Alkol yasağı ne zaman bitecek? 31 Mart seçim günü alkol satışı yasak mı? Alkol yasağı saat kaçta bitecek?

Seçmenler, 31 Mart 2024 Pazar günü gerçekleştirilecek Yerel Seçimler için sandık başına gitti. YSK'nin kurallarına göre seçim yasaklarının ne zaman biteceği merak ediliyor. Seçim yasaklarından biri de alkol satışı. Peki, Alkol yasağı ne zaman bitecek? 31 Mart seçim günü alkol satışı yasak mı? Alkol yasağı saat kaçta bitecek?

Yayınlanma: 28.05.2023 - 17:52
Alkol yasağı ne zaman bitecek? 31 Mart seçim günü alkol satışı yasak mı? Alkol yasağı saat kaçta bitecek?
Abone Ol google-news

Türkiye genelinde yapılan 31 Mart 2024 Yerel Seçimlerinde seçmen, istediği belediye başkanlarını seçmek için sandık başına gidecek. Peki, Alkol yasağı ne zaman bitecek? 31 Mart seçim günü alkol satışı yasak mı? Alkol yasağı saat kaçta bitecek? İşte ayrıntılar...

SEÇİM GÜNÜ ALKOL SATIN ALMAK YASAK MI? 

2013 yılından beri Türkiye'de alkollü içkiler, 22:00 ila 06:00 saatleri arasında perakende olarak satılması yasak. Yasaya göre; alkollü içkiler sunum izni verilen yerlerde açık olarak tüketilebilir ve bu yerlerde tesis sınırları dışında tüketilmek üzere alkollü içki satışı yapılamaz.

SEÇİM GÜNÜ ALKOL YASAĞI NE ZAMAN, SAAT KAÇTA BİTECEK?

31 Mart 2024 Yerel Seçimleri için YSK tarafından ilan edilen yasakların ne zaman biteceği merak ediliyor. Seçim günü saat 06.00'dan saat 23.59'a kadar alkollü içki satışı ve içkili yerlerle umumi mahallerde her çeşit alkollü içki içilmesi yasak olacak.

SEÇİM YASAKLARI NELERDİR?

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK), 31 Mart 2024'te yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde, oy verme günü saat 06.00'dan saat 23.59'a kadar uygulanacak yasakları belirleyen kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, seçim günü saat 06.00'dan saat 23.59'a kadar alkollü içki satışı ve içkili yerlerle umumi mahallerde her çeşit alkollü içki içilmesi yasak olacak.

Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka hiç kimse, Türk Ceza Kanunu'nun 6. maddesinin f bendinin 1, 2, 3 ve 5 numaralı alt bentlerinde gösterilen silahları (ateşli silahlar, patlayıcı maddeler, saldırı ve savunmada kullanılmak üzere yapılmış her türlü kesici, delici veya bereleyici alet, yakıcı, aşındırıcı, yaralayıcı, boğucu, zehirleyici, sürekli hastalığa yol açıcı nükleer, radyoaktif, kimyasal, biyolojik maddeler) köy, kasaba ve şehirlerde taşıyamayacak.

Oy verme süresince kahvehane, kıraathane, kafe ve internet kafeler gibi bütün umumi eğlence yerleri kapalı kalacak, eğlence yeri niteliği taşıyan lokantalarda yalnızca yemek verilebilecek.

Seçim yasaklarına uyulması şartıyla oy verme günü saat 18.00'den sonra düğün yapılabilecek.

Yayınlar saat 21.00'den sonra serbest olacak

Oy verme günü saat 18.00'e kadar radyolar ve her türlü yayın organları tarafından seçimler ve seçim sonuçlarıyla ilgili haber, tahmin ve yorum yapılması yasak olacak.

Saat 18.00 ile 21.00 arasında radyolarda ve her türlü yayın organlarında ancak YSK tarafından seçimlerle ilgili olarak verilecek haber ve tebliğler yayınlanabilecek.

Saat 21.00'den sonra bütün yayınlar serbest olacak ancak YSK'nin gerek görmesi halinde saat 21.00'den önce de yayınların serbest bırakılmasına karar verilebilecek.

Basın kuruluşları partiler ve adaylar arasında fırsat eşitliği sağlayacak

YSK, bir başka kararıyla da 1 Ocak 2024'ten seçimin bitimine kadar olan dönemde basın ve yayın kuruluşlarının uyması gereken yayın ilkelerini belirledi.

Kararda, "Tarafsızlık, gerçeklik ve doğruluk ilkelerine uygun davranmakla yükümlü radyo ve televizyon kuruluşları ile yazılı, sözlü ve görsel basının; tek yönlü, taraf tutan yayınlar yapamayacaklarına, bu kuruluşların yayınlarında demokratik kurallar çerçevesinde siyasi partiler ve bağımsız adaylar arasında fırsat eşitliğini sağlamak zorunda olduklarına" yer verildi.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler