Gazeteci Sedef Kabaş, gözaltına alındı

Gazeteci Sedef Kabaş, bir televizyon programında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik sözleri nedeniyle gözaltına alındı. Polis nezaretinde evinden alınan Kabaş, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Yayınlanma: 22.01.2022 - 04:54
Gazeteci Sedef Kabaş, gözaltına alındı
Abone Ol google-news

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a televizyon programında söylediği sözler nedeniyle hakkında soruşturma açılan gazeteci Sedef Kabaş için RTÜK tarafından da inceleme başlatıldı.

Soruşturma kapsamında polis ekipleri saat 02.00 sıralarında Kabaş’ın Sarıyer’deki evine giderek gözaltına aldı.

Televizyon programında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik sözleri nedeniyle gözaltına alındığı belirtilen Kabaş, Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Ardından Kabaş'ın iki avukatının da Emniyet Müdürlüğü'ne geldikleri öğrenildi.

Avukat Uğur Poyraz gözaltı olayıyla ilgili sosyal medya üzerinden, “Müvekkilim Sedef Kabaş Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde. Ben de şimdi yanına geçiyorum" şeklinde paylaşım yaptı.

KABAŞ NE DEMİŞTİ?

Kabaş, kanaldaki programda şu ifadeleri kullanmıştı:

“Çok meşhur bir söz vardır. Taçlanan baş akıllanır diye. Ama görüyoruz ki gerçek değil. Ya da tam tersi bir söz vardır. Büyükbaş hayvan bir saraya girdiği zaman o kral olmaz. O saray ahır olur.”

RTÜK DE İNCELEME BAŞLATACAK

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, Twitter hesabı üzerinden kanala inceleme başlatılacağını şu ifadelerle duyurdu: “TELE 1 yayın kuruluşunda, Sedef Kabaş’ın sayın cumhurbaşkanımızı hedef alan kabul edilmesi asla mümkün olmayan sözlerine ilişkin inceleme kararı alınmıştır. Konu ilk üst kurul toplantısında kurul gündemine getirilecektir. Kamuoyunun bilgisine sunarız"

KABAŞ, İFADESİNİ TEKRARLADI 

Kabaş, soruşturma sonrası Twitter hesabı üzerinden programdaki ifadelerini tekrarladı:

“‘Öküz saraya çıkınca kral olmaz. Ama saray ahır olur.’ Çerkes atasözü.”

SOSYAL MEDYADAN TEPKİ YAĞDI

Kabaş'a açılan soruşturma ve gözaltı sonrası sosyal medyadan tepki yağdı.

O tepkilerden bazıları şöyle:

Öte yandan gazetemiz yazarı Barış Pehlivan'ın sosyal medya hesabından paylaştığı Ağustos 2021 verilerine göre en çok hakaret davası açan cumhurbaşkanının Recep Tayyip Erdoğan'ın olduğu ortaya çıktı.

Pehlivan'ın paylaşımı şöyle:

AVUKATINDAN AÇIKLAMA: MORALİ İYİ

Sedef Karabaş'ın avukatı Uğur Poyraz, Gerçek Gündem'den Elif Yılmaz'a yaptığı açıklamada, "Şimdi ifadeye başlayacağız. İfadenin ardından da İstanbul Adliyesi'ne geçeceğiz" dedi. Kabaş'ın durumu hakkında da bilgi veren Poyraz "Kendisi moral olarak şu an gayet iyi. Karşımda oturuyor ve sağlık olarak da gayet iyi" diye konuştu.

Poyraz, Twitter hesabından yaptığı açıklamada ise şu ifadeleri kullandı:

Emniyette Sedef Kabaş'ın ifadesi alınmaya başlandı. Öğleden sonra Çağlayan'daki İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na çıkacağız.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler