CHP İstanbul İl Başkanlığı'nda kongre yarışı: Oylamaya geçildi

İstanbul İl Başkanı ve 196 kurultay delegesinin belirleneceği, CHP 38. Olağan İstanbul İl Kongresi Haliç Kongre Merkezi'nde yapıldı. Adayların konuşmalarının ardından yapılan oylamada yeni CHP İstanbul İl Başkanı da belli oldu.

Yayınlanma: 08.10.2023 - 19:47
CHP İstanbul İl Başkanlığı'nda kongre yarışı: Oylamaya geçildi
Abone Ol google-news

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı ve 196 kurultay delegesinin belirleneceği  38. Olağan İstanbul İl Kongresi saat 08.00 itibarıyla Haliç Kongre Merkezi'nde başladı.

Divan Başkanlığı’na eski CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal’ın seçildiği kongrede eski CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat ve Bahçelievler İlçe Başkanı Özgür Çelik, il başkanı olmak için yarışıyor.

CHP İstanbul 38. İl Kongresi İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun konuşmasıyla başladı. Kaftancıoğlu'nun ardından İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve bazı parti yetkililerin ardından konuşma sırası İstanbul İl Başkan adaylarına geldi.

'TİP'İN 'ÖZGÜRLÜK YÜRÜYÜŞÜ'NÜ DESTEKLİYORUM'

Kürsüde ilk konuşmayı gerçekleştiren İstanbul İl Başkan adayı Özgür Çelik'in açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

"Bugün burada büyük bir demokrasi şöleni gerçekleştiriyoruz. Milli mücadeleyi gerçekleştiren devrimcilerin partisi  CHP 100 yaşında, cumhuriyeti kurarak yurttaşlık deneyimini gerçekleştiren, bu toprakları çok partili hayatla tanıştıran, ülkemize sosyal demokrasiyi getiren partimiz 100 yaşında. Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti, yaşasın CHP yaşasın Mustafa Kemal Atatürk. bizlere bu güzel cumhuriyeti armağan eden Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm milli mücadele kahramanlarımızı saygı ve sevgiyle anıyorum. partimize emek harcayan tüm emekçilermize sonsuz ve içten teşekkür ediyorum. 8 Ekim'de Ankara Bahçelievler'de katledilen TİP'li gençleri saygıyla anıyorum. TİP'in özgürlük yürüyüşünü selamlıyorum.

Partimiz bugünlerde içinde bulunduğu kongre ve kurultay süreçlernden güçlenerek çıkmak zorunda. Ülkemiz her zamankinden daha çok partimize ihtiyaç duyuyor. Ülkenin içinde bulunduğu durumu uzun uzun anlatmaya niyetim yok çünkü bu durumu her gün tecrübe ediyoruz. Genel seçimlerin bir umut kırılması yaşattığını biliyoruz. Seçmenimizde bir umut yorgunluğu var. Partimize umur bağlayan milyonlara özeleştiri vererek yeniden kucaklaşmamız gerektiğini biliyoruz. Bugün burada gerçekleştirdğimiz kongremizi tarihi bir dönüm noktası olarak görüyorum. Bu kongre istanbul örgütümüzü ayağa kaldıracak. istanbuldan yayılan umutla Türkiye'yi aydınlatacağız.

İMAMOĞLU'NUN 'GENÇLİĞİMİZ VAR' SÖZÜNÜ SÖYLEDİ

100 yıllık birikimimizle umudu yeniden yeşertecek inancımız ve bunu Türkiye'ye yayacak gücümüz var. Demokrasi özgürlük adalet özgür üniversiteler yoksulluk için biz varız. bu ülkenin kadınlarına çocuklarına yaşanılabilir bir hayat sunmak için biz varız. İstanbul vizyonumuzu anlatmak istiyorum. Partinin her kademesinde görev aldım partiyi makamdan değil sokaktan yönetme deneyimim var. Her şeyden önce gençliğimiz var.

İstanbul'u tek merkezden yönetmeyeceğiz, sadece il binasından yönetmeyeceğiz. Gölge meclisler yoluyla halkla bağımızı güçlendireceğiz. Divan kurulumuzu seçimle belirleyeceğiz. Sokak bazlı çalışmalar yapacağız. İstanbulun her ilçesinde aynı çalışmayı uygulamayacağız ilçelere göre farklı farklı çalışmalar yapacağız. Çünkü Kadıköy ile Arnavutköyün; Beşiktaş ile Bağcıların gerçekliği aynı değil. İstanbul'da üye sayımızı beş yüz binin üzerine çıkartacağız.

'BU SALONDAN 39 İLÇE BAŞKANIYLA ÇIKACAĞIM'

Ben bu salona 26 ilçe başkanıyla girdim ama bu salondan 39 ilçe başkanıyla çıkacağım. İlçe başkanlarımız karar alma süreçlerinin öncüsü olacak. Gençlik ve kadın kollarımıza bütçe sağlayacağız. Tüzüğümüzde bulunan kotalardan kadınlar ve gençler meclis üyeliklerinde milletvekilliklerinde 15-20. sıralarda yazılıyor. Bir önceki kongrede yönetim kurulumuzun yarısı kadındı Bahçelievler en çok kadın meclis üyesi olan belediye.

Örgüt yapımızı güçlendireceğiz. İki yılda 4 milyon seçmene doğrudan temas edeceğiz. 2 yılda 4 milyon seçmene doğrudan temas edeceğiz. Öncelikli hedef gruplarımız ekonomik krizden en fazla etkilenen ev kadınları, küskün seçmenler olacak. Yoksul mahalleler öncelikli hedef gruplarımız olacak.

'ÖN SEÇİMİ SAVUNACAĞIZ'

Hedefimiz İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ni yeniden kazanmak. Görev süremiz boyunca hesap veren, katılımcı bir anlayış ortaya koyacağız. İl delegelerimizle 6 ayda bir toplantı yapacağız. İl delegelerimizle sürekli temas kuracağız. 6 ayda bir il başkanlarımızın faaliyetlerini örgütümüze sunacağımız büyük toplantılar yapacağız. 1. yılımızda seçimsiz kongre gerçekleştireceğiz. Bütün örgütümüzün eleştiri ve değerlendirmelerini alacağız. Parti okulumuzla uyumlu çalışacağız. Panellerin, konferansların önünü açacağız. Deprem bilinçlendirme panelleri yapacağız. Ön seçimi hep birlikte savunacağız. 

Sendikalarla, STK’lerle sürdürülebilir ilişkiler geliştireceğiz. Parti içi demokrasiyi güçlendireceğiz.

Fatih’in bugün yaşadığı mağduriyeti 2017’de yaşamış bir arkadaşınız olarak onları selamlıyorum. Değerli büyüğümüz Cemal Canpolat o günlerde il başkanıydı. 

Bir ilçenin kongreye sokulmamasından kaynaklı yaşadığı motivasyon eksikliği yaşadığını tahmin ediyorum. Asla moralinizi bozmayın. Fatih’i kazanacağız.

'SALONDAN KOL KOLA ÇIKACAĞIZ'

İlçelerimize eşit yaklaşacağız. Kongre hesaplarıyla değil, parti içi demokrasiyi güçlendirmek için mücadele edeceğiz.

Bu kongreyi birlik ve beraberlik içerisinde gerçekleştireceğiz. Eleştirilerimiz olacak. Ama bu salondan el ele kol kola çıkacağız.

25 yıllık kent alanına karşı İBB’nin verdiği büyük mücadeleyi bütün İstanbullularla paylaşacağız.

Kongre sürecinde çok şey konuşuldu. Ancak nezaketten hiç taviz vermedik. Zafere giden yolda her şey mubahtır demedik. Havuz medyasında hakkımda haberler yapıldı. Özgür Çelik’in açıklarını bulma ekibi kuruldu.

Geçmişimle onur ve gurur duyuyorum. Ailem burada. Ailemin huzurunda hepinize söz veriyorum. Doğruluktan, dürüstlükten ayrılmadan çalışmaya devam edeceğim.

Bizim kavgamız kendi yol arkadaşlarımızla değil, bu bozuk düzenle. 

Adaylık konusunu hep genel başkanımız üzerinden tartıştılar. Sokakta karşılığı kalmamış bazı yerel yöneticiler, örgütte karşılığı kalmamış bazı yöneticiler, bir grubu ötekileştireyim, genel başkan karşıtı ilan edeyim dedi. Bunu yanlış buluyor ve reddediyorum. O arkadaşlara yüzünüzü halka dönün diyorum.

Genel başkanımız, hepimizin genel başkanı. Genel merkezimiz hepimizin evi. Genel başkanımız için en çok çalışan arkadaşlarınızdan biriyim. 20 yıl sonra kitaplar genel başkanımızın adalet yürüyüşünü yazacak. Genel başkanımızı kongre tartışmalarının bir öznesi haline getirmeyi yanlış buluyorum.

CANPOLAT'A 'İMAMOĞLU' GÖNDERMESİ

6 ay sonra seçime gideceğiz. Sayın Ekrem İmamoğlu’nun sadece bir listeye yazılmasını da siyasi nezaketsizlik olarak yorumluyorum.

İstanbul kongresini bu tartışmalardan uzak tutmak zorundayız. Genel başkanımız 2 adayı Ankara’ya çağırdı, ikimize de başarılar diledi. Bir gün sonra PM’de yaptığı konuşmada tarafsızlığını belirttiğini söyledi. Ancak bunu görmezden gelen arkadaşlarımız var."

Özgür Çelik, konuşmasını şiirle tamamladı.

KAFTANCIOĞLU'NUN YUHALANMASINA TEPKİ

Çelik'in ardından kürsüye Cemal Canpolat geldi. Canpolat'ın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

"CHP’nin geleneklerinin her gün biraz daha tartışıldığı bir dönem yaşıyoruz. Sayın Canan Kaftancıoğlu’nun yuhalanması CHP geleneklerine uygun bir hareket değildir. 

Bu parti için 9 buçuk yıl hapisle cezalandırılmış, kendi çocuklarının hedef haline geldiği Canan Kaftancıoğlu’nun burada talimatla yuhalatılmasını kınıyorum.

İMAMOĞLU'NA GÖNDERME

CHP'lilerin başka partilerin yanında işe girmesini içime sindiremiyorum. Sadece CHP'lilerin ilçe, mahalle, delege seçimlerinde işe girdiğini sevinerek duyuyorum. Sadece CHP örgütü delegeleri, size oy versin diye işe aldığınız bir dönemi kabul edemiyorum. CHP'liler İYİ Parti üzerinden işe girme dönemi pazar gününden itibaren bitecektir.

Bizim ne yaptığımızı, nereden geldiğimizi istanbul örgütü, Gazi Mahallesi biliyor, Küçükçekmece biliyor. Biz il başkanlığı yaptığımız dönemde, sokakta işçilerle emekçilerle beraber yaptık. Yarım bırakılan yürüyüşü tamamlamak için geliyorum. CHP delegeleri, işe girmekle, makam sahibi olmakla onurlarını haysiyetlerini satmayacaktır.

Ekrem İmamoğlu'nun listesinde olmamasına yanıt: Hiçbir belediye başkanı listemde yok ben listeye örgütü koydum. Bir kez daha söylüyorum, belediye başkanları kendi alanlarına çekileceklerdir. Kamucu, sosyal, solcu belediyecilik yapacaklardır. AKP'nin devşirme kadrolarıyla belediyecilik yapamazsınız.

Örgüt işlerinde taraf olursanız diğer tarafı karşınızda bulursunuz. hiçbir belediye başkanı CHP örgütünü baskı altına alarak, kendi ilçe başkanınızı milletvekili adayı, il başkanı yapıyorsunuz. Kendinize il başkanı değil özel kalem müdürü seçiyorsunuz.

'LİSTEMDE BERKİN ELVAN'IN BABASI VAR'

Bu partinin bir çöpünü yedi diyenlerin alnını karışlarım. Biz konuşursak siz sokağa çıkamazsınız. Hayatında hiç devrimci mücadelenin içinde olmayan, solcu olmayanlar bile devrimcilikten bahsediyor, bu güzel bir olay. Benim listemde Gezi direnişinde ekmek almaya gittiğinde 14 yaşında öldürülen Berkin Elvan'ın babası var.

Bu toplum bedel ödüyor. Onların sırtında siyaset yapanlar, onları görmüyor. Benim listemde aynı gelenekten geldiğim, Deniz Gezmiş'in kardeşi Bora Gezmiş var. Biz el bebek gül bebek buraya gelmedik, icazetle il başkanı adayı olmadık, dişimizle tırnağımızla bugünlere geldik.

Örgütün aşağılarından bir talep olduğunu gördüm ve aday oldum. Son 20 yıldır bizi siyaset dışı tutup, genel başkanın etrafını örenler, bizi karşı gibi gösterip genel başkanın yanında yer aldılar. Milletvekili oldular, belediye başkanlarını belirlediler. Ben kazandığım parayla İstanbul il başkanı olduğumda İstanbul'un borcunu ödedim.

Genel başkanımıza Fatih Camii'nin önünde kurşun atıldığında yumruk yumruğa dövüştüğümüzde kaçanlar değişimden bahsedemezler. Orada "Bir daha genel başkanımıza fiske vurursanız İstanbul'u size dar ederiz" dedik. Bizim kavga ettiğimiz AKP il başkanını bizim listelerimizden milletvekili yaptılar. Bizim eleştiri hakkımızı elimizden aldılar. Genel başkana eleştirilerimizi saklı tutmak koşuluyla genel başkanı desteklemek için burdayım. Her gün aynı kanallar, aynı adamlar koro halinde CHP genel başkanını itibarsızlaştırıyor. "CHP genel başkanının koltuğu Mustafa Kemal'in koltuğudur, onu itibarsızlaştırmak doğru değildir" dedim.

'ATATÜRK DIŞINDA KİMSENİN ÖNÜNDE EĞİLMEDİM'

Yenileşmeyi dışardan atananlarla değil, örgütle yapacağız, gençlerle, kadınlarla yapacağız. Sağa kucak açma süreci bugünden itibaren bitmiştir. Kendi solumuza, sosyalistlere, sosyal demokrasiye döneceğiz. Ben hayatım boyunca Mustafa Kemal Atatürk dışında kimsenin önünde eğilmedim eğilmeyeceğim.

20 yıldır CHP tüzüğünü bile değiştirmeye kalktığında, 'tüzük değişmesin ön seçim kalsın' diyen milletvekillerini dışarıda bırakanlar değişimden bahsedemezler. Benim verilmeyecek hiçbir hesabım yok.

(SİVAS KATLİAMI): 'KİBRİT ÇAKANLARA KARŞI MİTİNG YAPTIK'

Oyunuzu kullanacağınız zaman, belediyede çalışanların başındaki amirlerin geldiğini görüyorum, sizi uyarıyorum CHP örgütünün üzerinden elinizi çekin. Sivas Katliamı olduğunda ortada olmayanlar, orada semah dönenlere kibrit çakıp yakanlara karşı İstanbul'da en büyük mitingi yaptık. Biz direnirken baş eğmeyen Pir Sultan'ın geleneğinden geliyoruz.

Bu daha başlangıç, yarım kalan Adalet Yürüyüşü'nü, CHP'de mağdur olanlar için, sahipsizler için, dışlananlar için yapacağız. Partiyi devşirme kadrolara teslim etmeyiz."

OYLAMAYA GEÇİLDİ, YENİ BAŞKAN BELLİ OLDU

İki adayın konuşmasının ardından oylamaya geçildi.  Adayların konuşmalarının ardından yapılan oylamada yeni CHP İstanbul İl Başkan adayı da belli oldu.

Kongrede 655 delege oy kullandı ve yeni CHP İstanbul İl Başkanı ile 196 kurultay delegesini seçti.

Buna göre CHP'nin yeni İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik oldu.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler