Müessese Müdürü Cihat Özdemir, Amasra faciasıyla ilgili istifa sorusunu şöyle yanıtladı: 'Bir şey diyemeyeceğim'

41 canın yitirildiği maden faciasının üstünden geçen dokuz günün sonrasında Türkiye Taşkömürü Genel Müdürü Kazım Eroğlu ve Amasra Taşkömürü İşletme Müessese Müdürü Cihat Özdemir ilk kez Cumhuriyet'e konuştu. “İstifa etmeyi düşünüyor musunuz” sorumuza Özdemir, “Bir şey diyemeyeceğim” yanıtını verdi.

Yayınlanma: 24.10.2022 - 04:00
Müessese Müdürü Cihat Özdemir, Amasra faciasıyla ilgili istifa sorusunu şöyle yanıtladı: 'Bir şey diyemeyeceğim'
Abone Ol google-news

Bartın Amasra’da Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Müessese Müdürlüğü’ne bağlı maden ocağında 14 Ekim günü akşam saatlerinde eksi 300-350 kotunda “grizu patlaması” nedeniyle meydana gelen faciada 41 madenci yaşamını yitirdi.

Faciada yaşamını yitiren Rahman Özçelik’in ablası, “Kardeşim 10-15 gün önce ‘Burada gaz kaçağı var’ demiş. ‘Bizi yakında patlatacaklar’ demiş. Nasıl ihmal oldu?”,  Şaban Yıldırım’ın eşi, “İhmal var, yüzde 100 ihmal var. Metan gazı var gibi gözüküyor diyordu”, Soner Ak’ın eşi, “‘Gaz kokusu çok var’ diyordu, ‘Ama yapacak bir şey yok’ diyordu. Şef, ‘Bize kömür lazım, sizin keyfiniz lazım değil’ demiş” diyerek patlamada ihmal olduğunu belirtmişti. 

İSTİFA SORUSUNA YANIT

Facianın üzerinden 9 gün geçmesine karşın yetkililer görevlerine devam ediyor. Amasra’daki facianın ardından ilk kez Cumhuriyet’e konuşan Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürü Kazım Eroğlu, “Ben şu anda toplantı halindeyim. Yoğunum. Teşekkür ederim. Sağ olun” dedi. 

(Kazım Eroğlu)

Amasra Taşkömürü İşletme Müessese (ATİM) Müdürü Cihat Özdemir ise “Şu anda meşgulüz” diye konuştu. Özdemir, “41 madenci yaşamını yitirdi istifa etmeyi düşünüyor musunuz” sorumuza ise “Şu anda bir şey diyemeyeceğim. Sağ olun” yanıtını verdi. 

(Cihat Özdemir)

KAMUOYUNUN YANIT BEKLEDİĞİ O SORULAR:

  • Bir önceki vardiya üç saat önce mi paydos etti?
  • Madendeki tadilat, sendika seçimleri nedeniyle mi ertelendi?
  • Maden ocağında son zamanlarda hiç metan gazı seviyesi yüzde 2’ye çıktı mı?
  • Metan gazı yüksek olmasına rağmen çalışma yapıldı mı, yapıldı ise bunda kimin inisiyatifi var?
  • 19 Eylül’de Bartın Valisi Dr. Nurtaç Arslan, 20 Eylül’de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 22 Eylül’de Bartın İl Müftüsü Ömer Keskin ve 5 Ekim’de Sayıştay Başkanlığı Enerji Grup Başkanı İbrahim Özkarcı, Amasra Müessese Müdürlüğü’nde inceleme ve ziyaretlerde bulundu. Bu incelemelerin ve ziyaretlerin sebebi nedir? Patlamadan önce Amasra Müessese Müdürlüğü’ne 4 resmi ziyaret yapılması tesadüf müdür?
  • 41 madenci yaşamını yitirdi istifa etmeyi düşünüyor musunuz?

İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon