Ege Bölgesi'nde kuraklık tehlikesi!

Son 22 yılın en kurak ocak ve şubat ayını yaşayan Ege’deki barajlarda doluluk oranları düştü. 6 aylık yağış haritasında Muğla’da bazı yerler olağanüstü kuraklık bölgesinde yer aldı. Aydın genelinde beklenen yağışların yağmaması ile birlikte barajlarda seviyelerin aşağıya çekilmesi sebebiyle Aydın Ovası şimdilerde gri renge büründü. İzmir ise 2009’dan sonraki en kötü susuz yıl oldu.

Yayınlanma: 03.03.2023 - 07:00
Ege Bölgesi'nde kuraklık tehlikesi!
Abone Ol google-news

Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre, Türkiye’de son 22 yılın en kurak ocak şubat ayı yaşandı. Yağışlar normaline göre yüzde 52, geçen yıl ocak ayı yağışlarına göre ise yüzde 62 azalma gösterdi. Muğla’ya 27 Ocak’ta yağan yağmur sonrasında su taşkınları meydana geldi. 

Meteoroloji tarafından yayımlanan 6 aylık kuraklık haritasında Muğla’da bazı yerler olağanüstü kuraklık bölgesinde yer aldı. 3 aylık kuraklık haritasında ise Muğla’nın çevresindeki iller normal kuraklık seviyesinde yer alırken kentte kuraklık tehlikesinin ciddiyeti yine gözler önüne serildi. 

GÖLETLER ALARM VERİYOR

Diğer yandan Denizli’de göletler alarm vermeye başladı. Bunlardan en dikkat çekeni ise Buldan ilçesi Hasanbeyler ve Dımbazlar göletlerindeki su seviyeleri oldu. Aydın genelinde beklenen yağışların yağmaması ile birlikte barajlarda seviyelerin aşağıya çekilmesi sebebiyle Aydın Ovası şimdilerde gri renge büründü. Yaklaşık iki aydır barajları dolduracak seviyede yağış meydana gelmezken barajlardaki doluluk oranlarının 2023 yılı şubat ayı rakamları da il genelinde yaklaşık yüzde 20-30 seviyelerinde gerçekleşti. Kemer Barajı’nın yüzde 32, Çine Adnan Menderes Barajı’nın ise yüzde 22 oranlarında dolu olduğu öğrenilirken beklenen yağışların olmaması 2021 yılında yaşanan kuraklığın tekrar etmesi ihtimalini gözler önüne serdi. Çiftçiler için önemli yerlerden olan Çine Çayı’nda da su seviyesinin düşmesi ile birlikte yer yer adacıklar oluştu. 

İZMİR YAĞIŞ BEKLİYOR

İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü Su Arıtma Dairesi Başkanı Hakan Alpsoykan, “2001, 2003, 2008 ve 2009’da daha kötü durumları yaşadık ama 2009’dan sonraki en kötü yılımız bu yıl. Tahtalı Barajı açısından son 23 senedeki en kurak 5. senedeyiz. Yağış sezonu henüz bitmedi. Umarım daha fazla yağış alırız” yorumunu yaptı


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler