YSK'den 12 bağımsız adaya veto

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), aralarında Hatip Dicle, Leyla Zana, Sebahat Tuncel ve Gültan Kışanak'ın da bulunduğu 12 bağımsız milletvekili adayının adaylığını, milletvekili seçilme yeterliliğini etkileyecek eski mahkumiyetleri bulunduğu gerekçesiyle iptal etti. Aralarında BDP'lilerin de olduğu bir grup, Yüksek Seçim Kurulunun 12 bağımsız milletvekili adayının adaylığını iptal edişini protesto etti.

18 Nisan 2011 Pazartesi, 16:31
Abone Ol google-news

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), bağımsız milletvekili adayları ile siyasi partilerin milletvekili geçici aday listeleri üzerindeki incelemelerini bugün tamamladı. Bağımsız milletvekili adaylarının adli sicil kayıtlarını inceleyen YSK, 12 bağımsız milletvekilinin sabıka kayıtları bulunduğunu tespit etti. Kurul, milletvekili seçilme yeterliliğini etkileyecek eski mahkumiyetlerinin bulunduğu gerekçesiyle aralarında Hatip Dicle, Leyla Zana, Gültan Kışanak, İsa Gürbüz, Ertuğrul Kürkçü, Salih Yıldız ve Sebahat Tuncel'in de bulunduğu bu kişilerin milletvekili adaylıklarının iptaline karar verdi.

Hatip Dicle ve Leyla Zana ile İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel'in milletvekili adaylığını engelleyecek eski mahkumiyetleri nedeniyle sabıka kayıtları bulunduğunu tespit eden Kurul, Sebahat Tuncel'in ''geçen seçimde milletvekili seçildiği tarihten hemen sonra adli sicilinin kayda girdiğini, bu nedenle bir önceki seçim döneminde yapılan incelemede sabıkasız olarak görüldüğünü'' tespit etti. Diyarbakır Milletvekili Gültan Kışanak'ın ise adli sicil kaydında kızlık soyadıyla arandığında milletvekili seçilmesini engelleyecek sabıka kaydı çıkması nedeniyle milletvekili adaylığının iptal edildiği öğrenildi.

 

Kararı protesto eden bir grup, Taksim Meydanı'ndan Galatasaray'a yürüdü

Aralarında BDP'lilerin de olduğu bir grup, Yüksek Seçim Kurulunun 12 bağımsız milletvekili adayının adaylığını iptal edişini protesto etti. Taksim Meydanı'ndaki Cumhuriyet Anıtı önünde toplanan grup, sloganlar atarak Galatasaray Lisesi önüne yürüdü. Burada yapılan basın açıklamasının ardından grup dağıldı.