'deki şifre iddiaları konusundaki açıklamalarını ikna edici bulduğunu belirterek, ''Sayın Demir'in basın toplantısında söylediği gibi bir yanlışlık yapıldı, basına verilen master kopyada. O, insanlarda büyük bir endişe ve şüphe yarattı. Yoksa bu sınav tarihte yapılan en ciddi sınavdır'' dedi.

- Danıştay 5. Dairesi, Sağlık Bakanlığının ''Tam Gün Kanunu'' ile ilgili işleminin, ''Kamuda görevli hekimlerin muayenehane açamayacaklarına'' ilişkin bölümünü iptal etti. Daire, işlemin, ''Kamuda görevli hekimlerin özel sağlık kuruluşlarında çalışmalarının mümkün olmadığına'' ilişkin bölümünün iptal istemini ise reddetti.

- Sağlık Bakanlığı, Danıştay Beşinci Dairesinin kararına göre, kamuda görevli hekimlerin muayenehane işletebileceklerini, ancak özel sağlık kuruluşlarda çalışamayacaklarını belirterek, kararın muayenehane işletilebileceğine ilişkin kısmına karşı, Bakanlıkça Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'na temyiz başvurusu yapılacağını bildirdi.

8 Nisan:

- Üniversitelerarası Kurul Başkanı ve Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Coşkun, YGS'deki şifre iddialarıyla ilgili, ''Verilen bilgiler ışığında bu anda bin kopyanın oluştuğuna dair kesin veriler yok. Sınavın iptali konusunda aceleci davranılmaması gerektiğini düşünüyorum'' dedi.

- Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Muğla İl Müdürü Naci Şahin, makamında, müdürlükte şef olarak görev yapan H.S'nin silahlı saldırısı sonucu hayatını kaybetti. Olayda, 4 il müdürünü de bir süre rehin alana saldırgan, ikna sonucu teslim oldu.

- Hukuk Dernekleri Platformu, Genelkurmay Başkanlığının ''Balyoz Davası'' kapsamında görevli ve emekli 163 TSK personelinin tutukluluk halinin devamıyla ilgili açıklamasına ilişkin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner ve ilgililer hakkında suç duyurusunda bulundu.

- İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, ikinci Ergenekon davasında iki yılı aşkın süredir tutuklu yargılanan iş adamı Hüdayi Ünlüer'in tahliyesine karar verdi. Ünlüer'in tahliyesiyle birlikte davada yargılanan tutuklu sanık sayısı 24'e düştü.

-Neşet Ertaş'a fahri doktora-

10 Nisan:

- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, tutuklu olmanın milletvekili aday adayı olmaya engel teşkil etmediğini belirterek, ''Bu konuda milletin takdirini esas alıyoruz, önemsiyoruz. Yasalara uygun olmak kaydıyla herkes istediği kişiyi koyar'' dedi.

- İstanbul Üniversitesi Senatosu, UNESCO'nun ''yaşayan insan hazinesi'' ilan edilen bozlak ustası Neşet Ertaş'a, ''fahri doktora'' unvanı verilmesini kararlaştırdı.

11 Nisan:

- Danıştay, 27 Mart 2011'de yapılan YGS'nin iptali istemiyle açılan davada, görevsizlik kararı vererek, dosyayı Ankara İdare Mahkemesine gönderdi. Danıştay 8. Dairesinin görevsizlik kararında, ''söz konusu sınavın düzenleyici işlem niteliğinde olmadığı'' belirtildi.

12 Nisan:

- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, YGS'ye ilişkin iddialar konusunda, ''ÖSYM Başkanı'nın yapmış olduğu açıklamalardan ben tatmin oldum. Şu anda da zaten Danıştayın verdiği karar da ortada'' dedi.

- AKP Şanlıurfa Milletvekili Zülfükar İzol, partisinden istifa etti.

13 Nisan:

- Başbakan Erdoğan, gazeteci Ahmet Şık'ın tutuklanması ve kitap çalışmasına el konulmasının ''yürütmenin yapmış olduğu bir eylem değil, yargının almış olduğu bir karar olduğunu'' belirterek, ''Hep işimize geldiğinde bağımsız yargıdan bahsediyoruz, bağımsız yargıyı her yerde savunuyoruz ama Türkiye'ye gelince, Türkiye'de bağımsız yargı istemiyorsunuz? Yürütmeye bağımlı bir yargı istiyorsunuz. Kusura bakmayın yürütmeye bağımlı bir yargı yok. Bağımsız bir yargı var, bağımsız yargı da görevini yerine getiriyor'' diye konuştu.

- ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, YGS'de şifre iddialarıyla ilgili yaşanan tartışmalar üzerine sınava giren öğrencilerin e-posta adreslerine mektup gönderdi.

- Ankara Barosuna kayıtlı avukat Bilal Kolbüken, Danıştayın, YGS'nin iptali istemiyle açılan davada görevsizlik kararı vererek, dosyayı Ankara İdare Mahkemesine gönderme kararının ardından bu kez ''sınavın ve adaya özgü soru kitapçığına ilişkin sınav yönergesinin'' iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştayda dava açtı.

- ''Devrimci Karargah Örgütü'' üyesi oldukları ve örgüte yardım ettikleri öne sürülen tutuklu eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'nın da aralarında bulunduğu 22 kişinin yargılanmasına başlandı.

-Ferhat Sarıkaya'nın ihraç kararı kaldırıldı-

14 Nisan:

- Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, eski Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya hakkındaki meslekten ihraç kararını kaldırdı. HSYK, ayrıca Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal'ın da elinden alınan özel yetkilerinin iade edilmesine karar verdi.

- Müslüman, Yahudi ve Hıristiyan dinlerine mensup 120 kişiden oluşan Antakya Medeniyetler Korusu, ''2012 Nobel Barış Ödülü''ne aday gösterildi.

- Tutukluluk süresini belirleyen Ceza Muhakemesi Kanunu'nun (CMK) 102. maddesinin yürürlüğe girmesinin ardından tahliye olan terör örgütü Hizbullah üyelerinin kaçışını organize ettikleri gerekçesiyle 2'si tutuklu 6 sanık hakkında 10 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

- Ergenekon davası kapsamında tutuklu bulunan eski Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın mahkemeye gönderilmeyen sağlık raporuna ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan İstanbul Üniversitesi (İÜ) Kardiyoloji Enstitüsü Müdürü Prof. Erhan Kansız, tahliye edildi.

- Manisa Milletvekili Erdoğan Yetenç, 10 Ağustos 2007'de istifa ettiği CHP'ye parti rozetini takarak döndü.

15 Nisan:

- Türk F-16'larının gösteri uçağı ''SOLOTÜRK'' ilk uçuşunu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de katıldığı törenle yaptı.

- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, YGS'deki şifre iddialarıyla ilgili yürütülen soruşturmanın Lisans Yerleştirme Sınavı'nı (LYS) etkilemeyecek şekilde, sınav öncesi sonuçlandırılmasının planlandığını açıkladı.

- Yüksek yargıdaki rüşvet iddiaları kapsamında görülen davada, tutuklu 6 sanıktan eski Yargıtay 12. Hukuk Dairesi Başkanı Mustafa Oskay ile Süleyman Balcı ve Resul Dalkıran'ın tahliyelerine karar verildi.

- Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Adalet Bakanlığının, Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 135 ve 140. maddelerinde düzenlenen telekomünikasyon yoluyla yapılan iletişimin denetlenmesi, gizli soruşturmacı ve teknik araçlarla izleme konularında yönetmelikle düzenleme yapma yetkisine sahip olmadığına karar verdi.

17 Nisan:

- Başbakan Erdoğan'ın Kars gezisi sırasında ''ucube'' diye nitelendirdiği İnsanlık Anıtı'nın kaldırılması için ilk teknik çalışma yapıldı. Kepçe ile anıtın temel taşları söküldü.

18 Nisan:

- YSK, aralarında Hatip Dicle, Leyla Zana, Sabahat Tuncel ve Gülten Kışanak'ın da bulunduğu bağımsız milletvekili adayları Harun Özcan, Abdullah Kızılay, İsa Gürbüz, Çiçek Otlu, Mehmet Salih Yıldız, Ertuğrul Kürkçü, Nezir Sincar ve Şerafettin Efe'nin adaylıklarını, milletvekili seçilme yeterliliğini etkileyecek eski mahkumiyetleri bulunduğu gerekçesiyle iptal etti.

- Ressam Bedri Baykam, İstanbul'daki Akatlar Kültür Merkezi'nde düzenlenen Kars'taki İnsanlık Anıtı ile ilgili bir toplantıdan çıkarken, Mehmet Ç'nin bıçaklı saldırısına uğradı. Saldırgan, Piramit Sanat Genel Koordinatörü Tuba Kurtulmuş da bıçakla yaralandı. Hastaneye kaldırılan Baykam, ameliyat edildi.

- Kırıkkale-Ankara karayolunda iki yolcu otobüsü ve bir tankerin karıştığı zincirleme trafik kazasında 24 kişi yaralandı.

19 Nisan:

- YSK'nın bağımsız milletvekilleriyle ilgili kararının ardından yurdun çeşitli yerlerinde taşlı, sopalı, molotofkokteyli protestolar yaşandı. Gösterilerde bazı iş yerleri ve kamu binaları ateşe verilirken, çok sayıda kişi gözaltına alındı.

- YSK Başkanı Ali Em, 12 bağımsız milletvekilinin adaylıklarının iptaliyle ilgili, ''Kararımız veto değil iptal kararı, siyasi bir karar vermedik'' dedi. Ali Em, bağımsız adayların yapacakları başvuruyu değerlendirebileceklerini söyledi.

- Sağlık çalışanları, ''Tam Gün Yasası'' olarak bilinen kanunu, performansa dayalı ücret uygulamasını protesto etmek ve özlük haklarının korunması amacıyla iş bırakma eylemi yaptı.

20 Nisan:

- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, eski BDP Genel Başkanı ve Hakkari'den bağımsız milletvekili adayı Selahattin Demirtaş ile görüşeceği duyuruldu. Demirtaş, Diyarbakır'ın Bismil ilçesindeki gösterilerde çıkan olaylarda bir kişinin polis kurşunuyla öldüğünü öne sürerek görüşmeye gitmedi.

- Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, 2 Temmuz 1993'te Sivas'ta Madımak Oteli'nin yakılması ve 37 kişinin ölümüyle sonuçlanan olaya ilişkin davada tutuklu yargılanırken tahliye edilen, sonrasında 13 yıl boyunca firarda olan ve bu sebeple dosyası ayrılan Bülent Düvenci'yi ''müebbet hapis cezasına'' çarptırdı.

-AKP Şanlıurfa Milletvekili Çağla Aktemur Özyavuz, partisinden istifa etti.

21 Nisan:

- YSK, memnu hakların iadesine ilişkin belgelerini getiren ve eksik belgelerini tamamlayan bağımsız milletvekili adayları Harun Özcan, Mehmet Hatip Dicle, Leyla Zana, Mehmet Salih Yıldız, Ertuğrul Kürkçü, Gültan Kışanak ve Sebahat Tuncel'in milletvekili adayı olmaya engel durumlarının bulunmadığına karar verdi.

- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, eski Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu'nun, kendisine ve derneğe ait telefonların ve bilgisayar yazışmalarının, dinlenip izlendiği iddiasıyla MİT, Emniyet ve Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) görevlileri hakkında yaptığı suç duyurusu üzerine yaptığı soruşturmada üçüncü kez ''kovuşturmaya yer olmadığına'' karar verdi.

- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 1 Nisan 2010'da TEKEL işçilerinin 4/C statüsüne geçirilmelerini protesto için düzenlenen eyleme katılan ve CHP İstanbul milletvekili adayı Süleyman Çelebi ve TKP Genel Başkanı Erkan Baş ile çok sayıda sendikacının da aralarında bulunduğu 111 kişi hakkında, ''2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasasına muhalefet ettikleri'' gerekçesiyle dava açtı.

- Prof. Dr. Zekeriya Beyaz, Ergenekon soruşturması kapsamında, Özel Yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Cihan Kansız tarafından sorgulandıktan sonra serbest bırakıldı.

- 12 Haziran'da yapılacak milletvekili genel seçimi için Şanlıurfa'dan bağımsız aday olarak başvuran İbrahim Tatlıses, adaylıktan çekildi.

22 Nisan:

- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Darbe Günlükleri'ne ilişkin, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral İbrahim Fırtına ve eski Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Aytaç Yalman hakkında yürüttüğü soruşturmada ''yetkisizlik'' kararı verdi.

- ''Darbelere Karşı 70 Milyon Adım Koalisyonu'' üyesi bir grup, 12 bağımsız milletvekili adayının adaylıklarının veto edilmesi kararını veren YSK Başkanı Ali Em ve 6 üyesi hakkında, ''görevi kötüye kullandıkları'' gerekçesiyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekilliğine suç duyurusunda bulundu.

- Birinci Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, tutuklu sanıklardan İşçi Partisi Merkez Karar Kurulu Üyesi Nusret Senem'in tahliyesine karar verdi.

- Anatavan Partisi'nden 1987-1995 yıllarında Bursa milletvekilliği yapan Mehmet Gedik, Mudanya ilçesinde bir restoranda uğradığı silahlı saldırıda yaşamını yitirdi.

23 Nisan:

- Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, ''YSK'nın bir mahkeme olarak kabul edilmesinin ve yapılacak başvuruların da Anayasa Mahkemesinde incelenmesinin yerinde olacağını düşündüğünü'' söyledi.

- TBMM Genel Kurulu, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin'in çağrısı üzerine, Meclisin 91. açılış yıl dönümü dolayısıyla özel gündemle toplandı.

25 Nisan:

- Hakkari'de terör örgütü PKK'nın şehir yapılanması olduğu iddia edilen KCK'ya yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, aralarında Hakkari Belediye Başkan Vekili Nurullah Çiftçi, Belediye Başkan Yardımcısı Hatice Demir, İl Genel Meclisi Başkanı Ferzınde Yılmaz ve BDP İl Başkanı Orhan Koparan'ın da bulunduğu 35 kişi gözaltına alındı.

- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu hakkında yürüttüğü soruşturmada, ''yetkisizlik'' kararı verdi. Başsavcılık, Kanadoğlu hakkındaki soruşturma ile Ergenekon soruşturması arasında bağlantı olduğu gerekçesiyle dosyayı, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına gönderdi.

26 Nisan:

- Kars'taki anıtın kaldırılması çalışmalarında, 24.5 metrelik heykelin ilk parçası kesilerek indirildi.

- HSYK, Şemdinli olaylarıyla ilgili iddianameyi hazırlayan ve 20 Nisan 2006'de meslekten ihraç edilen Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya'nın, mesleğe yeniden kabul edilmesine karar verdi. Kurul, ayrıca 12 Eylül 1980 askeri darbesini yapanlar hakkında idam istemiyle iddianame hazırlayan ve meslekten ihraç edilen emekli savcı Sacit Kayasu hakkındaki meslekten ihraç kararını kaldırıldı.

27 Nisan:

- Başbakan Erdoğan, İstanbul Kongre Merkezi'nde, kamuoyunda ''çılgın proje'' olarak adlandırılan ''Kanal İstanbul'' projesini tanıttı. Erdoğan, İstanbul'un içinden iki deniz geçen bir şehre dönüşeceğini bildirdi.

- MHP Genel Başkan Yardımcıları Recai Yıldırım ile Metin Çobanoğlu'na ait olduğu iddia edilen bazı kadınlarla çekilmiş görüntülerin internette yayınlanması nedeniyle Genel Başkan Devlet Bahçeli'nin talimatı üzerine, genel başkan yardımcılığı ve milletvekili adaylığından istifa etti.

- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, MHP Genel Başkan Yardımcıları Recai Yıldırım ile Metin Çobanoğlu'na ait olduğu iddia edilen görüntülerle ilgili, ''Özel hayatın gizliliğini ihlal'' gerekçesiyle soruşturma başlattı.

28 Nisan:

- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, YGS'ye giren yaklaşık 1 milyon 700 bin adaya ait cevap anahtarları ile tam puan yapanlara ait soru kitapçıklarının bilirkişiler marifeti ile yapılan incelemesinin tamamlandığını bildirdi.

- Başsavcılık, Eğitim Sen'in 17 Nisan 2010'da Ankara'da, ''Demokratik, kamusal, nitelikli eğitim; örgütlü, güvenceli çalışma hakkı'' talebiyle düzenlediği miting nedeniyle, çoğunluğunu KESK üyelerinin oluşturduğu 42 kişi hakkında dava açtı.

29 Nisan:

- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bazı parti yöneticilerine ait olan ve internette yayınlanan video görüntülerine ilişkin, ''MHP Başkanlık Divanı üyesi olan, aynı zamanda milletvekilliği görevini de yürüten şahısların özel hayatlarına ait gizli video görüntüleri ve bunların internet vasıtasıyla servis edilmesi, Türkiye'nin karşılaştığı ve muhatap olduğu en ciddi siyasi travmalardan birisi olarak karşımızdadır'' dedi.

- KCK'ya yönelik yürütülen soruşturma kapsamında adliyeye sevk edilenlerden 11'i tutuklandı.


En Çok Okunan Haberler