İstanbul'da Özgür Filistin Mitingi: Türkçe ve Arapça marşlar, Hamas yanlısı sloganlar

SP, Gelecek Partisi ve HÜDA PAR, Maltepe’de “Özgür Filistin Mitingi” düzenledi. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, mitinge mesaj gönderdi.

Yayınlanma: 16.10.2023 - 03:00
İstanbul'da Özgür Filistin Mitingi: Türkçe ve Arapça marşlar, Hamas yanlısı sloganlar
Abone Ol google-news

İsrail ve Filistin arasındaki çatışmalar devam ederken, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının dozunu arttırması dünyanın birçok yerinde yankı buldu. Türkiye bu tepkilerin en yoğun olarak verildiği ülkelerden. Dün de Maltepe’de bu tepkinin merkeze alındığı bir miting yapıldı. Saadet Partisi, Gelecek Partisi ve HÜDA Par öncülüğünde gerçekleştirilen miting, geniş bir katılıma da sahne oldu. Parti liderlerinden Filistin’in resmi temsilcilerine kadar üst düzey katılımcılar mitingteki yerini aldı.

Mitingin kurumsal yanı bu şekildeyken yurttaşlarla ilgili kısmı ise ilginç anekdotlara sahipti. Mitingin yapıldığı alan Türkiye’deki kitlesel buluşmalara ev sahipliği yapmasıyla bilinirken daha çok sol demokratik kamuoyunun buluşmaları ile öne çıkıyor. 

Miting alanına girişlerin başlamasıyla birlikte Maltepe sahilindeki Türk ve Filistin bayrakları görünür oldu. Miting düzenleyicileri alana Türk ve Filistin bayrakları dışında herhangi bir pankartın alınmayacağını günler önceden duyurmuştu. Miting alanında öğlen saatleri itibariyle yoğunluk artarken miting saatiyle birlikte bu yoğunluk üst düzeye ulaştı.

Türk ve Filistin bayraklı insanlar yoğunluğu oluştururken türbanlı kadınların sayısı dikkat çekici düzeydeydi. Sarıklı ve cübbeli erkeklerin yanı sıra çocuklar da ailelerin yanlarında yerlerini aldı.

SİYONİZM İFADESİ ÖNE ÇIKTI

Özgür Filistin Mitingi’nde Türkçe ve Arapça marşlar sıkça duyuldu. Arapça slogan atanların sayısı da az denemeyecek düzeydeydi. Yine sloganlar mitingin siyasi pozisyonu hakkında ciddi ipuçları barındırıyordu. ‘Tekbir Allahuekber’, ‘Hamas’a selam direnişe devam’, ‘Siyonizme karşı omuz omuza’ sloganları en sık duyduklarımızdandı. Hamas’ı savunan, öven sloganlar etkinliğin başından itibaren sık sık atıldı. Siyonizm ifadesi alandaki en sık kullanılan kavramlardandı. Bunun yanında çok fazla olmamakla birlikte emperyalizme karşı atılan sloganlar da alanda duyuldu. 

İMAMOĞLU'NUN MESAJI YUHALANDI

Mitinge katılan partilerin siyasi duruşlarıyla paralel biçimde alanda İslamcı bir dil ve duruş kendini gösterdi. Yapılan konuşmalar sık sık İslamcı tonu ağır olan sloganlarla kesildi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da mitinge bir mesaj gönderirken İmamoğlu'nun konuşması bir grup tarafından yuhalandı ancak alanın önemli bir kesim aynı konuşmayı alkışladı. 

Miting üç parti öncülüğünde düzenlenmiş olsa da Saadet Partisi öne çıktı. Alandaki güvenliği Saadet Partisi logolu yelekleri giyinenler sağladı.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler