Bakanlık villalara 'olur' verdi: Rant için imar değişikliği

Aydın Kuşadası Belediyesi tarafından tarım arazisi üzerine yapılan ve imara aykırı olduğu için yıkılan villalar için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın bölgede imar planı değişikliği yaptığı ortaya çıktı.

Yayınlanma: 17.10.2023 - 04:00
Bakanlık villalara 'olur' verdi: Rant için imar değişikliği
Abone Ol google-news

Bölgenin imara açılmasını istemeyen 30’a yakın STK, belediye ve yurttaş imar planı değişikliğinin iptali için ise 13 Ekim 2023’te başvuruda bulundu.

DEĞİŞİKLİĞİN İPTALİ İSTENDİ

İmar planı değişikliğinin yasal olmadığı belirtilen dilekçede “Plan kamu yararı içermediği gibi yatırımcı açısından rant odaklıdır. İmar planı teklifinde tarla niteliğindeki taşınmazlar için BOTAŞ ve Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü gibi planı yönlendiren kurum ve kuruluş görüşleri alınmadı. Yapılan plan değişikliklerinin üst ölçekli plan kararlarına aykırı olduğu ve parsel bazında onaylanan imar planlarıyla bütünde onaylanmış planların dengesinin bozulacağı açıktır. Yapılan plan kamu yararı içermediğinden Mekânsal Planlar Yapım Yönetmeliği’nin ‘Planlar, kamu yararına yapılır’ şeklindeki hükmüne aykırılık teşkil ediyor” denilenerek değişikliğin iptali istendi.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler