Yedikule Göğüs’ün, İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesine bağlanması talebi reddedildi

Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Eğitim Görevlisi Uzm. Dr. Murat Kıyık, hastanenin İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile birleştirileceği yönündeki iddialara ilişkin, “Dün gece aldığımız müjde ile bu talihsiz girişime Bakanlığımızın ‘dur’ dediğini ve bağlanmanın olmayacağını öğrenmiş bulunmaktayız” dedi.

10 Mayıs 2019 Cuma, 21:16
Abone Ol google-news
Türkiye’nin önde gelen sağlık kurumlarından olan Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi çalışanları hastanelerinin,  makul bir gerekçe gösterilmeden, İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne bağlanma girişimine tepki gösterdi. 
 
Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi önünde dün bir araya gelen hastane çalışanları, Yedikule’nin İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne bağlanmasına tepki göstererek, “İstanbulun Nefesi Yedikule Hastanesi”, “Tüm Dünyaya Örnek İken Sıradanlaşma Niye” yazılı dövizler taşıdı. Göğüs Hastalıkları Eğitim Görevlisi Uzm. Dr. Murat Kıyık, “Bugün burada toplanma amacımız ülkemizin sayılı hastanelerinden biri olan hastanemizin hiçbir makul gerekçe gösterilmeksizin, İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesine bağlanmasına karşı olduğumuzu kamuoyuyla paylaşmak içindi. Gece aldığımız müjde ile bu talihsiz girişimine Bakanlığımızın ‘dur’ dediğini ve bağlanmanın olmayacağını öğrenmiş bulunmaktayız” diye konuştu. 

Yedikule gibi bir marka değerinin oluşmasının 70 yıllık bir zamanı aldığını vurgulayan  Kıyık, “Hastanemiz de pek çok sebepten dolayı bir başka hastaneye bağlanmayacak kadar özgün bir durumdadır” dedi. 
 
Sağlık Bakanlığı, Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin idari ve mali yönden İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesine bağlanacağı yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı. Açıklamada, “Bakanlığımızca bu yönde alınmış bir karar bulunmamaktadır. Hastane gerek insan kaynağı gerek tıbbi donanım yönünden güçlendirilerek sağlık hizmet sunumuna devam edecektir” ifadelerine yer verildi.