"Türkiye'de bebek ölümü binde 10 civarında"

Sağlık Bakanlığı, ''Türkiye'deki bebek ölüm oranının binde 10 civarında olduğunu, son 8 yılda bebek ölümlerinde inanılması güç, çok anlamlı bir düşüş sağlandığını'' bildirdi.

15 Nisan 2011 Cuma, 15:45
Abone Ol google-news

Sağlık Bakanlığından, OECD'nin yayımladığı ''Bir Bakışta Toplum'' raporuna dayandırılarak Türkiye'deki bebek ölüm oranlarıyla ilgili bazı gazetelerde yer alan haberler konusunda yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, haberlerde, ''Ülkedeki bebek ölüm oranının 2008 yılı için binde 17 olduğu, bu oranın binde 4,6 olan OECD ortalamasından çok yüksek olduğu'' ifadelerine yer verildiği hatırlatıldı.

2008 yılı için verilen bebek ölüm hızının, Türkiye Nüfus Sağlık Araştırması'nın sonucu olduğu ve 2003-2008 yılları arasındaki son beş yıllık dönemdeki bebek ölümlülüğünü ifade ettiği kaydedilen açıklamada, ''2006 yılı sonucu olarak kabul edilmelidir. Bugün Türkiye'deki bebek ölümü binde 10 civarındadır'' denildi.

1960'lı yıllarda binde 200'ün üzerinde olan bebek ölüm hızının OECD ülkelerinin o zamanki bebek ölüm hızı ortalaması ile (binde 30.4) kıyaslanması halinde ne kadar büyük bir mesafe alındığının göz ardı edilemeyeceğine işaret edilen açıklamada, bu değerlendirmenin kesitsel bir karşılaştırma olarak yapılmasının yanlış sonuçlara varılmasına neden olduğuna dikkat çekildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
''Ülkemizde son 8 yılda bebek ölümlerinde inanılması güç, çok anlamlı bir düşüş sağlanmıştır. Bebek ölümleri azaldıkça, daha aşağı seviyelere düşürmek çok daha zor olmasına rağmen düşüş hızı gittikçe artmaktadır.
OECD ülkeleri bebek ölüm hızını yıllar önce düşürmüştür. Bugünkü seviyeye gelmeleri de yıllar almıştır. Türkiye, OECD ülkelerinin bebek ölümlerinde 30 yılda kat ettiği mesafeyi son 8 yıla sığdırmayı başarmış bulunmaktadır.
OECD Ülkeleri ile bu tür karşılaştırmaları yaparken sağlık çalışanlarının büyük gayretleri ile yakalanan bu başarının göz ardı edilmesinin, onlara yapılan büyük bir haksızlık olduğunu düşünmekteyiz.''