İAOSB Başkanı Karace: Ara eleman bulmak mühendis bulmaktan daha zor

İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi (İAOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Cenk Karace, “Ara elemanda büyük problem var. Bugün bir forklift operatörü, bir CNC operatörü, kaynakla çalışan bir kardeşimizi bulmak inanın makine mühendisine ulaşmaktan yüz kat daha zor. Bir işletme mühendisine ulaşmaktan bin kat daha zor. Çok işletme, makine mühendisi arkadaşlar başvuruyor, maalesef o kadar çok fakülte yapılmış ki o kadar çok makine mühendisi, işletme mühendisi, iktisatçı var ki onlara da tabi bir rol veremiyoruz” dedi.

Yayınlanma: 08.03.2023 - 13:34
İAOSB Başkanı Karace: Ara eleman bulmak mühendis bulmaktan daha zor
Abone Ol google-news

Gerçekleştirilen seçimde İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi (İAOSB) Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçilen Cenk Karace, hedeflerini anlattı.

“45 bin istihdam kapasitemiz var” diyen Karace, “2,5 milyar dolar ihracat yapabiliyoruz. 1,5 milyar dolar da ithalatımız var yani baktığınızda cari açık vermeyen en önemli bölgelerden biri Atatürk Organize Sanayi Bölgesi. Hatta 1 milyar dolara yakında ülke ekonomisine artış sağlıyoruz. Toplamda da iç piyasa ile birlikte 8 milyon dolarlık bir ticaret hacmi var. Bu bir bayrak yarışıdır bir maraton değildir. Biz de bu bayrağı alıp en iyi noktalara getirip organizemizi Türkiye’nin sayılı organizeleri bölgelerinden biri olması adına gerekli çalışmaları yapacağız” diye konuştu.

“ARA ELEMANDA BÜYÜK PROBLEM VAR”

İnsan kaynakları birimi oluşturacaklarını anlatan yeni başkan, “Çünkü sanayideki en önemli konulardan birisi ara eleman. Ara eleman da büyük problem var. Bugün bir forklift operatörü bulmak bir CNC Operatörü bulmak, kaynakla çalışan bir kardeşimizi bulmak inanın makine mühendisine ulaşmaktan yüz kat daha zor. Bir işletme mühendisine ulaşmaktan bin kat daha zor. Bunu çok işletme mezunu, makine mühendisi arkadaşlar başvuruyor maalesef o kadar çok fakülte yapılmış ki o kadar çok makine mühendisi, işletme mühendisi, iktisatçı var ki onlara da tabi bir rol veremiyoruz. Bu anlamda mavi yaka istihdamında rol alacağız. Bunun hem eğitiminde hem de firmalara bu eğitilmiş personelleri kazandırmakta. Bununla ilgili gazete ilanları da vereceğiz” ifadelerini kullandı.

“GÜNEŞ ENERJİSİ TARLALARI OLUŞTURACAĞIZ”

Çalışma planlarının arasında enerji tarlaları kurmak olduğunu belirten Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Cenk Karace, şunları söyledi:

 “Biz enerji kümeleri oluşturmak istiyoruz. Yani rüzgar enerji santralleri, güneş enerjisi tarlaları oluşturacağız. Güneş enerjisi tarlaları oluşturacağız. Bu ne demek, burada 50-100 arkadaş bir sermaye koyacak ve bu sermayelerle bu tarlaları yapacağız ve bu rüzgar enerjisi santrallerini oluşturacağız. Belki imkanları ileri giderse baraj yapabilir ya da kiralayabiliriz. Bu noktada düşüncelerimiz var. Bunları da hayata geçireceğiz. Daha büyüklerini hayata geçirdik bunları da hayata geçirmemek için önümüzde hiçbir neden olmadığını düşünüyorum. Enerji sanayinin önündeki en büyük sorun. Her şeyi devletten beklememeliyiz biz de bir şeyler yapmalıyız noktasında düşüncelerimiz var.”


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler