CHP Parti Meclisi toplandı: Adana'da Zeydan Karalar, Hatay'da Lütfü Savaş'la devam, Eskişehir'de sürpriz aday

CHP PM toplantısının ardından, aralarında Adana, Mersin, Hatay, Eskişehir ve Aydın'ın da bulunduğu 200 dolayında il ve ilçe belediye başkan adayını açıkladı. Dört büyükşehirde mevcut başkanlarla devam eden CHP, merakla beklenen İzmir adayını ise henüz açıklamadı.

Yayınlanma: 10.01.2024 - 14:01
CHP Parti Meclisi toplandı: Adana'da Zeydan Karalar, Hatay'da Lütfü Savaş'la devam, Eskişehir'de sürpriz aday
Abone Ol google-news

Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) saat 14.00’te başlayan MYK'nin ardından Parti Meclisi (PM), merak edilen adaylar için bir araya geldi. PM toplantısı sonrası aralarında Adana, Hatay, Eskişehir, Mersin ve Aydın'ın da bulunduğu 200 dolayında il ve ilçenin belediye başkan adayları açıklanacak.

CHP yönetimi, Adana Büyükşehir Belediye Başkan adayı Zeydan Karalar, Afyonkarahisar Belediye Başkan adayı Burcu Köksal, Aydın Büyükşehir Belediye Başkan adayı Özlem Çerçioğlu ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Lütfü Savaş'ı yeniden aday gösterdi. Eskişehir'de ise isim değişirken Tekirdağ’da, dört dönem vekillik yapan Candan Yüceer aday gösterildi.

KARALAR'A CHP'Lİ VEKİLDEN TEBRİK GELDİ

Kulislere göre, PM'de Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı için mevcut başkan Zeydan Karalar'ın yeniden aday gösterilmesi kararlaştırıldı. CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, sosyal medya hesabından Karalar'ı tebrik etti.

'TOPUKLU EFE' YENİDEN ADAY

Aydın Büyükşehir Belediyesi'nin mevcut başkanı Özlem Çerçioğlu, yeniden aday oldu. Aydın'da diğer 10 ilçe belediyesi de belli oldu.

ANTALYA'DA MUHİTTİN BÖCEK'LE DEVAM

Antalya’da mevcut başkan Muhittin Böcek'in yeniden aday gösterilmesi Parti Meclisi'nde kararlaştırıldı.

BÜYÜKERŞEN'İN YERİNE ÜNLÜCE

Eskişehir’de ise Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in isteği üzerine, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ayşe Ünlüce’nin Parti Meclisi’ne önerilmesi kararlaştırıldı.

HATAY'DA ADAY KİM OLDU?

Depremden en fazla etkilenen kentlerden olan Hatay’da mevcut belediye başkanı Lütfü Savaş, CHP PM tarafından bir kez daha kesin aday olarak belirlendi.

ÖZGÜR ÖZEL'İN SÖZLERİ YENİDEN GÜNDEM OLDU

Savaş'ın adaylığının ardından Candaş Tolga Işık'ın, "Az Önce Konuştum" programına katılan Özgür Özel’in açıklamaları yeniden gündem oldu. Işık programda Özel'e, deprem döneminde yaşananlara dikkat çekerek Hatay Belediyesi için düşündüğü başkan adayını sormuştu.

"Depremde zarar gören 10 belediyeden 1'i bizim, ben o kusuru alırım" diyerek depremde yaşananların sorumluluğunu alacağını söyleyen Özel, "Hatay'daki başkan kararımız tarihi olacak" ifadesini kullanmıştı.

ANKARA VE İSTANBUL İLÇELERİNDE DURUM...

Ankara ve İstanbul’da da bazı ilçelerin adayları belli oldu. İstanbul'da 2019 seçimlerinde az farkla kaybedilen Beyoğlu ve Üsküdar'ın da aralarında bulunduğu 23 ilçede adaylar belirlenecek.

Bu çerçevede CHP kulislerinde, Üsküdar’da Sinem Dedetaş, Beyoğlu’nda İnan Güney, Beşiktaş'ta Rıza Akpolat, Silivri’de Bora Balcı, Küçükçekmece'de Kemal Çebi, Kartal'da Gökhan Yüksel, Beylikdüzü'nde Mehmet Murat Çalık, Eyüpsultan’da Bülent Özmen ve Tuzla’da Eren Ali Bingöl’ün PM’nin onayına sunulduğu belirtildi.

Bu isimler dışında Güngören'de Temel Akkoç, Başakşehir'de Mesut Öksüz, Sancaktepe'de Alper Yeğin,  Bayrampaşa'da Hasan Mutlu, Gaziosmanpaşa'da Hakan Bahçetepe de adaylıkları kesinleşen isimler oldu.

ANKARA ETİMESGUT'TA 'BEHZAT Ç' SÜRPRİZİ

CHP MYK, "Behzat Ç" dizisindeki başkomiser karakteriyle hafızalar kazınan oyuncu Erdal Beşikçioğlu'nu Ankara'nın Etimesgut ilçesinde belediye başkan adayı gösterme kararı aldı.

Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Mansur Yavaş'ın Beşikçioğlu’nun adaylığına itiraz ettiği yönünde iddia ortaya atıldı.

İtirazların artması üzerine yönetim Mansur Yavaş’ı ikna ettikten sonra Beşikçioğlu kararı PM’ye sunuldu. MYK'dan sonra, PM'den de Beşikçioğlu'nun adaylığına onay çıktı.

Öte yandan MYK toplantısının ardından gazetecilerle bir araya gelen Özel, Erdal Beşikçioğlu ile ilgili soruya, “Ben bu fikrimi ilk paylaştığımda Mansur Bey’in hoşuna gitmişti, halen de daha hoşuna gideceğini düşünüyorum. Etimesgut’la ilgili belki başka bir şey olabilir. Mansur Bey’in de gücüne güç katacaktır, orada bir sıkıntı olacağını düşünmüyoruz” yanıtını verdi.

CHP VEKİLLERİ ARASINDA TARTIŞMA

CHP'de devam eden PM toplantısı esnasında Mersin vekilleri Hasan Ufuk Çakır ile Ali Mahir Başarır arasında tartışma çıktığı öğrenildi. İkilinin adaylar nedeniyle tartıştığı iddia edilirken Çakır'ın salondan ayrıldığı belirtildi.

T24'ün haberine göre, Çakır, kendisi gibi Mersin Milletvekili olan Başarır'a "Yeter ulan!" diye bağırdı. Tartışmanın Mersin adaylarıyla ilgili olduğu öğrenildi. Mezitli Mevcut Belediye Başkanı Neşet Tarhan'ı destekleyen Çakır'ın, tartışma üzerine Başarır'a bağırdığı öğrenildi. 


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler