Son dakika haberi... Yargıtay Başkanlığı seçiminde düğüm çözülüyor: Muhsin Şentürk adaylıktan çekildi

Milletvekilliği düşürülen Can Atalay’a yönelik Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) “ihlal” kararını tanımayan 3. Ceza Dairesi Başkanı Muhsin Şentürk, Yargıtay Başkanlık Seçimi’nde adaylıktan çekildi. Saray’ın düğümlenen seçimin çözümü için Şentürk’ün Yargıtay Cumhuriyet Savcılığı’na, mevcut başkan Mehmet Akarca’nın da tekrardan Yargıtay Birinci Başkanlığı’na seçilmesini hedeflediği iddia ediliyor.

Yayınlanma: 10.05.2024 - 13:37
Son dakika haberi... Yargıtay Başkanlığı seçiminde düğüm çözülüyor: Muhsin Şentürk adaylıktan çekildi
Abone Ol google-news

Yüksek yargıdaki seçim kapsamında Yargıtay seçimi 25 Mart’ta başladı. 5 adaylı başlayan seçim, 4. turdan başlayarak mevcut Yargıtay Birinci Başkanı Mehmet Akarca, 3. Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Kerkez ile milletvekilliği düşürülen Can Atalay’a yönelik Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) “ihlal” kararını tanımayan 3. Ceza Dairesi Başkanı Muhsin Şentürk arasında düğümlendi. Bu koşullarda süren seçimde dün dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Şentürk, 13 Mayıs’ta yapılacak 36. turdan önce adaylıktan çekildiğini açıkladı. Şentürk açıklamasında; “Yargıtayımızın saygıdeğer başkan ve üyeleri; bilindiği üzere,Yargıtay Birinci Başkanlığı seçimi otuz altıncı tura gelmiş bulunmaktadır. Süreçte oluşan tıkanmanın giderilmesi ve Yargıtayımızın kurumsal itibarının korunması amacıyla birinci başkanlık adaylığından çekiliyorum. Yine yaptığım değerlendirme sonucunda 13 Mayıs 2024’te yapılacak olan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı seçiminde aday olduğumu yüksek takdirlerinize arz ederim” dedi.

SARAY MÜDAHALE ETTİ İDDİASI

Şentürk’ün adaylıktan çekilmesi ise Yargıtay kulislerini hareketlendirdi. Yargıtay kaynakları bu gelişmenin Saray’ın müdahalesi olarak yorumlanacağını belirtti. Şentürk’ün Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı adaylığının Saray’dan istenen bir hamle olduğu iddia ediliyor. Yargıtay kulislerinde; 36. turda düğümün çözüleceğini belirtirken, Saray’ın Akarca’nın yeniden Yargıtay Birinci Başkanlığı’na seçilmesini hedeflediği de konuşuluyor. 36. tur oylamada Mehmet Akarca ve Ömer Kerkez yarışacak.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler