Diyanet’ten yazılı ‘talimat’: Umre turları için ‘seçim’ kısıtlaması

Hac mevsimi dışında Kâbe’yi ziyaret etmek isteyenler için düzenlenen umre turlarına, Diyanet’ten “seçim kısıtlaması uygulandığı” ortaya çıktı.

Yayınlanma: 30.01.2024 - 04:00
Diyanet’ten yazılı ‘talimat’: Umre turları için ‘seçim’ kısıtlaması
Abone Ol google-news

Hac mevsimi dışında Kabe’yi ziyaret etmek, yani umreye gitmek isteyen yurttaşlar için turizm şirketleri tarafından paket turlar düzenleniyor. Otelden ulaşıma kadar çeşitli kalemleri kapsayan ve farklı tarihlere yönelik hazırlanan turların ücretini ödeyen yurttaşlar, hacdaki gibi belli bir zamana bağlı olmadan umreye gidebiliyor. Söz konusu turlar, yılın çoğu döneminde oluyor.

Ancak çok sayıda şirketin, 31 Mart tarihini kapsayacak şekilde tur düzenlememesi dikkat çekti. Şirketler, mart ve nisan aylarına yönelik duyurdukları turları, ya 30 Mart’ta Türkiye’de olacak ya da 1 Nisan’da Türkiye’den gidilecek şekilde belirledi. 31 Mart’ı da kapsayan tarihte umreye gitmek isteyen yurttaşlar ise şirketlerden olumsuz yanıt aldı. Şirketler, 31 Mart’ı kapsayan tur olmadığını belirterek, yurttaşları diğer turlara yönlendirmeye başladı. Durumu soran yurttaşlara, “31 Mart’taki yerel seçim nedeniyle turlara ilişkin kısıt uygulandığı” belirtildi.

DİYANET’TEN TALİMAT

Söz konusu kısıtın arkasında ise Diyanet’in olduğu ortaya çıktı. Edinilen bilgiye göre Diyanet, yerel seçim nedeniyle şirketlerin 31 Mart’ı da kapsayacak şekilde tur düzenlemesini istemedi. Şirketlere de Diyanet’ten resmi yazı gönderildiği, bu doğrultuda da şirketlerin program tarihlerini düzenlediği belirtildi. Cumhuriyet’in ulaştığı tur şirketleri de “Diyanet’in yazı göndererek, yurttaşların 31 Mart’taki yerel seçimlerden önce Türkiye’de olmasını istediği, bu nedenle tarihlerin 30 Mart’ta dönüş olacak şekilde ayarlandığını” kaydetti. 


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler