Uyarı kalktı doğrudan ceza geldi

Restoran, bar, cafelerde sigara içilmesine izin veren işletmelere "yazılı uyarı" yapılmaksızın, doğrudan para cezası kesilecek.

06 Temmuz 2012 Cuma, 09:30
Abone Ol google-news

TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen yasa teklifi tütün yasakları konusunda önemli değişiklikler getirdi.

Hürriyet'ten Aysel Alp'ın haberine göre, Tütün Ürünlerinin Kontrolü ve Zararlarının Önlenmesi Kanunu’nda yapılan değişiklikle artık işletmelerinde sigara içilmesine izin verilen patronlara ‘yazılı uyarı’ yapılmayacak. Bunun yerine denetim ekipleri doğrudan ‘para cezası’ kesecek.  

Yasa teklifinin sahibi olan TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl, "Yasa yeni çıktığında insanların yasaktan haberinin olmadığı varsayımıyla, yazılı uyarı, imkanı getirmiştik. Ama artık tütün ürünleriyle ilgili yasaklardan herkesin haberi var" dedi.  


Nargileye ‘öldürür’ uyarısı

Yapılan bir başka değişiklikle de içinde meyve olsun olmasın tüm nargileler, ‘tütün ürünleri’ kapsamına alındı. Ayrıca nargile şişelerinin de ön ve arka yüzünde uyarıcı yazılar ve fotoğraflar  yer alacak.  Nargile içinde tütün olup olmadığına bakılmaksızın, nargile içilen yerlere 18 yaşın altındakiler giremeyecek.

Erdöl, “İşletmeler, bizim nargile tütün ihtiva etmiyor, meyveli-aromalı diyerek itiraz ediyorlardı. Yeni düzenlemeyle buna açıklık getirdik ve hepsini yasak kapsamına aldık” dedi.


"Kanser yapar" yazısı büyüdü

Paket ve şişelerdeki uyarı yazı ve fotoğrafların oranı, her iki yüz için de yüzde 65’e çıkacak. Bu oran sigara paketlerinin ön yüzünde yüzde 65 iken, arka yüzünde yüzde 45 olarak uygulanıyor.


İzmarit atana 50 lira ceza

Yasa ile ayrıca yere izmarit, sigara paketi, ağızlık gibi çöplerini atanlara verilecek ceza miktarı da artırıldı. 28 lira olan ceza, 50 liraya yükseltildi. Ancak çöpünü hemen toplayanların cezası iptal edilebilecek.

Bu yasa Cumhurbaşkanı’nın onaylaması halinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girecek.