İYİ Partili Lütfü Türkkan kimdir? Lütfü Türkkan'ın dokunulmazlığı neden kaldırıldı?

TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu, Lütfü Türkkan ve Mahir Başarır'ın dokunulmazlıklarının kaldırılması yönünde karar aldı. İYİ Partili Lütfü Türkkan kimdir? Lütfü Türkkan'ın dokunulmazlığı neden kaldırıldı?

Yayınlanma: 02.03.2023 - 12:34
İYİ Partili Lütfü Türkkan kimdir? Lütfü Türkkan'ın dokunulmazlığı neden kaldırıldı?
Abone Ol google-news

Adalet ve Anayasa Komsiyonu'ndan oluşan karma komisyon İYİ Partili Lütfü Türkkan ve CHP'li Ali Mahir Başarır'nın dokunulmazlığının kaldırılması yönünde karar aldı.

LÜTFÜ TÜRKKAN KİMDİR?

Lütfü Türkkan 5 Şubat 1959 tarihinde İstanbul'da doğdu. Makedonya Türkü Üsküplü bir ailenin çocuğudur. Kabataş Erkek Lisesini bitirmesinin ardından İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık Yüksekokulu ve Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik Bölümü'nde önlisans yaptı. Makedonya Kiril Metodij Üniversitesi Türkoloji Bölümü'nü bitirdi. Doce Golcev Üniversitesi Türkoloji Bölümü'nde yüksek lisans öğrenimi gördü.

Ticari hayatına 1986 yılında Kristal Cam firması ile başladı. 1992-1997 yılları arasında Türkkan Uluslararası Nakliyat Firmasında Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yaptı. 1997 yılında Bitkisel Ham Yağ üretmek üzere, Dilovası Organize Sanayi Bölgesinde TÜGMAD Türkkan Gıda Mad. San. ve Tic. A.Ş'yi kurdu.

Kocaeli Sanayi Odası Meclis Üyeliği ile Dilovası Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Üyeliğinde bulundu. Futbol Federasyonu Dış İlişkiler Komite Üyeliği, Bursaspor As Başkanlığı, Vardar Spor ve Karagümrükspor Başkanlığı yaptı. Rumeli Türkleri Kültür Dayanışma Derneği ve Rumeli Eğitim Vakfı'nda Başkanlık görevinde bulundu.

LÜTFÜ TÜRKKAN'IN SİYASİ YAŞAMI

2011-2015 yıllarında MHP'den Kocaeli milletvekili olarak görev yaptı. Bu dönemde Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu üyesi oldu. MHP'de parti içi muhaliflerin yanında yer almış, ardından İYİ Parti'nin kurucularından oldu ve Genel İdare Kurulu'na seçildi. 5 Nisan 2018 tarihinde İYİ Parti Basın Yayın ve Medya'dan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak atandı. 24 Haziran 2018 tarihinde yapılan genel seçimlerde Kocaeli milletvekili seçildi. 27. dönemde Grup Başkanvekilliği'ne seçildi.

7 Kasım 2021 tarihinde Genel Başkan vekilliğinden istifa etti. İYİ Parti Grup Başkanvekilliği görevinden istifa eden Türkkan'ın yerine Erhan Usta seçildi.

LÜTFÜ TÜRKKAN'IN DOKULMAZLIĞI NİYE KALDIRILDI?

İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan’ın dokunulmazlığı şehit yakınına ‘hakaret’ ettiği gerekçesi ile kaldırıldı.İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon