Adalar imar planının iptali için dava açılacak: Rant değil, koruma planı olmalıydı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve Adalar Belediyesi tarafından adaların korunması ve imarının düzenlenmesini amaçlayan imar planına ilişkin Ada halkının itirazları sürüyor.

Yayınlanma: 19.10.2023 - 14:04
Adalar imar planının iptali için dava açılacak: Rant değil, koruma planı olmalıydı
Abone Ol google-news

İstanbul Adalar’da yaşayan yurttaşlar, Adalar İmar Planı hakkında çevreye, ekosisteme zarar vereceği, deprem riskinin dikkate almadığı, kamunun değil özel kişilerin çıkarını korumaya öncelik verdiği ve iklim krizini dikkate almadığı gerekçeleriyle dava açacak.

İstanbul’daki Bölge İdare Mahkemesi’nde yarın saat 11.00’de dava açacak Adalılar, toplu olarak dava dilekçelerini İdare Mahkemesi'ne sunacak.

Daha önce de Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na söz konusu plan hakkında dilekçe verdiklerini ancak yanıt alamadıklarını söyleyen Adalılar imar planına neden karşı olduklarını da anlattı. Ada halkı, dört tarafı denizle çevrili Adalar’da kıyıların plan dışı bırakıldığını ve bakanlığın keyfi tasarrufuna bırakıldığını belirtti. Adalılar, “İmar planlarıyla birlikte mimari açıdan değer taşıyan yüzlerce modern mimari yapı, henüz tescil edilmediği için yıkım tehdidi altında. Üzerinde hiç yapı bulunmayan yüz elliye yakın parsel yapılaşmaya açılmaktadır. Ayrıca üzerinde yapı bulunan büyük parsellerde ikinci/üçüncü yapılara izin verilmektedir. Bunların çoğu arsa bile olmayan, bağ bahçe ve tarladır. Orman alanlarımızın önemli bir bölümü, içinde konaklamalı turizm tesisleri de bulunmak üzere yapılaşmaya açılmaktadır” ifadeleriyle açıkladı. 

YENİ PLAN HAZIRLANMALI

İmara açılacak olan vakıf arazileri üzerinde yaşayan, Adalar’ın doğal, ticari ve kültürel ortamına katkı sağlayan halkın bölgeden ‘sürgün’ edilmesine yol açacağını belirten Ada sakinleri şöyle devam etti:

"Planlarda adaların kültürel zenginliği göz ardı edilmiş, inançlara ve kültürlere saygı gösterilmemiştir. Burgazada’da Aya Yani Karipi Kilisesi Külliyesi bitişiğindeki parsel konaklamalı turistik tesis olarak planlanırken, Cem Evi’nin bulunduğu alan ‘sosyal tesis alanı’ olarak belirlenmiştir; 1/5000 planda ise ibadethanelerin tümü cami olarak görüntülenmiştir. Planlar kamu yararı değil, özel kişilerin çıkarları gözetilerek yapılmış olup, koruma ilke ve politikaları ile bağdaşmamaktadır. Tüm bu nedenlerle planın iptal edilmesini ve yeni bir plan hazırlanmasını istiyoruz."


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler