Son Dakika: Selahattin Demirtaş'tan 'sandıkta yapılan hileye' ilişkin açıklama

14 Mayıs'ta gerçekleştirilen ve ikinci tura kalan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimlerinin ardından birçok sandıkta yaşanan usulsüzlük ve sonuçların YSK sistemine yanlış girildiği yönündeki iddialar devam ediyor. Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, sosyal medya hesabından adım adım oyların nasıl çalındığını açıkladı.

Yayınlanma: 16.05.2023 - 18:27
Son Dakika: Selahattin Demirtaş'tan 'sandıkta yapılan hileye' ilişkin açıklama
Abone Ol google-news

Türkiye'de 14 Mayıs'ta gerçekleştirilen ve ikinci tura kalan seçimlerin ardından çok sayıda ilde 'usulsüzlük' nedeniyle yapılan itirazlar sürüyor. 

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda sandıklarda yapılan hileyi ve alınması gereken önlemleri adım adım açıkladı. 

AKP VE MHP’NİN ‘MUHALİF’ TAKTİĞİ

"Yıllardır hileyle nasıl seçim kazanıp ülkeye el koyduklarına dair tahminlerimi ve alınması gereken önlemleri sizlerle paylaşmak istiyorum" diyen Demirtaş, şunları paylaştı:

"Oy sayımı ve birleştirmelerinde en önemli delil, ıslak imzalı sayım tutanağıdır. Bu tutanağı, sandık başkanı ve sandık kurulunun siyasi parti temsilcileri birlikte imzalar. Eğer tutanağa itiraz yoksa artık mühürlü oy çuvalı hiçbir aşamada açılıp yeniden sayılmaz.

Peki sandık kuruluna üye yazılanların hepsi gerçekte AKP-MHP taraftarı ise ve kendini muhalif partilerin temsilcisi olarak yazdırmışsa ne olur? İşte o zaman sandık başkanı dahil olmak üzere tüm sandık kurulu iktidar yanlılarından oluşmuş olur."

Demirtaş, iktidar tarafları olup kendilerini muhalif partilerin temsilcisi olarak yazdıran kişilerin olduğunun altını çizerek oyların sayım aşamasında gözlemcinin olmaması durumunda muhalif parti olarak imza atıp, usulsüzlüğe itiraz etmeyeceklerini ifade etti.

"HİLELİ TUTANAKLAR İLK ETAPTA SİSTEME GİRİLMEZ"

Demirtaş, sosyal medya paylaşımına şöyle devam etti:

"Oylar sayılırken gözlemci de yoksa sayım tutanağını istedikleri gibi düzenleyip altına da Yeşil Sol Parti, CHP, İYİ Parti adına imza atarlar, itiraz etmezler ve bir örneğini muhalefet partilerinin ilçe binasına teslim ederler.

Muhalif partiler de kendilerine gelen bu tutanağa güvendikleri için itiraz etmezler, sisteme kaydederler. Böylece YSK verileri ile ıslak imzalı tutanaklar uyumlu görünür, hilenin nerede olduğu bir türlü bulunamaz.

Anadolu Ajansı açılışı yüksek orandan yapar ve Erdoğan’ın kesin kazandığı algısını yaratır. 

"HER ŞEY YASAL VE USULÜNE UYGUN GÖRÜNÜR" AMA...

Hileli tutanaklar ilk etapta sisteme girilmez, birkaç saat veri akışı yavaşlatılır ve muhalefetin elinde sahteliğe ilişkin bir delil olup olmadığı, itiraz edip etmeyecekleri gözlenir.

Muhalefetin hileyi yakalayamadığı ve o sandıklara itiraz etmediği netleşince hileli tutanaklar da hemen sisteme girilmeye başlanır ve veri akışı yeniden başlar.

"SÜLEYMAN SOYLU" AYRINTISI

Böylece her şey yasal ve usulüne uygun görünür. Hileyi yakalamak artık imkansızdır.

Bu operasyon için merkezi bir dijital üs, bu üssün başında da Süleyman Soylu bulunur. Özellikle Karadeniz ve İç Anadolu sandıklarında bu operasyon yıllardır yapılır.

20 bin sandığın her birinden 150 oy çalınsa 3 milyon oy eder ve bu sayı, seçimin sonucunu değiştirmeye yeter.

Bunları önlemenin tek yolu:

A) Sandık görevlilerini belirleyen ilçe yönetimleri tanımadıkları, emin olmadıkları hiç kimseye yetki vermemelidir.

B) Her sandıkta resmi sandık görevlisi dışında en az iki gözlemci görevlendirilmelidir.

Yıllardır bu şekilde Erdoğan'a seçim kazandırılıyor, MHP yüzde 10 bandında tutuluyor. Mutlaka başka hileler de yapılıyordur ama bunları bilemeyeceğiz maalesef.

Bu nedenle sadece sandıklara sahip çıksanız bile seçim kesinlikle kazanılacak. 

Pes etmek yok."


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler