CHP Genel Başkanı Özgür Özel kimdir, kaç yaşında, evli mi? Muhalefetin öne çıkan isimlerinden Özgür Özel'e dair her şey...

CHP Genel Başkanlığı'na adaylığını açıklayan Özgür Özel, son zamanlarda birçok yurttaş tarafından merak ediliyor. Yaşadığı tartışmalar ve siyaset tarzı ile oldukça konuşulan isim Özel'e dair pek çok ayrıntı araştırılıyor. CHP Genel Başkanlığı'na adaylığını açıklayan Özgür Özel kimdir, kaç yaşında? Muhalefetin öne çıkan isimlerinden Özgür Özel'e dair her şey...

Yayınlanma: 15.09.2023 - 14:39
CHP Genel Başkanı Özgür Özel kimdir, kaç yaşında, evli mi? Muhalefetin öne çıkan isimlerinden Özgür Özel'e dair her şey...
Abone Ol google-news

Siyaset arenasında muhalefetin genel kurmaylarından olan Özgür Özel 4 Kasım tarihinde yapılan parti kurultayı ile birlikte CHP Genel Başkanı oldu. Gündemde sıklıkla yer alan CHP Genel Başkanı Özgür Özel kimdir, kaç yaşında? Muhalefetin öne çıkan isimlerinden Özgür Özel'e dair her şey... 

ÖZGÜR ÖZEL KİM, KAÇ YAŞINDA?

Özgür Özel, 21 Eylül 1974 tarihinde Manisa'da dünyaya geldi. Orta ve lise öğrenimine İzmir'de bulunan Bornova Anadolu Lisesi'nde başladı, son yılında Manisa Lisesine geçip oradan mezun oldu. Bornova Anadolu Lisesi Almanca Bölümü ve Manisa Lisesinde tamamlamasının ardından 1997 yılında Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'nden mezun oldu.

ECZACILIK KARİYERİ

Üniversiteden mezun oluşunun ardından Özel, 2011 yılına yapılan seçimlerde milletvekili seçilene kadar serbest eczacılık mesleğini sürdürdü. Eczacılık kariyeri boyunca 163 tane kongre ve konferansta yazılı ve sözlü bildiri, sunum ve panel yöneticiliği görevini üstlendi. Uluslararası Eczacılık Federasyonu, Avrupa Birliği Eczacılık Grubu ile Avrupa Eczacılık Forumu'nda üye olarak bulundu.

ÖZGÜR ÖZEL'İN SİYASET HAYATI

Özel, 2009 yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)'den Manisa Belediye Başkan adayı oldu fakat seçilemedi. İlk defa 2011 Türkiye genel seçimleri'nde CHP Manisa milletvekili olarak meclise girdi. 2014 yerel seçimleri’nde tekrar aynı partiden Manisa Büyükşehir belediye başkan adayı oldu fakat yine seçilemedi.

Haziran 2015 ve Kasım 2015 Türkiye genel seçimleri'nde tekrar CHP Manisa milletvekili olarak meclise girdi. 18. Cumhuriyet Halk Partisi Olağanüstü Kurultayı'nda CHP parti meclisi üyesi seçildi. Milletvekilliği döneminde Türkiye Büyük Millet Meclisi Sağlık Komisyonu ve CHP Cezaevleri İnceleme Komisyonu üyesi oldu. 24 Haziran 2015 tarihinde CHP grup başkanvekilliği görevine seçildi. Özgür Özel, 15 Eylül 2023 tarihinde ise CHP Genel Başkanlığı'na adaylığını açıkladı. 4 Kasım'da yapılan 38. Olağan Kurultayı’nda, “değişimciler”in adayı Özgür Özel, ikinci turda 812 oyla, partinin yeni genel başkanı seçildi.

ÖZEL'E UĞUR MUMCU ÖDÜLÜ

Çağdaş Gazeteciler Derneği ve Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından verilen 2015 Uğur Mumcu Yılın Siyasetçisi Ödülü'nü almıştır.

TARİHE GEÇEN SOMA MADEN FACİASI KONUŞMASI

Özel diğer CHP Manisa milletvekilleriyle birlikte Soma'daki maden ocaklarının incelenmesi için bir meclis komisyonu kurulmasını teklif etmiş, bu önergenin gündeme alınmasıyla ilgili yaptığı 29 Nisan 2014 tarihli konuşmada ocaklardaki denetim ve güvenlik eksikliklerinden bahsetmiş, konuşma 13 Mayıs 2014 Soma Maden Faciası sonrası ülke gündeminde uzun süre tartışılmıştır.

ÖZGÜR ÖZEL EVLİ Mİ?

Didem Özel ile evli ve bir çocuk babası olan Özel, iyi düzeyde Almanca ve İngilizce bilmektedir.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon