Ekrem İmamoğlu duyurdu: Kiracılar da binalarının incelenmesi için başvuru yapabilecek

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, binaların depreme dayanıklı olup olmadığının incelenmesi için yapılan tespit araştırmasına kiracıların da başvuru yapabileceğini duyurdu. İmamoğlu ayrıca, tespit edilen riskli binaların yıkımına başlandığını ve 4.500 TL ekstra kira yardımı yapıldığını aktardı.

Yayınlanma: 22.02.2023 - 12:27
Ekrem İmamoğlu duyurdu: Kiracılar da binalarının incelenmesi için başvuru yapabilecek
Abone Ol google-news

Kahramanmaraş merkezli yaşanan ve 11 ilde ağır yıkıma neden olan depremlerin ardından, İstanbul'da yaşayan yurttaşlar da yaşadıklarını binaların güvenliği konusunda endişelenmeye başladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından yurttaşların "hızlı bina tarama yöntemi" ile binalarının risk durumunu sorgulayabilmeleri için 2019 yılında başlattığı ve depremler sonrası ciddi yoğunluk yaşanan projede, başvuru için tapu şartı aranıyordu.

"2000 YILI SONRASI YAPILAR İÇİN DE BAŞVURU YAPILABİLECEK"

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ile, kiracıların da başvuru yapabilmesinin önünün açıldığını duyurdu. 

Projeye, 2000 yılından sonra inşa edilen binaların da dahil edildiğini belirten Ekrem İmamoğlu, şu ifadeleri kullandı:

"İBB ekiplerimizin yaptığı hızlı tarama yöntemi ile bina incelememize kiracılar ve 2000 yılı sonrası yapılar için de başvuru yapılabilecek. 2000 yılı öncesi inşa edilen yapıları önceleyerek binalarınızı inceleyeceğiz."

"YIKIMA BAŞLADIK"

İBB Başkanı İmamoğlu, bir başka paylaşımında ise, riskli binaların yıkımına başlandığını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Hızlı tarama yöntemiyle riskli olduğunu tespit ettiğimiz yapıların yıkımına başladık. Süreci hızlandırmak ve teşvik etmek için riskli yapılardaki dairelere İBB olarak 4.500 TL ekstra kira yardımında bulunuyoruz. Bu konuda herkesi ciddi iş birliğine davet ediyorum."


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler