Yurtdışı oyları için 2 uçak kiralanacak

Avrupa dışındaki oylar yolcu koltuğunda geliyor.

04 Temmuz 2014 Cuma, 21:33
Abone Ol google-news

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ilk kez bulundukları ülkelerde oy kullanacak olan yurtdışındaki seçmenlerin oylarının nasıl taşınacağı belli oldu. Başta Almanya olmak üzere Avrupa’daki oylar YSK’nin THY’den kiraladığı uçakla taşınacak. Uçakta, 5 siyasi partinin YSK’deki temsilcileri ile sandık kurulundan 2 görevli olacak. Uçaklar; Londra, Stockholm, Kopenhag ve Münih’e giderek toplanan oyları Türkiye’ye taşıyacak. Bu uçaklar için partilerin isim bildirme süresi başladı ve bazı partiler uçakta yer alacak milletvekillerinin isimlerini YSK’ye bildirdi. Avrupa dışından gelecek oylar ise yolcu koltuğunda diplomatlar tarafından taşınacak.

YSK, ilk tur için 31 Temmuz - 3 Ağustos arasında yapılacak olan yurtdışı cumhurbaşkanlığı seçimleri için oy kullanılacak bölgelere seçim malzemeleri göndermeye başladı. Ancak henüz oy pusulaları basılmadığı için, diğer evraklar daha sonra gönderilecek. Her sandığın 700 seçmenden oluştuğu yurtdışında toplam 4 bin 200 sandık kurulması planlandı. Bu sandıkların yüzde 80’ini ise Avrupa oluşturuyor.

Vekiller oy başında: Oyları taşımak için kiralanacak 2 uçakta, 5 siyasi parti temsilcisi ve iki seçim görevlisi memurun yanı sıra milletvekilleri de yer alacak. Uçakta son seçimde en çok oyu alan AKP, CHP, MHP, HDP ve SP’nin YSK temsilcileri bulunacak. Avrupa’da farklı bölgelerde kullanılan oylar, havuz sistemiyle 4 başkentte toplanacak. 2 uçak, Dışişleri’nin izin alabildiği havaalanlarında sandık saklama kurulunun getirdiği oyları teslim alacak; uçağın kargosuna yerleştirecek.

Oylar yolcu koltuğunda: Avrupa dışındaki oylar ise yolcu koltuklarında diplomatik kuryeler tarafından taşınacak. Sandık saklama kurulu, diplomatik kurye ile birlikte ağzı mühürlü torbaları, o ildeki havaalanlarına getirecek. Kuryenin taşıdığı torba sayısı kadar boş koltuk kiralanacak. Kurye, bu torbaların sürekli gözetiminden ve göz temasında tutmaktan sorumlu olacak. Sandık sayısının fazla olduğu bölgelerde ise diplomatik kurye sayısı ve oylar için satın alınan yolcu koltuğu sayısı da artırılacak.