Son dakika... Taksim bombacısı Ahlam Albashır için karar: 7 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 1794 yıl hapis cezası

İstiklal Caddesi'nde 13 Kasım 2022'de 6 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırıya ilişkin 36 sanığın yargılandığı davada karar açıklandı. Bombayı bırakan terör zanlısı Ahlam Albashir 7 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 1794 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Yayınlanma: 26.04.2024 - 12:48
Abone Ol google-news

Taksim İstiklal Caddesi'nde 13 Kasım 2022'de 6 kişinin hayatını kaybettiği, 99 kişinin yaralandığı bombalı saldırıya ilişkin terör zanlısı Ahlam Albashir dahil 36 sanığın yargılanmasına devam edildi. Duruşma, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi salonunun yetersiz olması nedeniyle 14. Ağır Ceza Mahkemesi salonunda görüldü. Sanık Ahlam Albashir dahil 5 tutuklu sanık jandarma eşliğinde mahkemeye getirildi. Bazı tutuklu ve tutuksuz sanıklar ise duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla bağlandı.

Duruşma, sanık avukatlarının esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmalarıyla başladı. Müvekkillerinin olayla ilgilerinin bulunmadığını savunan avukatlar,  mahkemeden müvekkillerinin beraatını talep etti.

"SADECE BİR KEZ DİYALOĞUMUZ OLDU"

Haklarındaki, 'tehlikeli madde bulundurma' suçunun, 'silah temin etme' suçuna dönüşmesi ihtimali üzerine ek savunma hakkı verilen tutuklu sanıklardan Fatma Berkel, Ahlam Albashir'in neden evlerine gittiğini bilmediğini, o dönem hamile olduğunu ve psikolojik olarak iyi olmadığını savundu. Sanık Berkel, Ahlam ile arasında sadece bir kez diyalog olduğunu, bu konuşmada da kendisine neden Türkiye'ye geldiğini sorduğunu, Ahlam'ın ise Türkiye'de yaşamak için geldiğini söylediğini ifade ederek, beraatını talep etti.

"KEŞKE BENİ ÖLDÜRSELERDİ DE BUNU YAPMASALARDI"

Sanık Ferhat Habeş, ek savunmasında hayatında eline silah almadığını, olayla alakasının bulunmadığını ve terör örgütü PKK ile de bir alakasının olmadığını savundu. Sanık, 13 yıldır Türkiye'de yaşadığını belirterek, bu süre içinde Suriye'ye gitmediğini, Ahlam Albashir'e kapısını açtığını ve kendisine ihanet ettiklerini ifade ederek, "Keşke beni öldürselerdi de bu şeyi yapmasalardı" dedi.

"KORSAN TAKSİCİLİK YAPMAM NEDENİYLE TANIYORUM"

Sanık Ahmet Carkes ise ek savunmasında olayla bir bağlantısının bulunmadığını, Ahlam Albashir'i korsan taksicilik yapmasından dolayı, kimsesinin olmadığının söylenmesi üzerine Esenler'den alarak konaklayacağı eve götürdüğünü ve sanıklarla tüm ilgisinin bu kadar olduğunu söyledi.

"TERÖRİST OLDUĞUNU BİLSEYDİM GÖTÜRMEZDİM"

Sanık Ammar Jarkes, ek savunmasında, "Bugün Cuma. Yemin ederim ki bu olayla bir ilgim yok. 10 yıldır Türkiye'de yaşıyorum. 10 yıl içinde aldığım tek ceza ise emniyet kemeri nedeniyledir. Ülkemizden savaş nedeniyle kaçtık. Ben şahsın terörist olduğunu bilmeden Edirne'ye götürdüm. Eve döndüğümde kardeşimin yakalandığını öğrendim. Ben suçlu olsaydım emniyete kendim gitmezdim" dedi. Mahkeme başkanı, tercüman eşliğiyle sanığa göçmen kaçakçılığı suçunu kabul edip etmediğini sordu. Sanık ise bu suçu kabul ettiğini, ancak diğer suçlamaları kabul etmediğini söyledi. 

Kendilerine son sözleri sorulan sanıklar, tahliye ve beraatlarını talep etti. Bazı sanıklar ise olayı gerçekleştirenlere beddua ederek tahliye istedi.

MAHKEME BAŞKANIYLA BAŞBAŞA KONUŞMAK İSTEDİ

Sanık Ahlam Albashir ise ek savunmasında, "Kendimi savunmayacağım. Patlama olayı ve ölenler nedeniyle bana verilecek her cezayı kabul ediyorum. Ammar Jarkes'in hiçbir şeyden haberi yoktur. Ahmet Carkes telefonu kırdığında hiçbir şeyden haberi yoktu. Ahmet Haj Hasan'ın da evinde 3 gün kaldım. Aynı atölyede çalıştığımız, kadın olduğum ve kimsem olmadığını bildiği için bana yardım etti. Bu insanların olayla alakası yok. Mahkeme başkanıyla başbaşa konuşmak istiyorum" dedi. 

KARAR AÇIKLANDI

Kararını açıklayan mahkeme, sanık Ahlam Albashir'i, 'Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma' suçundan bir kez, 'tasarlayarak bombalama suretiyle çocuğa karşı kasten öldürme' suçundan bir kez ve 'tasarlayarak bombalama suretiyle kasten öldürme' suçundan 5 kez olmak üzere toplamda 7 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, sanık Ahlam Albashir'i 99 kişiye yönelik 'tasarlayarak bombalama suretiyle kasten öldürmeye teşebbüs' suçundan ise toplamda bin 782 yıl hapis ve 'tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma' suçundan ise artırım uygulanarak 12 yıl hapis ve 22 bin TL adli para cezasına hükmetti. Heyet, sanık Albashir hakkında, 'silahlı terör örgütüne üye olma' suçundan ise hüküm kurulmasına yer olmadığına karar vererek, tutukluluk halinin devamına karar verdi.

İKİ SANIĞA AYRI AYRI 1035 YIL HAPİS

Sanıklar Fatma Berkel ile Ferhat Habeş'in, 'Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmaya yardım' suçundan ayrı ayrı 18 yıl hapse çarptıran mahkeme, her iki sanığada hayatını kaydeden biri çocuk 6 kişiye yönelik 'tasarlayarak bombalama suretiyle kasten öldürmeye yardım' suçundan ayrı ayrı toplamda 108 yıl hapis, 99 kişiye yönelik, 'tasarlayarak bombalama suretiyle kasten öldürmeye teşşebbüse yardım' suçundan ayrı ayrı 891 yıl ve 'silah sağlama' suçundan ise ayrı ayrı 18 yıl hapislerine hükmetti. Mahkeme, her iki sanık hakkında da 'örgüte üye olma' suçundan hüküm kurulmasına yer olmadığına karar verdi. Mahkeme, her iki sanığın da tutukluluk hallerinin devamına hükmetti.

KARARDAN SONRA BAYILDI

Karar açıklandıktan sonra tutuklu sanık Fatma Berkel mahkeme salonunda bayıldı. Yere yığılan sanığa avukatlar ile jandarma müdahale etti. Sanık Fatma Berkel, kendisine geldikten sonra, "Ben ne yapmışım, ne için" diyerek ağladı.

2 SANIĞA AYRI AYRI 17 YIL HAPİS

Sanıklar Ammar Jarkas ile Ahmet Carkes, 'göçmen kaçakçılığı', 'suçluyu kayırma', 'suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme' suçlarından toplamda 17 yıl hapis ve 60 bin TL Adli Para cezasına çarptırıldı. Mahkeme, her iki sanığın da diğer suçlamalardan beraatına karar verdi. Sanık Hazni Gölge ise 'göçmen kaçakçılığı' suçundan 9 yıl hapis ve 60 bin TL Adli Para cezasına çarptırıldı. Mahkeme, bu sanıkların da tutukluluk halinin devamına hükmetti. 

GÖÇMEN KAÇAKÇILARINA 6'ŞAR YIL HAPİS

Mahkeme, sanıklar Hüseyin Güneş, Mahmud Elabid, Mahmud El Yusuf, Süleyman Güder ve Tareq Alkhatip'i ise 'göçmen kaçakçılığı' suçundan ayrı ayrı 6 yıl hapis ve 30 bin TL adli para cezasına çarptırdı. Bu sanıkların ise diğer suçlamalardan beraatılarına hükmetti.

Mahkeme heyeti, sanıklar Bakar Carkes, Hadir Carkes, Hatice El Kurdi ve Salih Carkes'e, 'suçluyu kayırma' suçundan ayrı ayrı 4 yıl hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme, sanıkların, 'Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak' suçundan ise ayrı ayrı beraatlarına hükmetti.

12 SANIK BERAAT ETTİ

Mahkeme, sanık Ahmad Alhaj Mwas, Ahmad Haj Hasan, Hasan Aburas, Hasan Ali, Mahmud Haso, Mesud Hesso, Muhammed Şiho, Muhab Ammari, Rama Eltaha, Yasir Al Korali, Zekariya Muhamemed Şemmuni ve suça sürüklenen çocuk A.E.'nin, üzerlerini atılı suçlamalardan ayrı ayrı beraatlarına karar verdi. 

4 SANIK TAHLİYE OLDU, 10 SANIĞIN DOSYASI AYRILDI

Heyet, tutuklu bulunan sanıklardan Hüseyin Güneş, Ahmad Alhaj Mwas, Amad Haj Hasan ve Hasan Ali'nin tahliyesine hükmetti. Heyet, haklarında yakalama kararı bulunan sanıkalar Sabri Ok, Hülya Oran, Ferhat Abdi Şahin, Layika Gültekin, Bilal Elhacmaos, Velid Halid, Cemil Bayık, Fehman Hüseyin, Saliha Bişkin ve Khalil Manja Hussein'in dosyalarının ayrılmasına karar verdi.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler