Stoltenberg ayrıntısı... Erdoğan, 21 Ekim’de NATO genel sekreteriyle 'İsveç’in üyeliğini de' görüşmüş

Erdoğan İsveç’in NATO üyeliği protokolünü Stoltenberg’le görüşmesinden iki gün sonra imzaladı. İletişim Başkanlığı’nın görüşmede İsveç konusunun da gündeme geldiğine değinmemesi dikkat çekti.

Yayınlanma: 25.10.2023 - 04:00
Stoltenberg ayrıntısı... Erdoğan, 21 Ekim’de NATO genel sekreteriyle 'İsveç’in üyeliğini de' görüşmüş
Abone Ol google-news

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Meclis’e sunulan İsveç’in NATO üyeliğine ilişkin katılım protokolünün zamanlamasında “görüşme” ayrıntısı dikkat çekti.

Erdoğan, 11-12 Temmuz’da Litvanya’da yapılan NATO zirvesinde, İsveç’in katılım protokolünü imzalayarak TBMM’ye iletme taahhüdünde bulundu. Kararın, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğine destek karşılığında alındığı gündeme geldi.

Erdoğan 23 Ekim’de de katılım protokolünü imzalayarak TBMM’ye gönderdi. Protokolden iki gün önce Erdoğan’ın NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile telefonda görüşmesi dikkat çekti.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan 21 Ekim’deki görüşmeyle ilgili, “Görüşmede Gazze’deki son durum, insan hakları ihlallerinin önlenmesi için yapılması gerekenler ve sivillere kesintisiz insani yardımların ulaştırılması konuları ele alındı” açıklaması yapıldı.

Ancak aynı ziyaret, Stoltenberg tarafından farklı ayrıntılarla kamuoyuna duyuruldu. Stoltenberg, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, Erdoğan ile “Ayrıca İsveç’in NATO katılımını da ele aldık” ifadelerini kullandı. İsveç konusunun, İletişim Başkanlığı’nın açıklamasında yer almaması dikkat çekti.

ORTAKLARIN TAVRI SERT

Cumhur İttifakı ortakları MHP, BBP, Yeniden Refah Partisi ve HÜDA PAR, İsveç’in NATO üyeliğine karşı çıkıyor. Dört parti de geçmişte İsveç konusunda benzer açıklamalar yaptı.

MHP lideri Devlet Bahçeli, “İsveç, PKK’nin Avrupa’daki mağarasıdır. Kandil Dağı neyse, Stockholm aynısıdır” dedi.

HÜDA PAR lideri Zekeriya Yapıcıoğlu, “Meclis’ten geçmemesi için elimizden geleni yapacağız” açıklaması yaparken;  BBP lideri Mustafa Destici ise “İsveç, NATO’ya alınmamalı” dedi.

Yeniden Refah Partisi lideri Fatih Erbakan ise, “Kararın yeniden gözden geçirilmesi” çağrısı yaptı.


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler