Bir bankacı gözüyle ‘Seçil Erzan’ meselesi: Yönetimden gizli yapılabilir miydi?

Ünlü futbolcuların yüksek kâr vaadiyle dolandırıldığı, Denizbank Florya Şube Müdürü Seçil Erzan'ın tutuklu olarak yargılandığı olayla ilgili olarak bir başka büyük bankanın genel müdürü konu hakkında merak edilen soruları yanıtladı.

Yayınlanma: 19.12.2023 - 13:20
Bir bankacı gözüyle ‘Seçil Erzan’ meselesi: Yönetimden gizli yapılabilir miydi?
Abone Ol google-news

Aralarında ünlü futbolcuların da olduğu Denizbank Florya Şube Müdürü Seçil Erzan'ın ‘yüksek kâr vaadiyle’ dolandırıcılık olayı, gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. 

Gazeteci Fatih Altaylı'ya konuşan büyük bir bankanın genel müdürü, "Böylesine büyük bir dolandırıcılık banka yönetiminden gizli yapılabilir mi?" sorusuna şu yanıtı verdi:

“Banka şubesine milyonlarca dolar girip çıkacak ve sisteme kaydedilmeyecek. Banka üst yönetimi bunu fark etmiyorsa, ortada büyük bir zaaf var demektir. Burada bırakın futbolcuların dolandırılmasını, banka da kendi müdürü tarafından dolandırılıyor demektir. Seçil Erzan şube içinde şube gibi hareket etmiş ve yönetim bunu fark etmemiş. Bu çok büyük bir yönetim zafiyetidir. Bahsedilen para 44 milyon dolar. Bu yaklaşık yarım ton para demektir. Sadece Emre Belözoğlu’nun tek seferde getirdiği para 4,5 milyon dolar yaklaşık 50 kilo eder. Bu öyle cepten çıkarılıp masaya koyulacak para değildir. Şube içinde böyle bir para trafiği oluşuyor ve banka üst yönetimi bunu fark etmiyorsa, bankada sorun vardır.”

Altaylı'nın “Banka bu rezalet nedeniyle büyük prestij kaybına uğradı. Marka değerindeki kayıp, 45 milyon doların çok üzerinde. Banka bu parayı ödeyip, bu rezaleti engelleyemez miydi?” sorusunu ise genel müdür şöyle yanıtladı:

“Banka sahiplerinin böyle bir yöntem düşündüğü söyleniyor. Bilmiyorum. Ama banka yönetimi, yasal olarak böyle bir şey yapamazdı. Bankaya giriş kaydı olmayan bir paranın çıkışını yapamazsınız. Bu bankacılığın en temel kurallarına aykırı. Bankaya yatırılmayan bir para, birine verirseniz bu düpedüz hırsızlıktır. Bankacılık açısından da zimmet suçudur. Ödemeyi yapan ve yaptıran açısından ağır cezalık suçtur. Cumhurbaşkanı da emretse bankacı bu parayı ödeyemez. Ancak Cumhurbaşkanı örtülü ödenekten öderse öder.”

Genel müdür, futbolcuların paralarını geri alıp alamayacaklarına yönelik ise şu yorumu yaptı:

“Mahkeme ne karar verir bilmiyoruz elbet. Ama gördüklerimize bakarak parasını geri alma ihtimali olan bir belki iki kişi var. Basına yansıdığı kadarı ile Emre Belözoğlu’nun elinde banka kaşeli, mühürlü bir dekont benzeri kağıt var. Eğer bu kağıt Emre Belözoğlu parayı yatırdığı sırada kendisine verilmiş ise o parasını büyük ihtimalle geri alır. Ama iddia edildiği gibi bu belge aylar sonra hazırlanmışsa, o zaman Emre Belözoğlu’nun başı belaya girer.”


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler