Vinçler Yeşil Yol için yeniden yollarda

Karadeniz Bölgesi’nde 8 ilin yaylalarını birbirine bağlayacak olan 2 bin 600 kilometre uzunluğundaki Yeşil Yol projesi, yoğun tepkiler nedeniyle tekrar ele alındı.

24 Temmuz 2015 Cuma, 16:38
Abone Ol google-news

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesi Ayder Yaylası’nda bir araya gelen Doğu Karadeniz Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) heyeti ile 8 ilin İl Özel İdaresi Genel Sekreterleri projeyi yeniden masaya yatırdı. Toplantının yapıldığı  otelin önünde biraraya gelen ve DOKAP Başkanı Ekrem Yüce’ye projeyle ilgili endişelerini aktaran Fırtına İnsiyatifi üyeleri, çıkacak kararı beklediklerini bildirdi.

Ayder Yaylasında bir otelde gerçekleştirilen ve DOKAP Başkanı Ekrem Yüce başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, Yeşil Yol'un geçeceği Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Bayburt, Gümüşhane, Rize ve Artvin illerinin İl Özel İdare Genel Sekreterleri ile Yol ve Ulaşım Şube Müdürleri katıldı. Toplantıda projenin genel hatlarıyla ele alınacağı, tepkilerin odağındaki Rize’nin Yukarı Kavron ve Samistal Yaylaları arasında Yeşil Yol bağlantısının da değerlendirileceği öğrenildi.

“Yeşil  Yolla ilgili büyük kaygılarımız var”

Toplantı öncesi otel önünde toplanan Fırtına İnsiyatifi üyeleri, DOKAP Başkanı Ekrem Yüce ile görüştü, Yeşil Yol projesi karşı endişelerini dile getirdi. Fırtına İnsiyatifi üyesi Kürşat Ayanlar, yaylalarından, evlerinin önünden geçen Yeşil Yol gibi büyük bir projenin kendilerine anlatılmadığını belirterek, “Yeşil Yol'a tepkilerimiz medeniyet karşıtlığı üzerinden değerlendiriliyor. Aslında yola karşı değiliz. Böyle büyük bir projenin halka sorulmadan evimizin önünden, yaylalarımızdan geçirilmesinin sosyal yapımızı değiştirmesinden endişeliyiz. Kaygılarımız nedeniyle projeye karşı duruyorsak bu bizim anayasal hakkımızdır” dedi. DOKAP Başkanı Ekrem Yüce ise, “Bölgenin zenginliği için bu yolu yapacağız ve asla çarpık yapılaşmaya izin vermeyeceğiz” diye kısa bir açıklamayla yetindi.

Grup, Yeşil yol toplantısında alınacak kararların açıklanmasını beklediklerini ifade ederek otel önünden ayrıldı. Toplantı sonrasında Yeşil Yol projesiyle ilgili açıklama yapılacağı bildirildi.

Samistal yaylasında iş makinesi yine çalışmaya başladı

Bu arada, Yeşil Yol projesi kapsamında çalışmaların tepkiler nedeniyle geçici olarak durdurulduğu Yukarı Kavron ve Samistal yaylaları arasındaki bağlantı yolunda iş makinesinin bu sabah erken saatlerde yeniden çalışmaya başladığı duyumu üzerine Fırtına İnsiyatifi üyeleri bölgeye hareket etti. Bölgede yöre sakini kadınların iş makinesinin çalışmasına karşı direniş gösterdiği öğrenildi.