Doğa Koleji öğretmenlerinin mücadelesi sürüyor: Yatan maaş yine hüsran

Kamuda çalışan öğretmenlerle eşit ücret almayan özel sektör öğretmenlerinin taban maaş ve ek ders ücretlerinin iyileştirilmesine ilişkin istekleri sürüyor.

Yayınlanma: 05.02.2024 - 03:00
Doğa Koleji öğretmenlerinin mücadelesi sürüyor: Yatan maaş yine hüsran
Abone Ol google-news

Kamuda çalışan öğretmenlerle eşit ücret almayan özel sektör öğretmenlerinin taban maaş ve ek ders ücretlerinin iyileştirilmesine ilişkin istekleri sürüyor. Doğa Koleji’nde çalışan öğretmenler, bir süredir insanca yaşayabilecekleri, okul içindeki temel ihtiyaçlarının kurum tarafından karşılanması, ek ders ücretlerinin tam ve zamanında yatırılması gibi isteklerle mücadelelerini sürdürüyorlar. Asgari ücrete yapılan zammın ardından, özel sektör öğretmenlerinin zamlı maaşları Ocak ayı sonunda hesaplarına yatırıldı.  Kamuda görev alan öğretmenlerin maaşı Ocak ayında 39-44 bin liraya ulaşırken, Doğa Koleji Öğretmenleri’nin maaşı 21-23 bin lira bandında kaldı. Maaşları yatırılan öğretmenler kamuda çalışan meslektaşlarına göre daha düşük aldıklarını belirterek, maaşlarında yeterince iyileştirme yapılmamasına tepki gösterdi.

'ZAMMI BEKLEDİK'

Yedi yıldır Doğa Koleji’nde matematik öğretmenliği yapan Ahmet Aygün, Cumhuriyet’e yaptığı açıklamada maaşlara yapılan iyileştirmenin yeterli olmadığını belirtti. Aygün, “Ocak ayında maaşlarımız hesabımıza 21-23 bin bandında yatırıldı. Bunun içerisinde haftasonları mesaileri de var. Yalnızca 3-4 bin bazında değişiklik yapıldı. Ayrıca durumdan rahatsızlığını belli eden, ses çıkartan öğretmenlere daha az zam yapıldığını düşünüyoruz. Daha önce maaşlarımız arasında birkaç bin lira fark olan arkadaşım ile şu an eşitlenmiş durumdayız” dedi. 

'OKULA İSTEMEYEREK GİDECEĞİZ'

Aygün, sözlerini söyledi sürdürdü: “ Zamları yüzde olarak değil geçen dönemlerde olduğu gibi 3-4 bin küsür şeklinde arttırdılar. Bugün başlayacak ve maalesef bu nedenle okula istemeyerek gideceğiz. Herkes Ocak ayında yatacak maaşa göre hareket etmeyi bekliyordu. Yatan maaş ortada” diye konuştu. 

BAKANLA GÖRÜŞECEKLER

Özel sektör öğretmenleri, maaş zammı ve taban maaşlarının düzenlemesi talebi ile 29 Ocak’ta Ankara’da yürüyüş yaptılar. Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası, bugün saat 13.30’da Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ile görüşecek. Görüşme öncesi Cumhuriyet’e değerlendirmelerde bulunan Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası Genel Sekreteri Hüseyin Aksoy, “Özel sektör öğretmenleri bu  zamana kadar muhattap alınmıyordu. Bu yapılacak görüşme artık öğretmenlerin muhattap alınmaya başlandığını gösteriyor. Bu da mücadele gösteren öğretmenlerin sayesinde oldu. Binlerce öğretmen bir araya gelip hareket ederlerse kazanım elde edebileceklerini gördüler” dedi.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon