Özgür Özel 'Uğur Mumcu' anmasına katıldı: 'Devlet içine sızan tarikatlar failin ta kendisidir'

Uğur Mumcu’nun katledilmesinin 31. yılı dolayısıyla düzenlenen anma töreninde konuşan CHP lideri Özgür Özel, “Birileri diyor ki, ‘Bir tuğla çekersek bütün duvar yıkılır, hepimiz altında kalırız.’ Bu ifade, derin devleti koruyan ve kayıran bir ifadedir. Gün gelecek o tuğlayı çekeceğiz, hepsi altında kalacaklar, bu ülke o günden sonra rahat edecek. Onlar altında kalmadan bu ülkede namuslu, dürüst, Atatürkçü insanlar rahat edemez” diye konuştu.

Yayınlanma: 24.01.2024 - 15:45
Özgür Özel 'Uğur Mumcu' anmasına katıldı: 'Devlet içine sızan tarikatlar failin ta kendisidir'
Abone Ol google-news

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, bugün; araştırmacı gazeteci, Cumhuriyet yazarı Uğur Mumcu’nun 31 yıl önce katledildiği evinin önünde düzenlenen anma törenine katıldı. 

Özel, anma etkinliğinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

"31 YILDIR YANAN BİR MUM"

Özgür Özel, Mumcu cinayeti ile ilgili şunları söyledi:

“Bugün 24 Ocak, 31 yıl önce bu sokakta patlayan bir bomba Türkiye’de tahrip gücüyle Cumhuriyet’in değerlerine saldırdı. Cumhuriyet’i Cumhuriyet yapan, bizi biz yapan değerlere saldırdı. O değerlerin en cesur savunucusunun bedenini paramparça etti. Ancak o beden, bu ülkenin sınırları içindeki her yere savurulurken; her yere kendi direncini, mücadele azmini, aydınlanma ışığını taşıdı. Uğur Mumcu, 31 yıldır yanan bir mumdur; karanlığa karşı yanan bir mumdur. 

Bu katliamın, bu cinayetin gerçek failleri ortaya çıkarılmadı. Aslında bu cinayet, işlenmeden önce failleri ortada olan bir cinayettir. Uğur Mumcu, Rabıta kitabında kimi yazıyorsa, failler onlardır. Papa-Mafya-Ağca kitabında devlet-mafya ilişkilerini ve yurtdışı bağlantılarını nasıl yazıyorsa, fail onlardır. Uğur Mumcu’nun mücadele ettiği; devlet içine sızan tarikatlar, failin ta kendisidir."

Özel sözlerini şöyle tamamladı:

"31 yıldır bu cinayeti işleyenlerin ortaya çıkarılması bekleniyor. Ama birileri diyor ki, ‘Bir tuğla çekersek bütün duvar yıkılır, hepimiz altında kalırız.’ Bu ifade, derin devleti koruyan ve kayıran bir ifadedir. Gün gelecek o tuğlayı çekeceğiz, hepsi altında kalacaklar, bu ülke o günden sonra rahat edecek. Onlar altında kalmadan bu ülkede namuslu, dürüst, Atatürkçü insanlar rahat edemez.”


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler