Yahoo, Microsoft’la bağlarını koparmaya hazırlanıyor

Google’la imzaladığı yeni anlaşma sonrası Google’ın arama motorunu kullanacak olan Amerikalı internet devi Yahoo, Microsoft’la bağlarını koparmak için harekete geçti.

23 Ekim 2015 Cuma, 10:24
Abone Ol google-news

Arama motorları pazarını domine eden Google’la rekabet edebilmek için güçlerini birleştiren Yahoo ve Microsoft, 2009 yılında imza attıkları anlaşmayla arama motorları alanında birlikte çalışmaya başladı. Her iki firmanın da bu pazardaki etkinliğini arttırmasını sağlayacağı düşünülen bu birliktelik ilk yıllarda sorunsuz devam etmiş olsa da, Marissa Mayer’in Yahoo’nun başına geçmesiyle birlikte işler değişti.


Microsoft‘la olan ortaklıklarını sonlandırmak istediği ilk günden beri konuşulan Mayer, nihayet bu yılın başında gerekli adımları atmaya başladı. Yahoo’nun isteği üzerine var olan anlaşmalarını değiştiren Microsoft, Nisan ayında imzalanan yeni anlaşmayla Yahoo’ya istediği taktirde 21 Ekim 2015’ten sonra bu birlikteliği sonlandırma opsiyonu verdi. 21 Ekim geldi çattı ve Yahoo bu opsiyonunu kullanmak için harekete geçti.
Bugün yayınlanan açıklamayla Yahoo’nun arama sonuçlarındaki reklamların Google AdSense tarafından sağlanacağı duyurulurdu. Ayrıca bundan sonra Yahoo’nun hem mobil hem de masaüstü versiyonunda arama motoru olarak Bing yerine Google’ın kullanılacağı açıklandı.
Yahoo ve Google arasındaki bu sürpriz anlaşmaya rağmen Amerikalı internet devinin Microsoft ile olan anlaşması hala geçerliliğini koruyor olsa da, yakın zamanda bu anlaşmanın iptal edileceği tahmin ediliyor.

Ölünce biten oyun: One Life!