HEDEP, 'ittifak' yapacak mı? Eş Genel Başkan Bakırhan’dan kritik 'seçim' mesajı

HEDEP Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, yerel seçimde partisinin izleyeceği stratejiye ilişkin açıklama yaptı. "Batı'da ittifaklara açık olduğumuzu burada belirtmek istiyorum" diyen Bakırhan bununla birlikte "Bu herhangi bir ittifakta kesin olarak yer alacağımız anlamına gelmemeli" diye de ekledi.

Yayınlanma: 12.11.2023 - 12:31
HEDEP, 'ittifak' yapacak mı? Eş Genel Başkan Bakırhan’dan kritik 'seçim' mesajı
Abone Ol google-news

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Yerel Yönetimler Kurulu'nun Demokratik Yerel Yönetimler Konferansı Ankara’da başladı.

Konferansta konuşma yapan HEDEP Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, partisinin 2024 yerel seçiminde izleyeceği stratejiye ilişkin “Yerelde sürekli bizler kaybettiren konumda olmamalıyız. Bu kadar ödenen bedel ve çaba sonrasında bizler bulunduğumuz her yerde irademizin yönetimlere yansımasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

"BATIDA İTTİFAKLARA AÇIĞIZ"

Bakırhan konuşmasında şöyle dedi:

"Bizler bölgede kazanan, batıda kaybettiren pozisyon yerine, bölgede de batıda da kazanan bir pozisyonda olmamız gerektiğini söylediler. Biz de aynı şeyi tekrar ediyoruz. Önümüzdeki dönem en başta kayyım atanan belediyeleri özgürleştireceğiz. Yine AKP’nin kötü yönetiminden kaynaklı, yönetmiş olduğu belediyeleri alacağız. Birinci ve ikinci geldiğimiz bütün kentlerde kendi adaylarımızı en geniş konsensusla, en kapsayıcı belediye eş başkan adayları, belediye ve il genel meclisi adaylarıyla birlikte çıkartacağız.

Batıda ise huzurlarınızda kamuoyuyla paylaşmak istiyorum: İttifaklara açık olduğumuzu burada belirtmek istiyorum. İttifak yapacağımız güçlerle yapmış olduğumuz hiçbir konuşma, çalışma, aldığımız bir karar kesinlikle sizden habersiz olmayacaktır, sizinle paylaşacağız."

"3'ÜNCÜ YOL İÇİN DE HAZIRLIKLARIMIZ TAMAM"

Bakırhan sözlerinin devamında da ittifak stratejilerine şu sözlerle "şerh" düştü:

"Bu herhangi bir ittifakta kesin olarak yer alacağımız anlamına gelmemeli. Halkımızın işine gelmeyen, halklarımızın, emekçilerimizin işine gelmeyen ittifaklar bize dayatılırsa seçeneksiz değiliz. En iyi ve güçlü adaylarımızla 3. Yol siyasetimizi yerel seçimlerde hayata geçirebilecek hazırlıklarımızı tamamlamış bulunmaktayız.

Defalarca söyledik, yeni dönemde seçilecek yerel yönetim adaylarımızı halkımızın onayından geçireceğiz. Sandık kurulu olur, belirlenen delegelerin oy kullanmasıyla olur. Yani bir biçimiyle halkın önerdiği, istediği adaylarla önümüzdeki dönem seçimlere gireceğimizi bir kez daha buradan belirtelim."


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler