Yurtta eğitime kar engeli

Yurtta yoğun kar yağışı nedeniyle birçok ilde ilk ve orta dereceli okullarda eğitime ara verildi.

07 Ocak 2015 Çarşamba, 18:40
Abone Ol google-news

ADANA

Adana'nın Tufanbeyli ilçesinde elverişsiz hava koşulları nedeniyle ilk ve orta dereceli okullarda eğitime 2 gün ara verildi. Adana'nın yüksek kesimlerindeki bazı ilçelerinde kar yağışı ve tipi hayatı olumsuz etkiliyor. Aladağ ilçesinde başlayan kar yağışı ve tipi nedeniyle merkeze uzak 6 mahallesine giden yollar ulaşıma kapandı.

Aladağ Belediye Başkanı Mustafa Akgedik, Aladağ-Adana yolunun trafiğe açık olduğunu ancak sürücülerin Hasan Dede geçidinden zincir takarak geçmeleri gerektiğini belirtti. Akgedik, kapanan yolların ulaşıma açılması için belediye ekiplerinin aralıksız çalıştığını ve kısa sürede yolların açılacağını ifade etti.

Öte yandan kar yağışının etkili olduğu Tufanbeyli ilçesinde ise ilçe hıfzıssıhha kurulu kararıyla ilk ve orta dereceli okullarda eğitime perşembe ve cuma günü ara verildiği duyuruldu.

KASTAMONU

Kastamonu'nun Araç, Doğanyurt, İhsangazi ve Azdavay ilçelerinde, eğitime iki gün ara verildi. Alınan bilgiye göre, Araç, Doğanyurt, İhsangazi ve Azdavay'daki tüm okullar, Cide, Tosya ve İnebolu'daki taşımalı eğitim verilen okullar ile Küre'deki Yatılı Bölge Ortaokulu, yarın ve cuma günü tatil edildi.

Abana ve Ağlı'daki tüm okullar ile Daday ve Pınarbaşı ilçelerindeki taşımalı eğitim verilen okullarda yarın eğitime ara verildi.

Kent merkezinde taşımalı eğitim verilen okullar ile Şenpazar ve Devrekani ilçelerindeki tüm okullarda yarın ve cuma günü, Çatalzeytin ve Bozkurt ilçelerindeki okullarda da yarın eğitime ara verilmesi kararlaştırılmıştı.

ORDU

Ordu'da kar yağışı nedeniyle bazı ilçelerde eğitime yarın ara verilecek. İl Mili Eğitim Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, bölgede aralıklarla devam eden kar yağışı nedeniyle bazı ilçelerde yarın eğitim ve öğretimin yapılamayacağı belirtildi.

Açıklamada, Aybastı, Çamaş, Çaybaşı, Gölköy, Gürgentepe, İkizce, Kabataş, Kabadüz, Korgan, Kumru, Mesudiye, Ulubey ve yatılı bölge okulu hariç Akkuş ilçelerinin tamamında yarın eğitime ara verileceği ifade edildi.

Ayrıca Fatsa'da ilçe merkezi, Gülyalı'da ilçe merkezi ile Turnasuyu Mahallesi, Perşembe'de ilçe merkezi, Ünye'de ilçe merkezi ve sahil kesimindeki okullar hariç tüm mahallelerde, Altınordu ilçesinde ise Bayadı, Cumhuriyet, Gerce, Gökömer, Kuylu, Şehit Zafer Gülseren ve Yağızlı ilk ve ortaokullarında eğitime bir gün ara verileceği kaydedildi.

KARS

Kars'ın Sarıkamış ve Digor ilçelerinde elverişsiz hava koşulları nedeniyle okullar tatil edildi. Digor Kaymakamlığından yapılan yazılı açıklamada, akşam saatlerinden itibaren hava sıcaklığında aşırı düşüş beklendiği belirtilerek, buna bağlı olarak ilçede fırtına ve kuvvetli buzlanma hadiselerinin yaşanacağının tahmin edildiği bildirildi.

"İlçemizde 08 Ocak 2015 Perşembe günü milli eğitime bağlı temel eğitim ve ortaöğretim okulları ile kurumlarında eğitim ve öğretime bir gün süre ile ara verilmiştir" ifadelerine yer verilen açıklamada, kamu kurum ve kuruluşlardaki engelli, hamile, emzikli kadın ve kronik rahatsızlığı bulunan personelin de aynı tarihte idari izinli sayılacağı kaydedildi.

Sarıkamış ilçesinde de kaymakamlık tarafından alınan karar gereği elverişsiz hava koşulları nedeniyle okulların 2 gün süreyle tatil edildiği belirtildi.

AMASYA

Amasya'nın Merzifon, Suluova, Hamamözü, Göynücek, Taşova ve Gümüşhacıköy ilçelerinde kar yağışı nedeniyle yarın da eğitime ara verilecek. Valilikten yapılan açıklamada, devam eden kar yağışı nedeniyle, Amasya'nın ilçelerinin tamamında ve taşımalı sistemle eğitimin uygulandığı merkez ve köylerde 8 Ocak Perşembe günü ilk ve orta dereceli okulların bir gün daha tatil edildiği belirtildi.

Açıklamada, Amasya merkez ve merkeze bağlı köylerdeki tüm okullarda eğitime devam edileceği, ilçelerde kamu kurumlarında engelli statüsünde çalışan tüm personelin de bir gün idari izinli sayılacağı kaydedildi.

KOCAELİ

Kocaeli Üniversitesi'nde (KOÜ), olumsuz hava şartları nedeniyle eğitime yarın da ara verildi. KOÜ Rektörlüğünden yapılan yazılı açıklamada, yoğun kar yağışı, meteorolojiden gelen aşırı sıcaklık düşüşü, don ve buzlanma riski uyarısı nedeniyle 8 Ocak Perşembe günü üniversitede eğitim öğretime yarın için ara verildiği belirtildi.

Personel hizmetlerinin ise normal işleyişinde süreceği bildirilen açıklamada, yarın yapılması planlanan senato toplantısının 22 Ocak Perşembe gününe ertelendiği kaydedildi. Olumsuz hava şartları nedeniyle KOÜ'de salı gününden bu yana eğitime ara verilmişti.

SAMSUN

Samsun'da kar yağışı ve olumsuz hava koşulları nedeniyle bazı ilçelerde eğitime iki gün ara verileceği bildirildi. İl Milli Eğitim Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, Kavak ilçesinde taşımalı eğitim yapılan okullar, 19 Mayıs ilçesinde Esentepe, Kuşkayası, Kösedik, Karagöl taşıma merkezli ilkokul ve ortaokullar, Düzköy birleştirilmiş sınıflı okul ile adı geçen mahallelerden taşımalı eğitimle ilçe merkezine gelen ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için yarın ve cuma günü eğitime ara verilecek. Havza, Ladik, Salıpazarı ve Asarcık ilçelerindeki tüm okullarda da iki gün eğitim öğretim yapılmayacak.

Açıklamada, Alaçam, Ayvacık, Bafra, Canik, Tekkeköy, Terme, Vezirköprü ve Yakakent ilçeleri ile Çarşamba ilçesinin Gülören İlk-Ortaokulu, Kabaceviz İlk-Ortaokulu, Gökçeçakmak İlk-Ortaokulu, Ağcagüney İlk-Ortaokulu, Ağcagüney ÇPL ile Değincek, Eğridere, Eğridere Kilisekıran, Eğridere Ortamahalle, Karakaya, Karakaya Karakuz, Köroğlu, Köroğlu Damat ilkokullarında, Atakum ilçesinde de taşımalı eğitim yapan okullar ile Özören, Meyvalı, Yeşiltepe, Sarayköy ilkokullarında eğitime yarın ara verileceği kaydedildi.

KAYSERİ

Kayseri'nin 11 ilçesinde olumsuz hava koşulları nedeniyle eğitime 1 gün ara verildiği bildirildi. Valilikten yapılan yazılı açıklamada, Bünyan, Felahiye, Hacılar, İncesu, Pınarbaşı, Sarıoğlan, Sarız, Tomarza, Akkışla, Yahyalı ve Yeşilhisar ilçelerinde eğitime yarın ara verildiği ifade edildi.

Meteorolojik durum değerlendirmesi sonucunda, merkez ilçeler Kocasinan, Melikgazi ve Talas'ın yanı sıra Develi ile Özvatan ilçelerinde eğitime yarın devam edileceği belirtilen açıklamada, Develi'de taşımalı eğitime 1 gün, Özvatan'da ise 2 gün ara verildiği kaydedildi.

ZONGULDAK 

Zonguldak'ın merkez ile bazı ilçelerinde kar yağışı nedeniyle eğitime yarın ara verildi. Olumsuz hava şartları nedeniyle merkezin yanı sıra Kozlu, Kilimli, Gökçebey, Çaycuma ve Ereğli ilçeleri ile bağlı belde ve köylerdeki okullar yarın tatil edildi. Engelli, hamile ve kronik hastalığı bulunan kamu kurum ve kuruluşlarında görevli personelin de yarın idari izinli sayılacağı bildirildi.

BURDUR

Burdur'da olumsuz hava şartları nedeniyle ilk ve orta dereceli okullarda eğitime 2 gün ara verildiği bildirildi. Burdur Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, kar yağışı ve soğuk hava nedeniyle il genelinde ilk ve orta dereceli okullarda 8 ve 9 Ocak'ta eğitime ara verildiği kaydedildi. Açıklamada, kamu kurumlarında çalışan hamile ve engelli personele de 2 gün idari izin verildiği belirtildi.

BİLECİK

Bilecik'te etkisini sürdüren kar yağışı nedeniyle, eğitime bir gün daha ara verildiği bildirildi. Vali Ahmet Hamdi Nayir, yaptığı açıklamada, kar yağışı nedeniyle herhangi bir olumsuzluğa veya mağduriyete meydan vermemek amacıyla Osmaneli ve Gölpazarı ilçe merkezleri dışında kent merkezi ile ilçelerde anaokulu, ilkokul, ortaokul ve liselerde eğitime yarın da ara verilmesinin uygun görüldüğünü belirtti.

Osmaneli ve Gölpazarı ilçesinde ise aynı gün sadece taşımalı eğitim kapsamındaki okullarda eğitime ara verildiğini belirten Nayir, "İl genelinde meydana gelen yoğun kar yağışı nedeniyle eğitime bir gün daha ara verildi. Eğitime devam edilen ilçe merkezleri de ilerleyen saatlerde kar yağışının artması durumunda kaymakamlıklarca tatil edilebilecek. Öte yandan aynı gün kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan engelli ve hamile personel de idari izinli sayılacak" diye konuştu.

Öte yandan Bilecik merkezde 55, Bozüyük'te 45, Gölpazarı'nda 71, Pazaryeri'nde 23, Osmaneli'nde 17, İnhisar'da 9, Yenipazar'da 24 ve Söğüt ilçesinde 20 köy yolu ulaşıma kapalı bulunuyor.

BALIKESİR

Balıkesir'in Sındırgı, Susurluk ve Kepsut ilçelerinde ilk ve orta dereceli okullarda yarın eğitime bir gün ara verildi. Pazartesi gece başlayan ve aralıklarla devam eden kar yağışı, yüksek kesimler başta olmak üzere, Balıkesir'in büyük bölümünde ulaşımın aksamasına yol açıyor. Aşırı soğukların etkisiyle yaşanan buzlanma ve kar yağışı nedeniyle Sındırgı, Susurluk ve Kepsut ilçelerinde ilk ve orta dereceli okullarda yarın eğitime bir gün ara verildi.

TOKAT

Tokat'ın Erbaa, Reşadiye ve Niksar ilçelerinde olumsuz hava koşulları nedeniyle eğitime yarın ara verildi. İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, Reşadiye, Erbaa ve Niksar ilçelerinde kar yağışının etkili olduğunu belirterek, "Bu 3 ilçemizde olumsuz hava koşulları nedeniyle ilkokul, ortaokul ve liselerde eğitime yarın ara verildi" diye konuştu. Yazıcı, "Eğer diğer ilçelerimizde yoğun kar yağışı etkili olursa durum ayrıca değerlendirilecek" dedi.

GİRESUN

Giresun Milli Eğitim Müdürü Necati Akkurt, kar yağışı nedeniyle bazı ilçelerde yarın, Dereli ilçesinde ise yarın ve cuma günü eğitime ara verileceğini söyledi. Akkurt, kar yağışı nedeniyle Çamoluk, Güce, Doğankent, Çanakçı, Alucra ve Yağlıdere ilçelerinde ilk ve orta dereceli okullarda yarın, Dereli ilçesinde ise yarın ve cuma günü eğitime ara verileceğini belirtti.

Necati Akkurt, Giresun merkez, Keşap, Bulancak, Eynesil, Tirebolu, Espiye ve Görele ilçelerinde ise köy okulları ile taşımalı eğitim kapsamındaki öğrenciler için yarın tatil kararı aldıklarını ifade etti.

AFYONKARAHİSAR

Afyonkarahisar'da yoğun kar yağışı nedeniyle eğitim öğretime yarın ara verileceği bildirildi. Valilikten yapılan açıklamada, meteorolojik verilerin yanı sıra devam eden kar yağışı nedeniyle öğrencilerin sıkıntı yaşamaması için il merkezi ile merkez ilçeye bağlı köy ve beldelerdeki tüm anaokul, ilkokul, ortaokul ve liselerde eğitime yarın ara verildiği belirtildi. Engelli ve hamile kamu görevlilerinin de aynı tarihte bir gün idari izinli sayılacağı kaydedildi.

KARAMAN

Karaman'da kar yağışı ve şiddetli tipi nedeniyle okullar perşembe günü (yarın) tatil edildi. Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, "İl ve ilçelere bağlı tüm eğitim kurumlarında 8 Ocak Perşembe günü uygun olmayan hava koşulları nedeni ile eğitim yapılmayacaktır" denildi.

BARTIN

Bartın'da etkili olan kar yağışı nedeniyle yarın il genelindeki ilk ve orta dereceli okullarda eğitime bir gün ara verileceği bildirildi. Bartın Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, aşırı soğuk, yoğun kar yağışı ve buzlanma ile ulaşımda yaşanan zorluklar nedeniyle il genelindeki tüm ilkokul, ortaokul ve liselerde eğitim ve öğretime bir gün ara verileceği belirtildi. Açıklamada, okulların dönem içerisinde uygulayacağı telafi programıyla eksik derslerin tamamlanmasının sağlanacağı ifade edildi.

KARABÜK

Karabük'te yoğun kar yağışı nedeniyle il genelindeki bütün okullarda yarın eğitim ara verildi. Karabük Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, yoğun kar yağışının akşam saatlerinden itibaren artarak devam etmesinin beklendiği belirtildi. Açıklamada, bu nedenle kentte Milli Eğitim Bakanlığına bağlı tüm okullarda eğitim öğretime yarın için ara verildiği belirtilirken, buzlanma ve don olaylarına karşı da vatandaşların dikkatli olması istendi. Kent genelinde bugün de kar yağışı nedeniyle eğitime ara verilmişti.

NEVŞEHİR

Nevşehir il merkezi ve 6 ilçede 1, Derinkuyu ilçesinde 2, Niğde'de 1 gün eğitime ara verildiği bildirildi. Nevşehir merkez ile Kozaklı, Gülşehir, Hacıbektaş, Avanos, Ürgüp ve Acıgöl'de olumsuz hava koşulları nedeniyle eğitime yarın ara verildiği belirtildi. Derinkuyu Kaymakamı Selman Kibaroğlu, soğuk hava ve kar yağışı nedeniyle ilçe genelinde eğitime yarın ve ertesi gün ara verildiğini bildirdi.

NİĞDE

Niğde'de olumsuz hava koşulları nedeniyle eğitime bir gün ara verildi. İl Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, olumsuz hava şartları nedeniyle il genelinde ilk ve orta dereceli okullarda 8 Ocak Perşembe günü eğitime ara verildiği belirtildi.

DÜZCE

Düzce'de etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle yarın il genelinde eğitime bir gün daha ara verildiği bildirildi. Düzce Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, yoğun kar yağışının etkisini sürdürdüğü belirtilerek, olumsuzluğa veya mağduriyete meydan vermemek amacıyla kentteki tüm okullarda, eğitim ve öğretime 8 Ocak Perşembe günü de ara verildiği belirtildi. Açıklamada, aynı gün kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan engelli ve hamile personelin de idari izinli sayılacağı ifade edildi.

BAYBURT

Bayburt'ta kar yağışı nedeniyle eğitime yarın ve cuma günü de ara verilecek. Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan açıklamada, yoğun kar yağışı nedeniyle dün öğleden sonra il merkezi ile Demirözü ve Aydıntepe ilçelerindeki tüm okulların 1,5 gün süreyle tatil edildiği belirtildi. Kar yağışının yoğun olarak devam etmesi sebebiyle okullarda eğitime yarın ve cuma günü da ara verildiği ifade edilen açıklamada, eğitimin 12 Ocak Pazartesi günü yeniden başlayacağı bildirildi.

AKSARAY

Aksaray'da kar yağışı ve tipi nedeniyle il genelindeki okullarda eğitime yarın için ara verildi. İl Milli Eğitim Müdürü Hacı Ömer Kartal, yoğun kar yağışı ve tipinin eğitim faaliyetlerinde aksamaya neden olduğunu söyledi. Kartal, "İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze bağlı tüm ilk ve orta okullar ile liselerde eğitime, 8 Ocak Perşembe günü, bir günlük ara verildi. Ayrıca tüm kamu kurumlarında çalışan engelli vatandaşlar ve hamileler de bir günlük idari izinli sayılacaktır" diye konuştu.

SİVAS

Sivas'ta olumsuz hava koşulları nedeniyle eğitime verilen ara, 1 gün uzatıldı. Sivas Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, İl Hıfzıssıhha Kurulunun, il genelinde yaşanan olumsuz hava koşulları nedeniyle anaokulları, ilkokullar, ortaokullar ve liselerde eğitim-öğretime yarın ara verilmesini kararlaştırdığı belirtildi. Açıklamada, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan engelli ve hamile personelin de yarın idari izinli sayılacağı kaydedildi. Sivas'ta bugün de eğitime ara verilmişti.

ESKİŞEHİR

Eskişehir'de etkili olan yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle il genelinde eğitime iki gün ara verildi. Valilikten yapılan açıklamada, bölgede görülen olumsuz hava koşulları nedeniyle il genelinde tedbir amaçlı olarak, eğitime 8-9 Ocak'ta iki gün süreyle ara verildiği bildirildi.

Bu doğrultuda Başbakanlığın ilgili genelgesi gereği, okulların tatil edildiği ilçelerde bulunan kamu görevlisi engellilerin de ayrıca bir talimat ve talebe gerek kalmadan belirlenen sürede idari izinli sayılacağı belirtildi.

BİTLİS

Bitlis ve Tatvan'da kar yağışı nedeniyle kent merkezi ile Tatvan ilçesinde eğitime 2 gün süreyle ara verildi.

Bitlis merkez ile Tatvan ilçesinde üç günden bu yana aralıklarla devam eden kar yağışı, hayatı olumsuz etkiledi. Elverişsiz hava koşulları nedeniyle okulların 2 gündür kapalı olduğu kentte, öğrencilerin herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmaması için tatil süresi 2 gün daha uzatıldı.

Kentteki kamu kurumlarında görevli engelli ve hamilelerin de 2 gün süreyle idari izinli sayılacağı belirtildi.

KONYA

Konya'da, kar yağışı ve şiddetli tipi nedeniyle okullar yarın da tatil edildi. Valilikten yapılan açıklamada, devam eden kar yağışı, fırtına ve beklenen don olayı nedeniyle Konya'nın ilçelerinin tamamı ve il merkezinde 8 Ocak Perşembe günü de ilk ve orta dereceli okulların 1 gün daha tatil edildiği belirtildi. Böylece, Konya'da dün ve bugün tatil olan öğrenciler, yarın da kar tatili yapacak.

Açıklamada, tatil olan yerlerde hamileler ve engellilerin perşembe günü de idari izinli sayılacağı bildirildi.