YÖK'ten yüz yüze eğitim açıklaması

YÖK, uygulamalı eğitimin gruplar halinde yüz yüze, teorik eğitimlerin ise asgari yeterlikler dikkate alınarak çevrim içi yapılmasına karar verdi.

17 Şubat 2021 Çarşamba, 12:42
YÖK'ten yüz yüze eğitim açıklaması
Abone Ol google-news

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), üniversitelerde yüz yüze eğitime dair yapılan toplantı sonrası açıklamada bulundu.

YÖK'ün açıklamasına göre, üniversitelerde, sıkı tedbirlerin alınması şartıyla uygulamalı eğitimlerin seyreltilerek yüz yüze yapılabileceğine karar verildi. YÖK, salgın endişesi veya barınma nedeniyle eğitime devam etmek istemeyen öğrencilerin "Kayıt dondurma" hakkından yararlandırılmasını kararlaştırdı.

Dün gerçekleşen Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından yazılı açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, üniversitelerde yüz yüze eğitime ilişkin, "Uygulamalı eğitimin mümkün olduğunca yüz yüze yapılması, teorik eğitimlere ise çevrimiçi olarak devam edilmesi görüşü YÖK’e iletilmiştir" demişti.

YÖK'ün aldığı kararlar şöyle:

1. Uygulamalı eğitimlerin “Azami dikkatin gösterilmesi ve sıkı tedbirlerin alınması” şartıyla öğrenciler seyreltilerek, gruplara ayrılarak yüzyüze yapılabileceği,

2. Teorik eğitimlerin ise Sağlık Bakanlığının görüşleri ile programlarda kazandırılması gereken asgari yeterlikler dikkate alınarak mümkün olduğunca çevrimiçi yapılması, 

3. Sağlık Bakanlığınca dönem ortasında konuya ilişkin tekrar bir değerlendirme yapılacağının göz önünde bulundurulması, 

4. Salgın endişesi veya barınma dolayısıyla eğitimlere devam etmek istemeyen öğrencilerin kayıt dondurma haklarından yararlandırılması,

5. Küresel salgın döneminde öğrenci motivasyonu üzerinde de yoğunlaşmanın önemli olması hasebiyle rehberlik hizmetlerine ağırlık verilmesi.

YÖK BAŞKANINDAN AÇIKLAMA

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, konuya ilişkin Twitter'dan açıklamada bulundu. Yekta Saraç, "Sağlık Bakanlığına ilettiğimiz bahar dönemine ilişkin görüş bildirilmesi talebimiz cevaplandırılmıştır. Küresel salgın sürecinin, YÖK’ün 'esnek yönetim, güçlü koordinasyon ve yetki paylaşımı' anlayışı ve üniversitelerimizin kendilerine özgü şartlarının ve Bakanlığın tedbir ve tavsiyelerinin dikkate alınmasıyla aşılacağına inanıyoruz" ifadelerini kullandı.