'Askeri okulda teğmen Atatürk fotoğrafını yırtıp attı' iddiası tartışma yarattı... Emekli Kurmay Albay Murat Tulga: Tehlike çok büyük

15 Temmuz kanlı darbe girişimi sonrası FETÖ'nün ordu içindeki etkisi gözler önüne serilirken TSK'de skandal bir iddia daha gündeme geldi. Balyoz davasında hapis yatan emekli Kurmay Albay Murat Tulga, “Bugün gündeme gelen iddia ilk değil. Bu konuda birçok tugaydan, birlikten çeşitli benzer iddialar geliyor. Tıbbiye, Mülkiye ve Harbiye’de iktidarın siyasi ideolojisiyle seçim yapılırsa çöküş kaçınılmaz olur” dedi.

Yayınlanma: 24.11.2023 - 03:00
'Askeri okulda teğmen Atatürk fotoğrafını yırtıp attı' iddiası tartışma yarattı... Emekli Kurmay Albay Murat Tulga: Tehlike çok büyük
Abone Ol google-news

15 Temmuz kanlı darbe girişimi sonrası FETÖ’nün ordu içindeki etkisi gözler önüne serilirken Türk Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) skandal bir iddia daha gündeme geldi. 10 Kasım Atatürk’ü anma etkinliğinde bazı teğmenlerin Atatürk fotoğrafını yakasına takmayı reddettiği ve bunun üzerine diğer teğmenlerle aralarında arbede çıktığı iddia edildi. Milli Savunma Bakanlığı ise iddiaları “dezenformasyonun bariz bir örneği” sözleriyle yalanlarken açıklamanın dolaylı yapılmaması ve “konuyla ilgili adli ve idari sürecin başlatıldığı” vurgusu dikkat çekti. 

Cemaat yapılanmalarının etkin rol oynamasının bedelini 15 Temmuz FETÖ darbe girişiminde ağır biçimde ödeyen TSK’de cemaat yapılanması iddialarına yenisi eklendi.

İddiaya göre; Tuzla Piyade Okulu’nda yapılan 10 Kasım Atatürk’ü anma etkinlikleri sırasında bazı teğmenler yakalarına Atatürk fotoğrafı takmayı reddetti. Bu duruma tepki gösteren teğmenlerle aralarında arbede çıkması üzerine fotoğraf takmayı reddeden teğmenlerden birisi, arbede sonrası şikâyetçi oldu ve darp raporu aldı. Konuya ilişkin Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın hukuk biriminde idari soruşturma başlatıldı. Konuyu TBMM gündemine taşıyan CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler’e soru önergesi verdi.  

MSB'DEN DOLAYLI AÇIKLAMA

İddialara yönelik MSB’den doğrudan bir açıklama yapılmazken Anadolu Ajansı’nda konuya ilişkin “MSB kaynakları, "Tuzla Piyade Okulunda bir grup teğmenin 10 Kasım’da Atatürk fotoğrafı takmayı reddettiği ve kavga çıktığı" iddiası üzerine iddiayı "Dezenformasyonun bariz bir örneği" olarak nitelendirerek, konuyla ilgili adli ve idari sürecin başlatıldığını belirtti” ifadeleri yer aldı.

Balyoz davasında hapis yatan emekli Kurmay Albay Murat Tulga yaşananları Cumhuriyet’e değerlendirdi. Tulga, 15 Temmuz öncesi tehlikeye işaret ettiklerinde birçok kişinin kendilerine “Tehlike bu kadar mı büyük, abartmayın” dediğinde onlara “Evet, bu kadar büyük. Yarın Genelkurmay başkanının bile başına silah dayandığında haklılığımızı anlarsınız” yanıtı verdiklerini anımsattı.

Tulga, “Dün yetkilileri uyarırken kahin değildik. Görmek isteyenler için her şey ortadaydı. Bugün gündeme gelen iddia da ilk değil. Bu konuda birçok tugaydan, birlikten çeşitli benzer iddialar geliyor. Tıbbiye, Mülkiye ve Harbiye’de iktidarın siyasi ideolojisiyle seçim yapılırsa çöküş kaçınılmaz olur” dedi. 

‘15 TEMMUZ'DAN DERS ALINMADIĞI ORTADA"

“15 Temmuz’dan ders alınmadığı ortada” diyen Tulga, “Harp okullarında seçimler neye göre yapılıyor bilmiyoruz. YAŞ kararlarındaki siyasi etkiyi de gözlemliyoruz. Böyle devam edilirse Balkan faciası gibi bir dönem yaşarız” ifadelerini kullandı.

MSB’nin iddiaları dolaylı yalanlamasına da değinen Tulga, “Eğer yalansa da o zaman bu yalanı atanları ortaya çıkarsın. Çünkü kurum her şekilde zarar görüyor” değerlendirmesinde bulundu.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler