Aydın Engin

Hey milletvekili, Sen!..

20 Mayıs 2016 Cuma

Hey milletvekili!..
Öyle sağa sola, öne arkaya bakınma; sana sesleniyorum. Bir milletvekili olan sana...
CHP’li, HDP’li, MHP’li, hatta AKP’li olman umurumda değil. Önemli olan senin kişiliğin. Unutma, üyesi olduğun parti ne olursa olsun anayasada “milletin temsilcisi” olarak tanımlanıyorsun. Üyesi olduğun partinin değil, yine anayasaya göre “Egemenliğin kayıtsız şartsız sahibi” olduğu açıkça belirtilen milletin...
Bugün anayasa değişikliği teklifinin ikinci turu için oy kullanacaksın. Milletvekili dokunulmazlıklarının ırzına geçilmesini öngören bir anayasa değişikliği teklifini oylayacaksın. Yani özünde senin dokunulmazlığınla ve kişisel karar verme özgürlüğünle ilgili bir değişiklik önerisini...
Oylayacağın değişiklik önerisini iyice okudun mu? Milletvekillerinin görüşlerini kürsüde ve ülkenin herhangi bir kentindeki, herhangi bir toplantıda açıklamalarıyla ilgili dokunulmazlık zırhını delecek bir teklif olduğunun farkında mısın?
Bilmem nere savcısının yürekler acısı siyasal tercihlerini yansıtan soruşturmalarında bir milletvekilini yargıç karşısına dikecek bir zırh kırılmasını oylayacaksın.
Fezlekeleri okudun mu?
Ben okudum.
Bir örnek vereyim; vereyim de başka örneklere gerek kalmasın:
2013 Newrozu’nda Öcalan’ın yazdığı, Adalet Bakanlığı yetkililerine teslim ettiği, onların okuyup sakıncasız bulduğu ve okunması için HDP’ye teslim ettikleri mektubu hatırlıyor musun? O mektubu Diyarbakır Newroz Meydanı’nda HDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder okudu ve bir savcı o mektubu terör örgütü propagandası kabul edip soruşturma açtı; fezleke düzenledi. O fezleke Meclis Başkanlığı’na geldi. Bugün o da oylanacak ve Sırrı Süreyya Önder yargıç karşısında terör örgütünü övme suçundan yargılanacak.
Hâlâ başka örneklere gerek duyuyor musun?

***

Ey AKP milletvekili sözüm sana! Bugün aslında Meclis’in ve o Meclis’te milletvekili olmanın onurunu oylayacaksın. Senin kendi onurunu. Düşüncelerini özgürce ve korkusuzca açıklayabilme hakkını oylayacaksın.
Vereceğin oyun anlamı budur ve bundan ibarettir.
Ey MHP milletvekili sözüm sana da... Ideolojin ne olursa olsun kişi olarak ve milletvekili olarak onurunu koruyacağın bir oylama için Meclis sandığının başına gideceksin. Ötesine artık sen kendin karar ver.
Ey CHP milletvekili, “anayasaya aykırı olmasına rağmen” oylanacak değişiklik teklifini oylayacaksın. Meclis’i siyasal tercihleri kuşkulu (aslında kuşkusuz) kimi savcı ve yargıçların insafına terk edecek bir anayasa değişikliğini oylayacaksın. Kendi onurunu ve milletvekili olarak olmazsa olmaz özgürlüğünü...
(Laf aramızda, partinizdeki kimi akıldaneler “Biz de evet oyu verelim de, 367’yi geçsin de, referanduma gitmesin de, böylece yüzde 80’lik bir millet onayını önlemiş oluruz” diye ayıp formüller dillendiriyormuş. Millete neye evet, neye hayır diyeceğini ayrıntılı ve derinlemesine anlatma fırsatını tepip ödlek siyasetçiler arasında yer alacağını düşünmek bile istemem).
Ey HDP milletvekili, oyunun rengini tahmin edebiliyorum. Ama referandum öncesinde yürütülecek kampanyada omuzlarındaki yükün ağırlığını da tahmin edebiliyorum. Başka seçeneğin yok. Sıva kollarını...  


Yazarın Son Yazıları Tüm Yazıları

25 ay 13 gün sonra 16 Ağustos 2018