Mansur Yavaş projelerini açıkladı: ‘Ankara halkına hesap vermeye geldik’

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş, ‘5 Yılın Projeleri Tanıtım ve Bilgilendirme Toplantısı’nda konuştu. Yavaş “Bugün buraya Ankara halkına hesap vermeye geldik" dedi. CHP lideri Özel ise "Birileri kendi büyükşehir belediye başkanlarına zamanında Ankara'yı parsel parsel sattın derken Ankara'ya emek emek hizmet eden, alnının terini Ankara'nın sokaklarına akıtan, pandemide 'Ben buradayım' deyip yalnız bırakmayan, yoksullara hem yardım yapan hem kursaklarından et geçmesini sağlayan, tencereyi kaynatan hem de evlerini ısıtan Mansur Yavaş'la ne kadar gurur duysak azdır" dedi.

Yayınlanma: 27.01.2024 - 20:55
Mansur Yavaş projelerini açıkladı: ‘Ankara halkına hesap vermeye geldik’
Abone Ol google-news

Cumhuriyet Halk Partisi'nin yerel seçimde yeniden aday gösterdiği Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Atatürk Spor Salonu'nda ‘5 Yılın Projeleri Tanıtım ve Bilgilendirme Toplantısı’nda konuştu. 

Görev süresinde yaptıkları ve devam eden projeleri anlatacaklarını söyleyen Yavaş, "Bugün buraya 5 yılımızı paylaşmaya, yaptığımız yapımını sürdüğümüz projeleri anlatmaya geldik. Bugün buraya Ankara halkına hesap vermeye geldik" ifadelerini kullandı. 

“MASRAF OLMASIN DİYE SADECE TOPLU AÇILIŞLAR YAPTIK”

"Sevgili Ankaralılar, 5 yıl boyunca hiçbir fotoğrafımı meydanlarda görmediniz" diyen Yavaş, "Televizyonlara yılda bir veya iki kere, onda da sadece projelerimizi anlatmak için çıktık. Masraf olmasın halkın parası diye toplu açılışlar dışında hiçbir açılış yapmadık. Bu kentin kodlarından olan sevgi ve kardeşliği yeniden kazandırdık. Kimseyi farklı düşünüyor diye dışlamadık. Oy vermeyenlerle ilgili tek bir kötü sözümüz olmadı. Kimseyi kutuplaştırmadık. Kimseyle polemiğe girmedik. İşimize odaklandık, sadece ve sadece Ankara için çalıştık. Biz az konuştuk, çok çalıştık" ifadelerini kullandı.

“EN ÇILGIN PROJEMİZ GÜVEN DUYGUSU OLDU”

Yavaş, "Yönetim anlayışında büyük bir zihniyet değişimi gerçekleştirdik. Şeffaf, katılımcı, hesap verebilir bir yönetim anlayışını hakim kıldık. Büyük projeler tamamladık, köprüler yaptık, yollar açtık, yeni tesisler kazandırdık ancak en büyük projemiz başkentte yarattığımız bereket, sağlık ve huzur ortamı oldu. En çılgın projemiz kente getirdiğimiz adalet, kardeşlik ve güven duygusu oldu" diye konuştu.

“İHALELERİMİZİ CANLI YAYINLADIK”

Kente pankartlar asarak projelerin maliyetlerini halkla paylaştıklarını hatırlatan Mansur Yavaş "Projeler yapmak elbette değerlidir ancak doğru proje yapmak, dürüst yapmak, şeffaf yapmak projeleri yapmaktan çok daha değerlidir. Bugüne kadar tam 4 binden fazla ihalemizi canlı olarak yayınladık. İnternet sitemizde tüm mali tablolarımızı ve Sayıştay raporlarımızı yayınlıyoruz. Korkacak hiçbir şeyimiz yok. Her fırsatta halka hesap veriyoruz. Böylece kırım oranları artıyor, halkın parası bereketleniyor, yandaşlara değil hak edene iş veriliyor. En değerlisi ise yıllarca Ankara halkına çok da matah bir şeymiş gibi, hatta muhafazakar kesime dayatılan 'Çalıyor ama çalışıyor' sözü artık kentin bağrından sökülüp atılmıştır" dedi.

“İLK AYIN MAAŞINI BİLE ÖDEYEMEZ DEDİLER”

Yavaş “Şu cümleleri hatırlıyorsunuz değil mi seçimden önce: ‘Bakalım bu seçimden önce de şapkadan ne tavşan çıkacak? Sosyal yardımları kesecekler, personeli işten çıkaracaklar, onlar belediyeleri yönetemezler, o kadar borçlu ki ilk ayın maaşını bile ödeyemezler…’” ifadelerini kullanarak şunları söyledi:

“Bu korkunun siyasetinin gerçek olmadığını artık herkes gördü. Maaşlar gününde ödendi. Bir de üzerine eski dönemin, 300 milyon dolarlık Ankapark için alınan ve 3 yıl sonra ödemesine başlanacak, bu durumda faizini hesap edin. 300 milyon dolarlık borcu kapattık. Zorla mitinglere, açılışlara götürülen personel artık sadece ve sadece işini yapıp ekmeğini kazanıp karşılığını da alır hale geldi. Tüm bu çalışmaların sonucunda ABB, Uluslararası Şeffaflık derneğinden, Dünya Belediye Başkanları Başkent ödülünü kazandı. Uluslararası değerlendirme kuruluşu Fitch’in analizinde Türkiye’deki en yüksek kredibilite notuna sahip belediye olduk. Bu ödüller 6 milyonluk Ankaralı hemşerimizindir. Çünkü biz kararları Ankara halkıyla hep birlikte veriyoruz. Belediye Başkanı artık köy köy bucak bucak geziyor.”

“HALKA SUYU EN UYGUN FİYATTAN VERİYORUZ”

“2013 yılında bütçe 2 milyar 20 milyon dolar. Geldik, 1.147 milyon dolar. 31 Aralık sonunda nereden nereye gelmiş… Hem ekonomik sıkıntının etkisi hem de halkı kazıklamıyoruz. Halka suyu, otobüs biletini en uygun fiyattan veriyoruz. Dolayısıyla gelirlerimiz düşüyor. Pandemi döneminde esnaftan kira almadık, esnafa ceza kesmedik. Bugün çıkanlar cebine bir kuruş girmeyen esnafa ceza kesmiştir” diyen Yavaş “Cumhurbaşkanı, seçimde kaybetsem de EYT’yi kabul etmeyeceğim demişti. Bütçede EYT’ye ilişkin bir kuruş yok. 6 Şubat’ta deprem oldu. Onu da öngöremezsiniz. Dolayısıyla bu kalemlere 5 kuruş para ayırılmamış. Bu sorunlarla karşı karşıya geldik ve bütün belediyeler aynı durumda olduğu için hepsi kredi çekti. Depremden sonra her şeyin maliyeti arttı. Biz de 4 milyar lira kredi istedik, hepsi çekmişti. 8 aydır bekliyor mecliste. Yuha gerek yok. Yapılacak iş belli: Yapılacak iş, belediye meclisinde çoğunluğu sağlamak. İstiyorlar ki hizmetler aksasın. Biz çalışmaya ve başarmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“SANKİ MANSUR YAVAŞ’IN CEBİNDEN ÇIKIYOR, HALKIN CEBİNDEN ÇIKIYOR”

Yavaş’ın konuşmasından satır başları şu şekilde:

“5 milyar dolarla geçen senenin bütçesini kapattık. Sanki Mansur Yavaş’ın cebinden çıkıyor, halkın cebinden çıkıyor. Bula bula 2 milyar dolar bulduk. Banka diretti, Meclis kararı olması için. Gönderdik. Kendi yaptıkları bütçeyi de inkar ettiler, hala bekliyor. Hiçbir şekilde bize engel olamayacaklar, biz durmuyoruz. Peki ne yaptılar? 1.6 dolara sattıkları su paralarını ABB’nin fen işlerine, onların en büyük projem dedikleri çöp projelerine aktardılar, uçak, helikopter aldılar, havacılık okulu açtılar. Bunların hepsi ortadan kalktı. Şimdi Ankara Büyükşehir’in tüm parası, bize emanet edilen para için son derece cimri davranıyoruz.

2010-1018 yıllarında Ankara’da bir vatandaşımız su ve toplu taşıma giderine asgari ücretinin yüzde 14.73’ünü ödüyordu. 2019-2023 yıllarında ise su ve toplu taşıma giderleri yüzde 8’e ilerledi. İşte belediyecilik budur, halkı kazıklamak değildir. Ulaşım, su gibi en hayati hizmetlerini hem kaliteli hem de ucuz vermek durumundayız. İnşallah Allah o günleri de göstersin. Gün gelecek Avrupa’da olduğu gibi Ankara’da da toplu ulaşım ücretsiz hale gelecek. Belediyecilik budur.

“KANALİZASYON SORUNUNU ÇÖZDÜK”

5 yılda 171 köyün açıktan akan kanalizasyon sorununu çözdük. 61 köyde ise çalışmalarımız devam ediyor. Köylerimizin, mahallelerimizin çoğunda su yok, taşınma ile yapılıyor. Biz mazeret değil, çözüm üreteceğiz diyerek içme suyu, atık su imalat hatlarımızda gelirlerimiz azalmasına rağmen 5 yılda 2 kat artırdık. 

Artık iklim değişikliği var. DSİ ta 2013 yılında riskli 16 alan var, bu alanları çabucak yapmazsanız her tarafı sel basar, insan hayatı tehlikeye girer demişler. 2013’ten beri hiçbir şey yapmamışlar. Bunların yeşille işaretlenenleri gelir gelmez yaptık. Bizim işimiz bu. Bu işin en kadar öncelik olduğunu anlamanız için bir vatandaşın evini sel bastığı zaman kendi eviniz sel bastığı kadar üzülecek vicdan sahibi olmanız lazım. Umursamazsanız bunları yapmazsınız. Her yağmurda evini su basan insanlar var.

Seçim de kaybettirse doğru işleri yapmanız, parayı doğru yere harcamanız gerekir. 2017’de projesi yapılan 23.5 kilometrelik Çubuk-Akyurt içme suyunu tamamladık.

Çivi dahi çakılmayan Mamak ve Gölbaşı’nın tamamında, acil yapılması gereken içme suyu hattını yaptık. 76 kilometrelik Nallıhan içme suyu hattıyla bölgedeki hemşerilerimiz sağlıklı suya kavuştu. Hasanoğlan’da suyun damlası yoktu geçen sene. Çamlıdere’nin suyunu Mamak-Gölbaşı hattından Elmadağ’a kadar götürdük, Hasanoğlan’a bağladık. Bundan daha önemli proje var mı?

Beypazarı İçme Suyu Arıtma Tesisi’nin ikinci etabı yapıldı. Polatlı’da 30 yıldır içme suyu sorunu yaşanıyor. Oraya 115-120 kilometreden geliyor su. 2-3 defa patlak oldu, yerinde incelemeye gitti. Su patladığı zaman kesecek vana yok. Kazıp tamir etseniz de test etme hakkı yok. Bir günde doluyor, insanlara iki günde gidiyor.

“GECİKMESEYDİ ŞİMDİ SU AKIYORDU”

2019 yılında adayken Çamlıdere’den suyu buraya getireceğiz dedik, rakibim de dedi. Belediye meclisinde Polatlı’ya su getireceğiz dedik. Ret. 2-3 ay gecikmeyle krediyi aldık ve ihalesini alabildik. Gecikmeseydi şimdi su akıyordu. Sevgili kardeşim gelirse sen de kullanacaksın Polatlı halkı da. Gelmese sana ne faydası var? Rakibim Polatlı’ya gitmiş, 2024’te akıtacağım demiş. Henüz haberi yok, biz su vermeye başladık. 10 günde dolacak borular. Maliyeti 2 buçuk milyar. Hiç önemli değil, en büyük proje bu. Ne yapacaksınız kapıları, saatleri? Bundan daha önemli proje mi var?

DOĞALGAZ DESTEĞİ

Ailelere doğalgaz desteği, et, süt, ekmek desteğinde bulunuyoruz. Kırtasiyeye ulaşım desteği veriyoruz. Eczacılar odası ile iş birliği yaparak bin 500 ailenin eczanelere ilaç borcunu ödedik. Grevdeki maden işçilerinin çocuklarının okul ihtiyaçları için 5’er bin lira kırtasiye ihtiyaçları için para gönderdik. Emeklilere 7 bin 500, 10 bin lira… Hükümet zam yapmadı diye kentte yaşayan herkesin aç kalmasında, üşümesinde belediye başkanının sorumluluğu yoktur mu diyecektik? Belli miktarın altında emekli maaşı alan, geçinemeyenlere biner liralık destek veriyoruz. 500’er lira doğalgaz desteği veriyoruz.

“YAPTIĞINIZ BELEDİYECİLİĞİN İÇİNDE İNSAN YOK”

“Bunlar algı belediyeciliği yapıyor” diyorlar. Ne algısı? Siz aklınızı betonla, asfaltla bozmuşsunuz. En az sizin kadar onları da yapıyoruz ama reklam yapmıyoruz. Yaptığınız belediyeciliğin içinde insan yok. 

Bütün Türkiye’de öğrenciler için yurt sorunu var. Bir tek çocuğumuzu dışarıda bırakmadık. Hepsi memleketlerine kayıtlarını dondurup gidecekti. Bin 200 civarında depremzedeyi de 6 Şubat’tan beri ağırlamaya devam ediyoruz.

“1 TANE KREŞ YOKTU, ŞİMDİ 20 TANE VAR”

ABB’nin 1 tane kreşi yoktu. Şimdi 20 tane var. Bisiklet yolları yapılıyor. SMA testini ücretsiz yapmaya karar verdik. Sonra hükümet de buna karar verdik. Kadın Sığınma Merkezleri ve danışma merkezleri ile kadınlar daha güvenli adımlar atıyor. Saat 19.00’dan sonra da kadınlar istediği yerde inebiliyor.

“NEREDE İNSANİ BİR ŞEY OLSA ONLARI GÖREMİYORUZ”

Selde, yangında, depremde tüm illerdeki vatandaşlarımızın yanında olduk. Bir gün uyandık, uzaktan eğitim yapılacak dediler. Zaten geçim sıkıntısı çeken aileler ne yapacağız diye düşünürken. 70 bin çocuğa aylık 10 GB internet verdik. İnternet servisçileri hiç oralı olmadı. Hatırlarsınız depremde de doğru dürüst çalışmadılar. Nerede insani bir şey olsa onları orada göremiyoruz. 

Asfalt ve köprü için belediye başkanlığına gerek yok, fen işleri yapar. Bunun için reklama gerek yok. Halkın parasını kendi reklamı için harcayan belediye başkanı haram yiyor demektir.

5 yıl boyunca her türlü iftiraya uğradık ama başınızı öne eğdirecek bir şey yapmadık.”

ÖZEL'DEN 'PARSEL PARSEL' HATIRLATMASI

Yavaş'ın konuşmasının ardından mikrofonu alan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel de açıklamalarda bulundu. 

Özel'in konuşmasından notlar şu şekilde: 

"5 yıl boyunca göğsümüzü kabartan, yüzümüzü ağartan; birileri kendi büyükşehir belediye başkanlarına zamanında Ankara'yı parsel parsel sattın derken Ankara'ya emek emek hizmet eden, alnının terini Ankara'nın sokaklarına akıtan, pandemide 'Ben buradayım' deyip yalnız bırakmayan, yoksullara hem yardım yapan hem kursaklarından et geçmesini sağlayan, tencereyi kaynatan hem de evlerini ısıtan Mansur Yavaş'la ne kadar gurur duysak azdır. Kendisini tebrik ediyoruz.

'SİZDEN BUNU İSTİYORUZ ANKARALILAR"

Gördük ki çok daha fazlasını yapabilecekken atılmayan imzalarla, kalkmayan ellerle onun elini kolunu bağlamaya çalışıyorlar. Asla mazeret ileri sürmüyor. Asla yapamıyor, edemiyorum diyemiyor. Ankaralılara şunu söylüyor: Bu kadar engellemeyle bunları yaptıysak bizim elimizi kolumuzu çözün, bize Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nde çoğunluğu verin diyor. Sizden bunu istiyoruz Ankaralılar.

Mansur Başkan sadece Ankara'da çalışmadı, gün geldi Türkiye'de de çok emek verdi. Mansur Başkan'ı yakından deprem bölgesindeki faaliyetlerinde izledim. Deprem bölgesinde yaptıkları için verdiği müthiş emek ve destek için teşekkür ediyoruz. 5 yıl boyunca koşarken bazen yanında koşan, bazen onun bizler için koşması için onun arkasında duran kıymetli eşine çok teşekkür ediyoruz. Mansur Yavaş'ı, ekibini ve Ankara'daki Mansur Başkan'ın evlatlarını bütün Ankaralılara emanet ediyorum."


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler