H.K.G. davasında karar çıktı: İstismara ceza yağdı

İstanbul’da H.K.G.’nin 6 yaşında “evlendirilmesiyle” ilgili görülen davada baba Yusuf Ziya Gümüşel’e 20, evlendirildiği Kadir İstekli’ye 30, anne Fatıma Gümüşel’e ise 16 yıl 8 ay hapis cezası verildi. İstismar skandalını aklamaya çalışanlara karşın çıkan karar, kadınlar için umut oldu.

Yayınlanma: 24.10.2023 - 04:00
H.K.G. davasında karar çıktı: İstismara ceza yağdı
Abone Ol google-news

Hiranur Vakfı’nın kurucularından Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G’nin 6 yaşındayken 29 yaşındaki tarikat üyesi Kadir İstekli ile “evlendirilmesi” ve cinsel istismara maruz bırakılmasına ilişkin davanın 7. duruşması dün Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in ve Fatma Gümüşel’in 6 yaşındaki kızları H.K.G.’yi 29 yaşındaki Kadir İstekli ile dini nikâhla evlendirilmelerine ilişkin davada karar çıktı.

Karara göre baba Yusuf Ziya Gümüşel 20 yıl, Kadir İstekli ise 30 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, 16 yıl 8 ay hapis cezası verdiği anne Fatma Gümüşel’in tutuklanması için de yakalama kararı çıkardı.

‘CAYDIRICI OLACAK’

Kararın ardından adliye önünde bir basın açıklaması düzenlendi.

TÜBAKKOM Yürütme Kurulu üyesi avukat Birsen Baş Topaloğlu, “Dava bugün karara bağlandı. Sonuç olarak sanıklara ceza çıktı. Burada ceza kararının verilmesini oldukça önemsiyoruz. Çünkü bu davayı başından beri takip ettik burada verilen ceza kararı hem H.K.G. gibi birtakım kıskaçlar altında kalan birtakım tarikatların karanlık bir yönünde kalan kız çocuklarının ve kadınların seslerini çıkartması için bir cesaret olacak. Çocuk istismarı ve kadına yönelik şiddet uygulayan erkekler için de caydırıcı olacak" diye konuştu.

‘TÜM KADINLAR İÇİN UMUT’

CHP Trabzon Milletvekili Sibel Suiçmez ise “Tam Cumhuriyetin yüzüncü yılını kutlamaya birkaç gün kalmışken bu noktada çok anlamlı bir karar verdi mahkeme. Bu karar tüm çocuklar ve kadınlar için umut kararı oldu. Artık kimse susmasın” dedi.

Suiçmez sözlerini şu şekilde noktaladı:

“Dolayısıyla bugün gönül rahatlığıyla Ankara’da hâkimler var diyebildik. Bu huzur içerisinde buradan ayrılacağız. Umarım bu karar susan susmak zorunda kalan çocuklarımızı ve kadınlarımızı cesaretlendirir, onlarla birlikte yine karanlıkta kalan birçok karanlık olayları aydınlatma olanağına sahip oluruz.”

'HERKES AYAĞINI DENK ALACAK'

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Sekreteri Fidan Ataselim de kararın ardından açıklamalarda bulundu.

Ataselim, “Bugünkü kararda şu algı yıkılmıştır, başımıza bir şey gelmez, çocukları evlendiririz diyemeyecekler. Herkes ayağını denk alacak. Toplumdan gizlemeye çalıştılar bu mahkemeyi. Neler yaşandığını biz biliyoruz. Korkmayın çocuklar, kadınlar. Sizin hayatınızı dört duvar arasına tıksalar da o kapıların ardında biz varız” dedi.

SOL Feminist Hareket adına yapılan açıklamada ise “Bu sonuç kadın mücadelesi sayesinde alındı. Münferit bir örnek değildi, birçok kız çocuğu buna maruz kaldı. Bu mücadele sonsuz bir mücadeledir” denildi.

NE OLMUŞTU?

H.K.G.’nin evlendirilme iddialarına ilişkin ilk duruşma 30 Ocak’da yapıldı ve yayın yasağı getirildi. İkinci duruşmada Adli Tıp’tan gelen rapora göre mağdur H.K.G.’nin ruh sağlığının bozulduğu belirtildi. 17 Temmuz’da Yusuf Ziya Gümüşel’in avukatı istifa etti. 9 Ekim’de ise yeni avukat savunma yapmak için süre istedi, dava 23 Ekim’e ertelendi.


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler