CHP İstanbul İl Başkanı Çelik, 2019 yılında sağlanan işbirliğinin süreceğini söyledi: ‘İttifak ruhu yaşıyor’

CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik, Cumhuriyet'in sorularını yanıtladı.

Yayınlanma: 12.12.2023 - 04:00
CHP İstanbul İl Başkanı Çelik, 2019 yılında sağlanan işbirliğinin süreceğini söyledi: ‘İttifak ruhu yaşıyor’
Abone Ol google-news

Sandık güvenliği çalışmalarını iki  hafta önce başlattıklarını belirten Çelik, yerel seçim sürecine İmamoğlu ile birlikte nasıl çalışacaklarını anlattı. Aday belirleme sürecinde İstanbul’u üç kategoriye ayırdıklarını söyleyen Çelik, “İstanbul’da adayların önemli bir bölümünü yeni yıldan önce açıklamak istiyoruz” dedi. İttifaklara ilişkin de konuşan Çelik, “İstanbul’da Başkanımız Sn. İmamoğlu ile ilgili yapılan araştırmalarda “oy veririm” diyenlerin yüksek oranda olduğunu görüyoruz. Bu tam olarak, tabanda İstanbul İttifakı’nın önümüzdeki seçimlerde de kurulduğunu gösteriyor” ifadelerini kullandı.

'SEÇMENDE YENİ BİR HEYECAN UYANDIRDI'

Yerel seçim öncesi CHP’de kurultay ve kongre süreci gündemde geniş yer tuttu. Dikkatler özellikle İstanbul Kongresi’ne çevrildi. Kongrede gerçekleşen tartışmalar seçmende ve parti tabanında nasıl etki yarattı, siz neler yaşadınız?

Öncelikle Cumhuriyet okurlarına selamlarımı ve sevgilerimi iletiyorum. Cumhuriyet Gazetesi, Cumhuriyet’in önemli kurumlarından birisi, halkın tarafsız ve bağımsız haber alma hakkının güçlü bir savunucusudur Ancak, ülkemizde ne yazık ki basınının üzerindeki baskılar nedeniyle halkın haber alma hakkının engellenmeye çalışıldığını görüyor ve takip ediyoruz. Gazeteler, merkezi iktidarın Basınİlan Kurumu üzerinden yaptırımları sebebiyle ayakta kalmaya çalışırken, bir yandan da gazeteciler gerçekleri yazdıkları için tutuklanıyorlar. Tüm bu baskılara ve yıldırma girişimlerine karşı, biz CHP olarak basın özgürlüğünü ve halkın haber alma hakkını daha güçlü biçimde savunmaya devam edeceğiz.

Sorunuza gelecek olursak; Cumhuriyet Halk Partisi, Türkiye’de parti içi demokrasiyi yaşatan yegâne partidir. Birçok siyasi partide kongreler, önceden belirlenmiş başkan ve yöneticilerle sembolik yapılırken, biz mahallelerde kuruduğumu sandıktan başlayarak ilçe, il ve genel merkez başkanlarını ve yöneticilerini seçeriz. Bu yönüyle kongrelerimiz çoğu zaman yarışlı ve kamuoyuna yansıyan tartışmalarla geçebilir. Ancak 100 yıllık birikimiyle CHP üyeleri ve yöneticileri, kongre tartışmalarından beslenmeyi, yarışları geride bırakmayı ve birbirine kenetlenerek ülkesi için çalışmayı bilirler. İstanbul Kongresi’nde ‘’2023 seçim sonuçlarının ortaya çıkardığı umutsuzluğu ifade etmiş, toplumun yeni bir umuda ihtiyacı olduğunu’’ vurgulamıştım. İstanbul Kongresi ve ardından gerçekleşen Kurultayımız, CHP tabanında ve hatta CHP dışındaki seçmen gruplarında yeni bir heyecan, umut ve merak uyandırdı. Bunu yapılan kamuoyu araştırmalarında görebiliyoruz. Ayrıca partimize ilginin artması, gençler başta olmak üzere partimize üyelik başvurusu yapanların çoğalması bu yeni umut dalgasının önemli bir göstergesidir. İstanbul Kongresi ve Kurultayımızda yaktığımız meşalenin tüm Türkiye’yi aydınlatması için, Genel Başkanımız Sn. Özgür Özel ve partimizin tüm kademeleriyle var gücümüzle çalışmayı sürdüreceğiz.

Sosyal medyada kurultay öncesi değişim yanlısı olduğunu belirten birçok isim paylaşımlarda bulunmaya başladı. Parti içi değişimcilere karşı muhalefetin sertleşmesi ve açıklamalar hakkında nasıl değerlendirmede bulunursunuz?

Kurultay sürecinde bu tartışmaların yapılmasını ‘’parti içi demokrasi’’ anlamında gayet doğal buluyorum. Parti üyelerimiz ve seçmenler gerek sosyal medya üzerinden gerekse parti içi örgüt toplantılarında, görüş ve düşüncelerini özgürce ifade ettiler. Değişim süreci sonrasında da çeşitli yorum ve değerlendirmelerin yapılmasını çok normal buluyorum. Ancak ben tüm siyasi kararlarımı sokağın sesine göre alan birisiyim. Kurultay süreci öncesinde İstanbul’un sokaklarında, caddelerinde, gençlerinde, kadınlarında ve seçmenlerin büyük bir bölümünde değişim talebini gördüm. Kurultay sürecinde değişimcilere karşı yapılan açıklamalara saygı duymakla birlikte, sokağın sesine asla kulağımızı kapatmayacağımızı bir kez daha ifade etmek isterim.

'SANDIK GÜVENLİĞİ ÇALIŞMALARINI İKİ HAFTA ÖNCE BAŞLATTIK'

Yerel seçim çalışmalarını nasıl yürüteceksiniz? Ekrem İmamoğlu ile birlikte nasıl çalışmalar yürüteceksiniz?

Öncelikle sandık güvenliği konusunda çalışmalarımızı, iki hafta önce başlattığımızı belirtmek isterim. İstanbul’da 31 bin sandıkta asil, yedek sandık görevlilerimizi, müşahitlerimizi, okul, kat, bilişim sorumlularımızı, avukatlarımızı belirliyoruz ve sandık eğitimlerimizi başlatıyoruz. Çalışmalarımızın en önemli odak noktası 4,5 yıldır İstanbul’u yöneten Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn. Ekrem İmamoğlu’nun sosyal demokrat belediyecilik uygulamalarının topluma anlatılması olacak. Sayın Ekrem İmamoğlu’nun alt yapı, üst yapı projeleriyle İstanbul’a kazandırdığı eserleri anlatacağız.

Çocuklarımızın geleceği için açtığı kreşleri, öğrencilerimizin barınma sorununa çözüm niteliğindeki yurtları anlatacağız. İstanbul’un yeşil alanlarının imara, ranta açılmak yerine kent ormanlarına, yaşam vadilerine dönüştüğünü anlatacağız. 4,5 yıllık çalışmaları bir röportaja sığdırmak zor, kısacası İstanbulluya, gençlere, kadınlara dokunan projelerini kapı kapı anlatacağız. Bu bizim için en önemli aşlığımız olacak. Bu süreci Sayın İmamoğlu ile birlikte koordineli bir şekilde yürüteceğiz. İBB ile İl Örgütümüz arasında bir eşgüdüm mutlaka olacak.

Bunun dışında İstanbul’un merkezi yönetimden kaynaklı çok ağır sorunları var. Ekonomik kriz nedeniyle yaşanan yoksulluğu, kent yoksullarını anlatacağız. Göç, göçmenler, kentimizin önemli bir sorunu olmaya devam ediyor. Bunun nedenleri ve çözümleri, ayrıca deprem, kentsel dönüşüm gibi konular da gündemimizde olacak. Ayrıca ilçe belediyelerinde, ilçe belediye başkan adaylarımızın projeleri olacak, onlar projelerini halka anlatacaklar. İstanbul’un 39 ilçesinde ayrı ayrı sorunları tespit ediyor, çözümlerimizi belirliyoruz. Adaylarımızı belirledikten sonra ilçe belediye başkan adaylarımızla da entegre bir süreci organize edeceğiz.

ADAY BELİRLEME SÜRECİ NASIL İŞLEYECEK?

İstanbul'u üç kategoriye ayırıyoruz. Birincisi, bizim yönettiğimiz 14 ilçe belediyesi. İkincisi, belediyesi bizde olmayan, ancak 2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nde Cumhurbaşkanı adayımızın önde çıktığı ya da bir iki puan geride olduğumuz yerler. Üçüncüsü de oy oranımızın düşük olduğu ilçeler. Bu üç kategoriyle ilgili genel merkezimiz ayrı ayrı yöntemler belirleyecek. Belediyesi bizde olan 14 belediyeyle ilgili başkanların performansları genel merkezimiz tarafından ölçülüyor. Genel Başkanımız Özgür Özel’in ifade ettiği gibi belediyesi bizde olan ilçelerde başarılı belediye başkanlarımız

görevlerine devam edecekler. Belediyesi bizde olmayan ancak kazanmaya yakın olduğumuz ilçelerde örgüt denetiminde önseçim, yine anket ve profil analizi gibi yöntemler genel merkezimiz tarafından uygulanabilir. Belediyesi bizde olmayan ve oy oranımızın diğer ilçelere göre düşük olduğu ilçelerde oylarımızı yükseltecek ve güçlü kazanma iddiası olan adayları yine bilimsel yöntemlerle belirleyeceğiz. İstanbul’da adayların önemli bir bölümünü yeni yıl öncesinde belirlemek istiyoruz. Özellikle nüfus ve seçmen sayısı yüksek olan ilçelerimizde belediye başkan adaylarımızın daha fazla seçmene dokunabilmesi ve projelerini anlatabilmesi için bunu oldukça önemli olduğunu ayrıca İstanbul’da mutlaka kadın ve genç adayların da olacağını belirtmek isterim.

'OY VERİRİM DİYENLER YÜKSEK'

İttifak konusunda ne düşünüyorsunuz? Yeniden bir ittifak sağlanabilir mi? İYİ Parti Genel İdare Kurulu’ndan CHP ile ittifaka hayır çıktı. Bu konuda neler düşünüyorsunuz? HEDEP desteğini alabilecek misiniz? Ekrem İmamoğlu’nun bahsettiği ve önceki yerel seçimde uygulanan İstanbul İttifakı yeniden sağlanabilir mi?

Yapılan tüm açıklamalara rağmen yerel işbirliği konusunda diyalog kanallarının tam olarak kapandığını düşünmüyorum. Çünkü toplumda bir işbirliği talebini, seçmende birlikte davranma refleksini İstanbul sokaklarında görüyorum. Bu anlamıyla hiçbir siyasi partinin toplumun bu talebine duyarsız kalmayacağını düşünüyorum. Ayrıca 2017 Referandumu’ndan beri Türkiye’de ve özellikle 2019 seçimlerinden bu yana İstanbul’da bir taban ittifakı sağlanmış durumda. 2019 seçimlerinde kurulan İstanbul İttifakı ruhu halen yaşıyor ve biz sokağa çıktığımızda hangi partiden olursa olsun tabanda bunun yansımalarını görebiliyoruz. Bir örnek vermem gerekirse, İstanbul’da Başkanımız Sn. İmamoğlu ile ilgili yapılan araştırmalarda “oy veririm” diyenlerin yüksek oranda olduğunu görüyoruz. Bu tam olarak, tabanda İstanbul İttifakı’nın önümüzdeki seçimlerde de kurulduğunu gösteriyor. İstanbul ittifakını büyütmek için daha çok çalışacağız, hangi partiden olursa olsun her seçmene gideceğiz ve herkesin bu ittifakta yer alması için çalışacağız. Bunun yanı sıra diğer partilerle de sürekli bir diyalog ve iletişim halinde olmayı sürdüreceğiz. İttifak konusunda, İstanbul önceliklerinde ortaklaştığımız herkesle sıcak iletişimi sürdüreceğiz, siyaset için 4 ay hayli uzun zaman. Ben bu sürece toplumun, kamuoyunun katkı koyacağını düşünüyorum. Gerek İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde gerekse de ilçe belediyelerinde önemli bir başarımız olacak. Bu başarı tüm İstanbul’un olacak.


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler