Van Cezaevi'nden nakiller başladı

Van'da M Tipi Kapalı Cezaevi'ndeki 800 kadar adli hükümlü ve tutuklu, binaların güvenli olmaması nedeniyle başka illere naklediliyor.

26 Ekim 2011 Çarşamba, 09:42
Abone Ol google-news

Pazar günü meydana gelen Richter ölçeğine göre 7.2 büyüklüğündeki deprem sırasında duvarın yıkılmasını fırsat bilen 150 kadar hükümlü ve tutuklunun firar edip büyük bölümünün geri döndüğü Van M Tipi Cezaevi'nin dün akşam çıkan isyandan sonra boşaltılması kararlaştırıldı.

Dün saat 17.55'te meydana gelen Richter ölçeğine göre 5.4 büyüklüğündeki artçı şok sırasında binanın güvenli olmadığını söyleyip bahçeye çıkmak isteyen, bu yerine getirilmeyince de yatakları ateşe vererek ayaklanan hükümlü ve tutuklular isyanın bastırılmasından sonra başka cezaevlerine nakledilmeye başlandı.

Gece 200 kadar hükümlü ve tutuklunun Muş ve Erzurum'daki cezaevlerine gönderilmesinden sonra, kalan 600 hükümlü ve tutuklunun bu illerle diğer bazı çevre illerdeki cezaevlerine nakil işlyemleri sürüyor.Yetkililer, Van M Tipi Cezaevi'ndeki hükümlü ve tutukluların önce yakın illerdeki cezaevlerine nakledileceklerini, buradan da isteklerine göre Türkiye genelindeki cezaevlerine dağıtılacaklarını söyledi.