Özgür Özel'den sol vurgusu: 'Ya emekten yanasındır ya değilsindir'

CHP Genel Başkanlığına aday olduğunu açıklayan Özgür Özel, “Herkes için parti olmaz. Parti toplumun bir kısmını temsil eder. Ya emekten yanasındır ya değilsindir, ya işçiden yanasındır ya değilsindir. Ya esnafı savunuyorsundur ya savunmuyorsundur. CHP'nin kendini var eden sol, sosyal demokrat kriterleri görmesi, cesur olması lazım” dedi.

Yayınlanma: 19.09.2023 - 11:16
Özgür Özel'den sol vurgusu: 'Ya emekten yanasındır ya değilsindir'
Abone Ol google-news

CHP Genel Başkanlığına aday olduğunu açıklayan Özgür Özel, FOX TV canlı yayında soruları yanıtladı. 

Özgür Özel “Ben 8 yıldır grup başkanvekiliyim. MYK toplantılarını da takip ediyorum aynı zamanda. Ben sürekli CHP'nin kendi kimliğini savunması, farklılaşmaması gerektiğini hep söyledim. CHP kendi köklerini bilmeli, kimin için var olduğunu bilmeli. Herkes için parti olmaz. Parti toplumun bir kısmını temsil eder. Ya emekten yanasındır ya değilsindir, ya işçiden yanasındır ya değilsindir. Ya esnafı savunuyorsundur ya savunmuyorsundur. CHP'nin kendini var eden sol, sosyal demokrat kriterleri görmesi, cesur olması lazım. CHP durduğu yerde duracak, gerekirse bütün Türkiye CHP'nin siyasi hattı etrafında duracak” ifadelerini kullandı. 

“CHP AÇISINDAN EN ÖNEMLİ HATA…”

“Böylesi bir dönemde yanlışlar yapmayıp bu seçimi kaybetmememiz gerekiyordu. Kaybetmemizin pek çok sebebi var” sebebi var diye konuşan Özel “CHP açısından en önemli hata kendisi olmamaktı. Türkiye'yi ittifak siyasetine mecbur bırakan bir rejimle karşı karşıyayız. CHP tek başına yüzde 50+1 alamıyor. Hata şuradaydı: Ben nerede durayım, bunun yanında durayım, bunun karşısında durayım gibi bir ittifak mecburiyetiyle CHP kendi kimliğini savunur halden başka bir yere savruldu” dedi. 

“BİR ŞAM ŞEYTANI ÇIKMIŞ…”

İsmini vermediği bir danışman hakkında da konuşan Özel şu ifadeleri kullandı: 

“Partinin seçilmiş kurullarına saygılı olmak, atanmışlarla değil seçilmişlerle yol almak lazım. CHP'nin son 10 yılda yaptığı en başarılı iş şüphesiz adalet yürüyüşüydü. Partinin seçilmiş kurullarının haberi olmadan işler yapılması bu partiyi yanlışa itti. O danışman ne yapıyor? Partide değişim tartışmalarında eline bir kılıç almış, bizi kılıçtan geçirecek, genel başkana kılıç kaldırıyor. Böyle bir hadsizlik yapacak Şam şeytanı çıkmış, partimizde danışmanlık yapıyor. Kayıt dışı siyaset budur.”

“39 RAKAMINI DUYDUK, İNANAMADIK”

‘39 milletvekili’ meselesinde ise Özel şunları söyledi:

“CHP 39 milletvekilini ittifak ortaklarına verdi. Bize diyorlar ki 'Siz orada değil miydiniz?' Biz toplamda 10 milletvekili verileceğini öngörüyorduk. Ben listeyi gördüm pazar günü. 39 rakamını duyduk inanamadık. Sadullah Ergin'in ismini gördüm 'İnşallah isim-soyisim benzerliğidir. Büyük sıkıntı olur bize' dedim. O günden sonra sahaya çıkıyorsunuz, partinin iç meselesini tartışma imkanınız yok. Herkes bağrına taş basıp seçim listelerini savundu. CHP son anketlerde yüzde 28 çıkarken, yüzde 8 de ittifak ortaklarına ait olacak hali yok. CHP'ye hiçbir şey getirmemiştir, milletvekili sayısı olarak kaybettirmiştir.”

“HEM AKŞENER HEM ERDEM DOĞRU SÖYLÜYOR”

Özel, ittifak konusunda “Hem sayın Akşener hem sayın Erdem doğru söylüyor. Ben ikisine de katılıyorum. Doğru olan, ittifak siyasetini seçim bittiği gün bırakmak. Benim iş birliği formülüm şu: Herkes olduğu gibi, kendisi gibi, bütün partiler kendi kimlikleriyle, kendi renkleriyle çıkıp yolunu yürümesi lazım. İhtiyaç varsa, Bahadır Erdem'in dediği gibi bu sistemde tek başına kazanamıyorsan, seçimler yaklaşırken adil, kuralları belli, kimsenin vicdanının kanamayacağı ittifak protokolü yaparsın. Ama bugün Meral hanımın söylediği de siyasetin gerçeğidir. Herkes kendini halka arz etmelidir. Bugün muhalefetin sorunu ittifak siyasetinden dolayı siyasetsizleşme, bir başkasını kırmamak için doğru bildiğinden az söyleme. Biz kazanırsak CHP'yi olması gerektiği gibi 6 ok ilkelerine bağlı, Atatürkçü, bunların tarihi haklılıklarını gören, günün şartlarına göre aşındırmadan genişleten bir çerçevede kendi reçetemizi koyacağız. Toplumun yüzde 80-85'inin emeği sömürülüyor. 'Bu senin hakkındır' diyen, toplumu Tayyip bey gibi dikine keserek 'Biz ve onlar' değil... Biz seçime kadar kendi kimliğimizle var olacağız. Seçim yaklaşırken partilerle ön koalisyon kurabilirsin ama bunu bugünden başlatmanın yanlış olacağını düşünüyorum” diye konuştu.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler