Çağlayan Adliyesi'nde Can Atalay gerilimi: 'Sürekli bizden kaçan bir heyetle karşı karşıyayız'

AYM'nin hak ihlali kararı verdiği TİP Milletvekili Can Atalay için adliyede adalet nöbet tutan avukatlar, kalem ile görüşmek isteyince tansiyon yükseldi. Milletvekilleri, avukatlar ile güvenlik görevlileri arasında arbede çıktı. O anlar kameralara yansırken, TİP Milletvekili Sera Kadıgil hukuksuzluğa karşı tüm avukatları adliyeye çağırdı. Bununla beraber, Can Atalay'la ilgili karar vermesi beklenen heyet, hiçbir karar almadan adliyeden ayrıldı.

Yayınlanma: 30.10.2023 - 12:54
Abone Ol google-news

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) hakkında “hak ihlali” kararı verdiği Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay, hâlâ tahliye edilmedi. 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin bugün AYM’nin Atalay kararını görüşmesi beklenirken, avukatlar ise Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde adalet nöbeti başlattı.

ERKAN BAŞ'IN BASIN AÇIKLAMASINA POLİS ENGELİ

Atalay hakkındaki gelişmeleri takip etmek üzere TİP Genel Başkanı Erkan Baş ve TİP milletvekilleri de Çağlayan Adliyesi'ne geldi. Baş, açıklamasını polis kamerasıyla yakın çekimden kaydeden güvenlik güçlerine tepki gösterdi.  

"MECLİS BAŞKANI DEVREYE GİRMELİ"

Polis ekipleri ile yaşanan süren kısa süreli tartışmanın ardından Cumhuriyet'e değerlendirmelerde bulunan Erkan Baş, Can Atalay'ın tahliyesi için Meclis Başkanının devreye girmesi için çağrıda bulunarak şunları söyledi:

"Anayasa Mahkemesi kararından bugüne gelen süreç hukuksuzluğun katmerlenmesi olarak adlandırılabilir.  Anlaşıldığı kadarıyla İstanbul'daki mahkeme hala kendisine gelecek talimatı bekliyor. Bakın böyle bir şey yoksa bile mahkemenin toplumu rahatlatması lazım. 'Ben talimat bekleyerek değil de kendi irademle karar alıyorum' diye bir özgüvenle hareket etmesi gerekirdi. Ancak şu anda herhalde Türkiye'de yaşayan her yurttaş şunun farkında ortada bir şeyler dönüyor.

Bir an önce bu sürecin sona ermesi gerekiyor. Bizim bugün için özel çağrımız şudur: Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı Anayasa Mahkemesi tarafından bilgilendirilmiş durumda. Dolayısıyla Meclis Başkanlığının artık devreye girmesi ve esir tutulan, Anayasa Mahkemesi hakkında tahliye kararı verdiği milletvekilinin yemin etmesinin koşulları için harekete geçmesi gerekiyor."

HEYETTEN BİR KİŞİ İZİNLİ, BİR KİŞİ RAPORLUYMUŞ!

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Atalay dosyasını görüşmesi beklenirken, Atalay'ın avukatları mahkeme heyetine dosyayı sordu. Mahkeme heyetinden bir kişinin raporlu, bir kişinin ise izinli olduğu belirtildi. Ayrıca heyet Başkanının Atalay dosyasını, geçici üyelerle değerlendirebileceklerini ifade ettiği söylendi.

ARBEDE ÇIKTI!

Avukatlar, TİP milletvekilleri ve yurttaşlar Atalay dosyasını öğrenmek için kaleme gitti. Ancak kişi kotası ve avukat olma zorunluluğuna TİP milletvekilleri ve avukatlar tepki gösterdi. Milletvekili ve yurttaşların kaleme girmek istemesi üzerine güvenlik görevlileri engel oldu ve arbede yaşandı. Milletvekili Sera Kadıgil, "AYM kararlarını uygulayın, Saray'ın uşaklığını yapıyorsunuz" dedi.

HEYET VE KALEM ADLİYEDEN AYRILDI

TİP Milletvekili Sera Kadıgil, mahkemenin kalemi ile görüştü. Heyetin Atalay hakkında görüşmesinin devam ettiği belirtildi. Ancak bir süre sonra heyet ve kalemin gittiği açıklandı. 

"GÖRÜŞMEMİZİ ENGELLİYORLAR"

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, Atalay'ın avukatları ve milletvekilleri adliye önünde bir basın açıklaması yaptı. Burada konuşan Erkan Baş, "Maalesef bugün de bu memlekette hukukun, adaletin yargının gerektirdiği kararın alınamadığı bir akşamdayız. Bir grup yurttaş bir grup seçmen bir mahkemenin önünde toplanmışız o ülkedeki en üst mahkemenin verdiği kararın bir an önce hayata geçirilmesi için mücadele etmek durumunda kalıyoruz. Hangi aşamadayız? Ne oluyor? Mahkeme toplandı mı?  Bir karar verdi mi vermedi mi? Ne zaman toplanacak? Bu kararı ne zaman verecek? Çok basit sorulara yanıt bulmak için kalemle görüşme talebinde bulunuyoruz. Karşımıza özel güvenliği dikiyorlar. Karşımıza Kolluk kuvvetlerini dikiyorlar ve görüşme yapmamızın bile önüne geçmeye çalışıyor" dedi.

"KARAR ÇIKANA KADAR BURADAYIZ"

Baş sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Günler geçiyor, bu hak ihlali, katmerlenmiş biçimde devam ediyor.  Anayasa mahkemesi tarafından hak ihlaline uğradığı tescil edilmiş bir milletvekilinin görevini yapması engellenmektedir. Mahkeme talimat beklemektedir. Can Atalay'ın Gezi tutsaklarının ve birçok arkadaşımızın aslında saray tarafından esir alınmış olduğu gerçeğini bir kez daha ortaya koymaktadır. Sürekli bizden kaçan bir heyetle karşı karşıyayız. Biz hukuksuzlukların normalleşmesine izin vermeyeceğiz. Bu karar çıkana kadar burada olacağız. Bugün kaçarsınız yarın gelirsiniz. Ancak biz yine burada olacağız."

"SUÇ İŞLİYORLAR"

Atalay'ın avukatı Deniz Özen ise "Suç işliyorlar. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin başkanı ve üyeleri uygulanması zorunlu Anayasa tarafından bağlayıcı olan kararı uygulamayarak 6 gündür suç işliyor. 3 milletvekilini ve avukatları üzerine güvenlikleri salan ve saldırtan adliyenin güvenlik bürokrasisi suç işliyor. Bütün bu rezilliğe talimat vererek ya da engel olmayarak bu pervasızlığa çanak tutan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı suç işliyor. İstanbul 13 Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı ve üyeleri Can Atalay'ı serbest bırakmadıkları her bir dakika suç işliyor.  Bunu kabul etmiyoruz. Bu kararı görene kadar burada kalmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı. 

Öte yandan Can Atalay'la ilgili karar vermesi beklenen heyet, bugün de hiçbir karar almadan Adliye'den ayrıldı.

NE OLMUŞTU?

2013'te yaşanan Gezi Parkı eylemleri sonrası 2019'da açılan Gezi Parkı davasında tutuklanan Avukat Can Atalay, 2023 Genel Seçimleri'nde Hatay’dan TİP milletvekili seçilmişti. Avukatları, Atalay’ın mazbatasını alarak tutukluluğun bitmesi için başvuruda bulunmuş ancak Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi bu talebi kabul etmemişti. Bunun üzerine Atalay, avukatları aracılığıyla AYM’ye bireysel başvuruda bulunmuştu. 

Anayasa Mahkemesi, Can Atalay'ın seçilme hakkı ile kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı yönlerinden hak ihlali olduğuna karar vermişti.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler