Depremzedeler: Özel afet bölgesi ilan etmek için ne bekliyorsunuz?

6 Şubat depremlerinin üzerinden 11 ay geçti ancak depremzedelerin sorunları giderilmedi. Afette büyük yıkım yaşayan Hatay’da Hatay Depremzede Derneği, dün bir basın açıklaması yaptı.

Yayınlanma: 07.01.2024 - 03:00
Depremzedeler: Özel afet bölgesi ilan etmek için ne bekliyorsunuz?
Abone Ol google-news

Depremin en büyük yıkımı yarattığı Hatay'da Hatay Depremzede Derneği, depremin 11. ayına ilişkin bir basın açıklaması yaptı. Defne Uğur Mumcu Meydanı’nda Hatay Depremzede Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ece Doğru tarafından yapılan açıklamada “Altyapı ve üstyapı sorunlarından kaynaklı kentte yaşam dayanılmaz halde" denildi. Mahallelerde elektrik ve su kesintisinin gündelik yaşamı aksatacak aşamada olduğuna değinilen açıklamada, konuya ilişkin TEDAŞ ve Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi(HATSU) ile sağlıklı iletişim kurulamadığı belirtildi.

Açıklamada deprem sonrası oluşan çatlak ve çökmelerden kaynaklı sorunların devam ettiğine dikkat çeken Doğru, “Karayolları Genel Müdürlüğü'nü ve Hatay Büyükşehir Belediyesi'ni uyarıyoruz; Bozuk yollar nedeniyle maddi kayıp yaşamak, kaza yapmak, yaralanmak, ölmek istemiyoruz” çağrısında bulundu. Sağlık ve eğitim alanında sorunların da sürdüğüne değinen basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

'ÖĞRENCİLERİN MAĞDURİYETİ GİDERİLMELİ'
“Uyuz, parazitoz, influenza, impetigo, ağız-el-ayak hastalığı gibi bulaşıcı hastalıklar artarak devam ediyor. Kötü barınma şartlarından kaynaklı solunum yolları enfeksiyonu yaygın. Aile Sağlığı Merkezleri hâlâ konteynerlerde hizmet veriyor. Hastalar soğukta uzun süre sıra bekliyor. Üçüncü basamak sağlık hizmeti ise verilememekte.

Birinci dönemin sonuna geldik. Israrla talep etmemize rağmen hâlâ hasarlı okulların güçlendirilmesi ile ilgili hiçbir hazırlık yok. Öğrenciler ya sabah ya da akşam karanlığında eğitim görüyor. En kısa zamanda okulların güçlendirme ve tadilatının yapılmasını, hızla eğitime kazandırılmasını istiyoruz. Deprem sonrası derinleşen eşitsizlikle ortak ve merkezi sınavlara hazırlanan depremzede öğrenciler için ek puan ya da ek kontenjan gibi çözümler hızlıca geliştirilmelidir. Öğrencilerimize eğitim desteği ödemesi veya pozitif anlamda ekonomik destek istemeye devam ediyoruz. Öğrencilerimiz için ücretsiz yemek ve içme suyu talebimizde ısrar ediyoruz.

Hatay’ın Özel Afet Bölgesi ilan edilmesi için daha hangi koşullar bekleniyor? Bir kez daha kentimizin Özel Afet Bölgesi ilan edilmesini ve deprem bölgesi için merkezi bütçeden maddi destek sağlanmasını istiyoruz.”


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler