Yer: AKP'li Sultanbeyli Belediyesi... İki ihale de yandaşa

AKP’li belediyeler yandaş şirketlere verdikleri tartışmalı ihalelerle gündemden düşmüyor. Bunun son örneği de Sultanbeyli Belediyesi’nde yaşandı.

Yayınlanma: 30.12.2023 - 03:00
Yer: AKP'li Sultanbeyli Belediyesi... İki ihale de yandaşa
Abone Ol google-news

AKP’li belediye basım, tanıtım ve duyuru hizmeti için 23 Kasım’da ihaleye çıktı. 6 milyon 997 bin TL’lik ihaleyi Siyahmartı Reklam Tanıtım Organizasyon şirketi aldı. Şirketi kuran Ömer Faruk Tülün ve Kerem Tülün kardeşler, İlim Yayma Cemiyeti’nin genel başkanı Yusuf Tülün’ün oğulları olarak biliniyor. Şirket toplam 104 milyon TL bedelli 46 kamu ihalesi aldı. 

Belediye ayrıca 2024 yılı baskı hizmet alımı işi için de ihaleye çıktı. 4 milyon 993 bin TL’lik ihaleyi ise “Pelikan Basım Matbaa ve Ambalaj” aldı. Şirketin ortağı Kubilay Karakış cumhurbaşkanı seçiminde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a attığı oyunu sosyal medya hesabından paylaşmıştı. Şirket ayrıca aldığı kamu ihaleleriyle dikkat çekiyor. Şirket toplam 35 milyon 928 bin TL bedelli 59 kez kamu ihalesi aldı. 

Ayrıca Tülün’ün Pelikan Basım şirketini kurduktan sonra Karakış ailesine devretmesi de dikkat çeken konular arasında yer alıyor. 

BELEDİYEDEN AÇIKLAMA

Söz konusu ihalelerle ilgili Sultanbeyli Belediyesi'nden açıklama geldi. Söz konusu ihalelerin 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu kapsamında 19. Madde, 5. Fıkra gereğince "açık ihale usulü" ile yapıldığına vurgu yapılan açıklamada, "Bu kanuna göre apılan ihalelerde şeffaflık, eşit muamale ve rakabet ön plandadır. Açık ihale usulüyle dijital ortamda gerçekleştirilen ihalelerde kurumların inisiyatifi söz konusu değildir" denildi. 


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler