CHP’li Karakoz: AKP’nin yarattığı yoksulluk 12 ay oruç tutturuyor

Ramazan ayı yaklaşırken bir önceki yıl ile bu yılın iftarlık maliyetlerini kıyaslayan CHP Aydın Milletvekili Evrim Karakoz, “AKP’nin yarattığı yoksulluk vatandaşa 12 ay oruç tutturuyor. Ne asgari ücretlinin ne de emeklinin maaşı iftar sofrası kurmaya yetmez” dedi.

Yayınlanma: 04.03.2024 - 12:18
CHP’li Karakoz: AKP’nin yarattığı yoksulluk 12 ay oruç tutturuyor
Abone Ol google-news

CHP Aydın Milletvekili Evrim Karakoz, 11 Mart Pazartesi günü başlayacak olan Ramazan ayı öncei fiyatlara dikkat çekti. 

İftar sofraları için gıda alışverişi yapılırken, ürün fiyatlarının geçen yıla göre çok artığını aktaran Evrim Karakoz, “Bu yıl iftar sofraları için yapılacak mutfak alışverişi, 2023 yılının Ramazan ayında yapılan alışverişe göre çok daha pahalı bir hale geldi. 2023 yılında yapılan Ramazan alışverişinde ürünlerin en düşük fiyatlarını baz aldığımızda bu yıl 300 gramlık ramazan pidesi 10 TL’den 18 TL’ye. Ekmek 5 TL’den 8 TL’ye; 1 kilo kırmızı et 240 TL’den 550 TL’ye. 1 Litre zeytinyağı 70 TL’den 290 TL’ye ve 1 kilo hurma 200 TL’den 350 TL’ye çıkmış durumdadır. Oruç tutanlar ne yapacak, canlarının istediği gıdayı nasıl alacak?” değerlendirmesini yaptı.

“300 GRAMLIK RAMAZAN PİDESİ 18 TL OLDU”

Ramazan ayı öncesi tüm gıda ürünlerinin fiyatlarının kat be kat arttığının altını çizen Karakoz; “Fiyatlar öylesine yükseldi ki vatandaş gerçekten mutlu bir şekilde oruç mu tutacak yoksa fiyatlardan kaynaklı aç mı kalacak bu belli değil” dedi ve Ramazan ayının simgesi olan 300 gram pidenin 2023 yılında 10 TL iken bu yıl yüzde 80 artışla 18 TL olduğunu söyledi. 

CHP Aydın Milletvekili Evrim Karakoz’un 2023 ile 2024 yıllarını kapsayan gıda fiyatları ve buna karşılık emekli maaşlarının alım gücünü kıyaslayan tablosu 

“HURMA CEP YAKIYOR”

Bu yıl Ramazan ayı için gıda alışverişi geçen yıla göre daha da zamlı olacağını rakamlarla açıklayan CHP’li vekil, “İftar sofralarının vazgeçilmesi olan hurmanın kilosu geçen yıl 200-220 TL iken bu yıl 350 TL’ye kadar çıkmış durumda. İftar sofralarında olduğu zaman yüzleri güldüren kırmızı et ve kıyma bu yıl daha pahalı. Geçen yıl etin kilo fiyatı ortalama 240 TL; kıymanın kilosu 210 TL ve tüm tavuğun kilo fiyatı 44 TL. idi. Bu yıl et 550 TL’ye kıyma 400 TL’ye ve tavuk 75 TL’ye yükseldi. Asgari ücret ya da emekli maaş ile geçinen bir aile, Ramazan ayı boyunca kaç defa et ya da kaç defa kıyma alabilir, kaç öğün iftar sofrasını dolu dolu kurabilir” dedi.

MAAŞLAR İFTAR SOFRASI KURMAYA YETMEZ

Asgari ücretin 17 bin; en düşük emekli maaşının da 10 bin lira olduğunu hatırlatan Evrim Karakoz, “Asgari ücretlinin ve emeklinin maaşları Ramazan ayında mutfak giderlerine nasıl yetecek? İftarlık için gıda alan bir aile diğer ihtiyaçlarını nasıl karşılayacak? Market, pazar ve kasap fiyatlarından yola çıkılarak hazırlanan aşağıdaki tabloya bakıldığında ne asgari ücretlinin ne de emeklinin maaşı iftar sofrası kurmaya yetmez” ifadelerini kullandı.


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon