12. Kalkınma Planı'na siyasilerden tepki: 'Hayaller âlemi’

Meclis'te önceki gün kabul edilen 12. Kalkınma Planı'nın yankıları sürüyor. Aralarında CHP, HEDEP ve İYİ Partili isimlerin de olduğu pek çok vekil söz konusu plana tepki gösterdi.

Yayınlanma: 25.10.2023 - 04:00
12. Kalkınma Planı'na siyasilerden tepki: 'Hayaller âlemi’
Abone Ol google-news

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen 12. Kalkınma Planı dün kabul edildi.

CHP Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli, “Bu planda istihdam piyasasını, çalışma hayatını düzeltmeye ilişkin ciddi bir tedbir ben görmedim. Bu planda ben gelir dağılımının düzeltilmesine ilişkin bir plan görmedim, Bir vergi reformu, reel ücretlerin artırılması... Bu konular yok sayılmış. Bölüşüm boyutunda plan eksiklikler içeriyor” dedi.

HEDEP Milletvekili Sezai Temelli, kalkınma planının genel anlamıyla hep temennilerden oluştuğunu ve hayali rakamlara yer verildiğini belirterek “2053 gibi bir projeksiyon var fakat biz üç aylık projeksiyonlar bile üretemiyoruz. Siz bu planı yazmaya başladığınızdaki ekonomik göstergeler ile şu planı burada görüşmeye başladığımız süre zarfındaki gelişmeler bile olabildiğince dramatik” dedi.

İYİ Parti Milletvekili Ümit Özlale, plana bakıldığında iş gücü verimliliğinde çok fazla bir artış görünmediğini söyledi.

Özlale, “Üniversitelerin yarısından fazlasını kapatsanız Türkiye çok fazla bir şey kaybetmez. Bugün, üniversiteler maalesef kent ekonomisine talep yaratmanın ötesinde bir yere geçmiyor” dedi.

Saadet Partisi Milletvekili Selim Temurci, “Bu ülkenin ‘kur korumalı’ bir tarıma ihtiyacı var” diye konuştu.

MHP’li Mustafa Kalaycı, planda ortaya konulan 2053 vizyonunun bir anlamda “Kızılelma” olduğunu söyledi. 


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler