Deprem travmasını katladılar

Hatay’ın Altınözü ilçesinde bazı liselerde deprem tatbikatı yapıldı. Kimi depremzede öğrencinin tatbikat nedeniyle fenalaştığı belirtildi. Eğitim-İş Genel Başkanı Özbay “Çocukların psikolojileri göz önünde bulundurulmalı” dedi.

Yayınlanma: 31.01.2024 - 04:00
Deprem travmasını katladılar
Abone Ol google-news

Depremin ağır yıkıma uğrattığı Hatay’da yaralar henüz sarılabilmiş değilken okullarda yapılan uygulamalar çocukları olumsuz etkiliyor. Altınözü’nde bazı liselerde deprem tatbikatı yapıldı. Yakınlarını kaybeden, konteynerlerde kalan lise öğrencilerinin tatbikat nedeniyle fenalaştığı belirtildi. Tatbikat yapılan okullardan Altınözü Anadolu İmam Hatip Lisesi de tatbikat esnasında çekilen fotoğrafları okulun internet sitesinde yayımladı. Fotoğraflarda depremzede çocukların sıraların yanlarına çömelerek başlarını tuttukları görüldü. 

Tatbikata öğretmenlerin de karşı çıktığı iddia edildi. Altınözü’nde eğitim veren bir lise öğretmeni “Çocuklar deprem tatbikatına zaten gönülsüzdü. Zorla yapıldı. Bazı öğrenciler tatbikat esnasında çığlık attı. Bazıları nefes darlığı yaşadı. Hızlıca bitirdik. Bu gibi etkinliklere dikkat edilmeli. Çocuklara zaten yeterince psikolojik destek sunulmuyor” dedi. 

“DERİN ETKİLER BIRAKABİLİR”

Eğitim-İş Genel Başkanı Kadem Özbay da uygulamaya tepki gösterdi. Özbay gazetemize yaptığı açıklamada şöyle konuştu: “Depremden etkilenen yaklaşık 4 milyon 100 bin öğrenci ve ailelerinde travma ve stres bozukluğu görülmektedir. Bu çocuklarımızın travmalarına ilişkin yapılan rehberlik hizmetleri faaliyetlerinin yetersiz olduğu, öğrenme kayıplarını gidermek için de çabalanmadığı açıktır. Bugüne kadar yıkılan okul sayısının yarısı kadar okul inşaatına bile başlanmamış, çocuklar, eğitim emekçileri yarı şantiye sayılabilecek binalarda ders işlemek zorunda bırakılmıştır. Deprem gibi doğal afetlerin yarattığı travmalar, özellikle çocuklar üzerinde derin etkiler bırakabilir. Bu nedenle, tatbikatların planlama ve uygulama aşamalarında çocukların psikolojisi göz önünde bulundurulmalı ve travmatik bir deneyim yaşamamaları için gerekli önlemler alınmalıdır.”


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler